Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Stoves 300BLKWC Black
Wine Cooler
(Discontinued)
This item is not currently available
Service that goes further
- Product code: 444443282
- Maximum Capacity (Standard Wine Bottle) - 18
- 58 Litre Capacity
- 5-22C Temperature Range
- Blue LED Interior Light
- Warranty - 1 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 870 x 295 x 613
Energy
Rating
| Type | Wine Cooler |
| Brand | Stoves |
| Model | 300BLKWC Black |
| Also known as: | 444443282 |
| EAN: | 5052263032828 |
| 18 Bottle Capacity | |
| 58 Litre Capacity | |
| 5-22C Temperature Range | |
| Blue LED Interior Light | |
| Stainless Frame Door | |
| Reversible Doors | |
| Digital Temperature Display | |
| 6 Shelves | |
| Wooden Shelves with Stainless Trim | |
| CFC/HFC Free | |
| G Energy Rating | |
| Adjustable Thermostat |
| Appliance placement | Freestanding |
| Housing colour | Black |
| Inner colour | Black |
| Number of shelves | 6 shelves |
| Number of doors | 1 door(s) |
| Reversible doors | Yes |
| Bottles capacity | 18 bottle(s) |
| Number of temperature zones | 1 |
| Temperature range (zone 1) | 5 - 22 °C |
| Noise emission class | D |
| Noise level | -42 dB |
| Total gross capacity | 58 L |
| Interior light | Yes |
| Built-in display | Yes |
| Energy efficiency class | G |
| Annual energy consumption | 137 kWh |
| Energy efficiency class (old) | B |
| Width | 295 mm |
| Depth | 613 mm |
| Height | 870 mm |
| Weight | 29 kg |
| Package width | 325 mm |
| Package depth | 630 mm |
| Package height | 910 mm |
| Package weight | 32 kg |
| Country of origin | China |
Wine cooler will not store Beer/Lager at an ice cold temperature
Compare with similar items
Customers also bought
Installation Service
Let us install your new appliance for you. Our installation service covers most of the UK, but you can check if it's available in your area by entering your postcode on the basket page.
Visit our appliance installation page to learn more about pricing and what's included.
**Installation available subject to postcode.
Recycling Services
We can take away your old appliance, unwrap your new one and recycle all that pesky packaging for you.
Just select 'Recycle Old Appliance' and 'Unwrap and Recycle Packaging' on the basket page.
Find out more about our appliance and packaging recycling service.

Loading
You've added an item to your basket.