1
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Belling BI702FPCT Stainless Steel
Built-Under Electric Double Oven, A Rated
- Product code: 444444783
- Capacity (Usable Litres) - 38/54
- Electrical Connection - Hard-wired
- Equiflow Fan Oven
- Catalytic Liners
- Warranty - 1 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 720 x 595 x 575
Energy
Rating
| Type | Built-Under Electric Double Oven |
| Brand | Belling |
| Model | BI702FPCT Stainless Steel |
| Also known as: | 444444783, BI702FPCT Sta |
| EAN: | 5052263047839 |
| Equiflow Fan Oven | |
| Catalytic Liners | |
| Soft Close Doors | |
| Variable Rate Electric Grill | |
| Programmable Timer | |
| A Energy Rating |
| Number of ovens | 2 |
| Oven size | Medium |
| Oven type | Electric |
| Total oven(s) interior capacity | 92 L |
| Total oven power | 4033 W |
| Oven net capacity | 54 L |
| Convection cooking | Yes |
| Oven defrost function | Yes |
| Pizza making function | Yes |
| Self-cleaning | Yes |
| Oven power | 1783 W |
| Slow cooking | Yes |
| Number of cooking programs | 5 |
| Cleaning type | Catalytic |
| Number of shelves | 3 shelves |
| Number of shelf positions | 8 |
| Oven 2 size | Small |
| Oven 2 net capacity | 38 L |
| Oven 2 power source | Electric |
| Oven 2 power | 2250 W |
| Oven 2 grill | Yes |
| Oven 2 conventional cooking | Yes |
| Appliance placement | Built-in |
| Product colour | Black, Silver |
| Control type | Rotary, Touch |
| Built-in display | Yes |
| Interior material | Enamel |
| Control position | Front |
| Display type | LED |
| Door hinge | Down |
| Number of glass door panels | 3 |
| Soft closing door | Yes |
| Cord length | 1.5 m |
| Timer type | Digital |
| Easy to clean | Yes |
| Energy consumption (forced convection) | 0.75 kWh |
| Energy efficiency scale | A+++ to D |
| AC input voltage | 240 V |
| AC input frequency | 50 Hz |
| Current | 32 A |
| Power connection type | Hard-wired |
| Oven 2 energy consumption (conventional) | 0.67 kWh |
| Power plug type | Hard Wired |
| Energy efficiency class (old) | A |
| Oven 2 energy efficiency class (old) | A |
| Bread making capability | Yes |
| Interior light | Yes |
| Lamp type | Halogen |
| Width | 595 mm |
| Depth | 575 mm |
| Height | 720 mm |
| Weight | 46.4 kg |
| Interior dimensions (W x D x H) | 498 x 395 x 287 mm |
| Oven 2 interior dimensions (W x D x H) | 480 x 430 x 187 mm |
| Package width | 718 mm |
| Package depth | 693 mm |
| Package height | 800 mm |
| Package weight | 52.4 kg |
Important Product Information: This is a built under Double Oven; it needs to be installed underneath a worktop.
1 years parts and labour. We advise that you register your Belling appliance and activate your warranty at belling.partners.domesticandgeneral.com/register/appliance-details#1.
1
Year
Warranty
Compare with similar items
Customers also bought
Customer Reviews
Delivery
We do not have this item in stock at the moment. When you place your order with us, we will order this item from the manufacturer.
It generally takes 6-12 working days for the item to arrive at our warehouse.
We will then contact you to arrange a delivery date.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Installation Service
Let us install your new appliance for you. Our installation service covers most of the UK, but you can check if it's available in your area by entering your postcode on the basket page.
Visit our appliance installation page to learn more about pricing and what's included.
**Installation available subject to postcode.
Recycling Services
We can take away your old appliance, unwrap your new one and recycle all that pesky packaging for you.
Just select 'Recycle Old Appliance' and 'Unwrap and Recycle Packaging' on the basket page.
Find out more about our appliance and packaging recycling service.
Product Protection
to complement your guarantee
Your quote
Cover for as long as you need it
£4.59
a month
What's covered
- Repairs for accidental damage - starting today
- A replacement (with same or similar features) if your appliance can't be fixed - we'll cover installation costs up to £50 for white, laundry and TV products
- Call-outs, parts and labour included, with no excess to pay
What's not covered
- Cosmetic and malicious damage
- Costs that you may incur due to your product being unusable
- Installation (other than £50 for white, laundry and TV products) and disposal charges for a replacement product
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
Save even more with Marks+
NEW 120 Day Returns
Discover the perks:
Save £20 on this item
Free recycling (worth £25)
Free tastecard (worth £79.99)
Exclusive competitions
Register for only £19.99
- Membership valid for 12 months
- Membership will not automatically renew

Loading
You've added an item to your basket.