1
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Sharp 4T-C55HM5245KB
55" QLED Smart Television, 4K Ultra HD, Black, F Rated
£279
Save £43.02
Was £322.02
£285 with delivery
- Product code: 4T-C55HM5245KB
- Screen (Inches/Type) - 55 4K Ultra HD QLED
- Operating System - TiVo
- TiVo+: 160+ Free channels, live and on demand
- QLED - rich colour gamut
- Warranty - 1 year parts and labour
Product Dimensions with Stand (HxWxD) (mm) - 771 x 1226 x 260
Energy
Rating
| Type | 55" QLED Smart Television |
| Brand | Sharp |
| Model | 4T-C55HM5245KB |
| Also known as: | 4TC55HM5245KB |
| EAN: | 5905683272988 |
| TiVo+: 160+ Free channels, live and on demand | |
| QLED - rich colour gamut | |
| Freely - all your favourite shows in one place | |
| HDMI 2.1 with eARC | |
| Dolby Vision: cinema-inspired HDR | |
| Dolby Atmos: full 360 sound experience | |
| AV1 codec for the highest streaming picture quality | |
| HD Tuner DVB-T/T2/C/S/S2 (MPEG4 + 10-bit HEVC/H.265) |
| Display diagonal | 139.7 cm (55) |
| HD type | 4K Ultra HD |
| Display resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Display technology | QLED |
| Screen shape | Flat |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| LED backlight | Yes |
| Native refresh rate | 60 Hz |
| Contrast ratio (dynamic) | 1000000:1 |
| Colour depth | 12 bit |
| Display diagonal (metric) | 1390 mm |
| Tuner type | Analog & digital |
| Analog signal format system | PAL, SECAM |
| Digital signal format system | DVB-T, DVB-T2, DVB-C, DVB-S, DVB-S2 |
| Smart TV | Yes |
| Internet TV | Yes |
| Operating system installed | TiVo |
| Hybrid Broadcast Broadband TV (HbbTV) | Yes |
| Hybrid Broadcast Broadband TV (HbbTV) version | 2.0.3 |
| Video apps | YouTube, Netflix, Amazon Prime Video, Disney+ |
| Number of speakers | 2 |
| RMS rated power | 10 W |
| Audio decoders | Dolby Digital, Dolby Digital Plus, Dolby AC4 |
| Equalizer | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Ethernet LAN | Yes |
| Product colour | Black |
| VESA mounting | Yes |
| Panel mounting interface | 400 x 300 mm |
| High Dynamic Range (HDR) supported | Yes |
| High Dynamic Range (HDR) technology | High Dynamic Range 10 (HDR10), Hybrid Log-Gamma (HLG), Dolby Vision |
| Video formats supported | MKV, MP4, MOV, AVI, MPG, MPEG, 3GP, 3GPP, ASF, FLV, WEBM, VOB, 3G2, DAT, TS, TRP, TP |
| Audio formats supported | MP3, M4A, AAC, AC3, EAC3, DTS, WAV, FLAC, LPCM |
| Image formats supported | JPG, JPEG, BMP, GIF, MPO |
| HDMI ports quantity | 3 |
| USB 2.0 ports quantity | 2 |
| HDMI version | 2.1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Digital audio optical out | 1 |
| Headphone outputs | 1 |
| Electronic Programme Guide (EPG) | Yes |
| Auto power off | Yes |
| Power consumption (typical) | 74 W |
| Power consumption (standby) | 0.5 W |
| Energy efficiency class (SDR) | F |
| Energy efficiency class (HDR) | G |
| Energy consumption (SDR) per 1000 hours | 74 kWh |
| Energy consumption (HDR) per 1000 hours | 136 kWh |
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Compliance certificates | UKCA, REACH |
| Width (with stand) | 1226 mm |
| Depth (with stand) | 260 mm |
| Height (with stand) | 771 mm |
| Weight (with stand) | 11 kg |
| Width (without stand) | 1226 mm |
| Depth (without stand) | 84 mm |
| Height (without stand) | 713 mm |
| Quick start guide | Yes |
| Package width | 1340 mm |
| Package depth | 130 mm |
| Package height | 840 mm |
| Package weight | 15.6 kg |
| Mounting kit | Yes |
| Remote control included | Yes |
| Remote control type | IR |
| Batteries included | Yes |
| Battery type | AAA |
| Number of batteries supported | 2 |
1 year parts and labour.Activate your warranty within 14 days of purchase and get an extra 6 months free.To activate your warranty go to sharp.registeritem.co.uk/appliance-details/origin-country.Keep a copy of your Sales Invoice as proof of purchase.
1
Year
Warranty
Compare with similar items
Customers also bought
Customer Reviews
Delivery
We do not have this item in stock at the moment. When you place your order with us, we will order this item from the manufacturer.
Awaiting stock
You can expect delivery within 10-14 days
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Installation Service
Let us install your new appliance for you. Our installation service covers most of the UK, but you can check if it's available in your area by entering your postcode on the basket page.
Visit our appliance installation page to learn more about pricing and what's included.
**Installation available subject to postcode.
Recycling Services
We can take away your old appliance, unwrap your new one and recycle all that pesky packaging for you.
Just select 'Recycle Old Appliance' and 'Unwrap and Recycle Packaging' on the basket page.
Find out more about our appliance and packaging recycling service.
Product Protection
to complement your guarantee
Your quote
Cover for as long as you need it
£5.99
a month
What's covered
- Repairs for accidental damage - starting today
- A replacement (with same or similar features) if your appliance can't be fixed - we'll cover installation costs up to £50 for white, laundry and TV products
- Call-outs, parts and labour included, with no excess to pay
What's not covered
- Cosmetic and malicious damage
- Costs that you may incur due to your product being unusable
- Installation (other than £50 for white, laundry and TV products) and disposal charges for a replacement product
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.

Loading
You've added an item to your basket.