5
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Fisher & Paykel HP60IHCB4
Canopy Cooker Hood, Black, A Rated
£569.99
Spread the cost:
£47.50 for 12 months at 0.0% APR***
Service that goes further
- Product code: 50199
- Extraction Rate (m³/h) - 602
- Extraction Type - Ducted/Recirculating
- With three fan speeds plus a boost function, select the perfect extraction rate for your cooking
- Energy-efficient LED lighting to illuminate your hob surface
- Warranty - 5 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 316 x 530 x 280

Energy
Rating
| Type | Canopy Cooker Hood |
| Brand | Fisher & Paykel |
| Model | HP60IHCB4 |
| Also known as: | 50199 |
| EAN: | 9415112501993 |
| With Three Fan Speeds Plus A Boost Function, Select The Perfect Extraction Rate For Your Cooking | |
| Energy-Efficient Led Lighting To Illuminate Your Hob Surface | |
| Wi-Fi Enabled For Notifications Through The Smarthq App |
| Maximum extraction power | 602 m³/h |
| Type of extraction | Ducted/Recirculating |
| Number of speeds | 3 |
| Type | Built-in |
| Product colour | Black |
| Control type | Touch, Wireless |
| Wi-Fi | Yes |
| Filter cleaning indicator | Yes |
| Dishwasher proof filter | Yes |
| Washable filter | Yes |
| Bulb type | LED |
| Annual energy consumption | 44 kWh |
| Motor power | 130 W |
| AC input voltage | 240 V |
| AC input frequency | 50 Hz |
| Energy efficiency class (old) | A |
| Width | 530 mm |
| Depth | 280 mm |
| Height | 316 mm |
| Weight | 9 kg |
| Package width | 567 mm |
| Package depth | 340 mm |
| Package height | 330 mm |
| Package weight | 9 kg |
| Fisher & Paykel technologies (air extraction) | Dishwasher-safe filter |
| Country of origin | China |
5 years parts and labour. Keep a copy of your Sales Invoice as proof of purchase.
5
Year
Warranty
Compare with similar items
Customers also bought
Free or Next Day Delivery
from 28th April
This item is In Stock at our warehouse and ready for immediate delivery.
Free and Next Day Delivery offers are subject to postcode and availability. You can find your earliest delivery date at checkout.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Click & Collect
from LE4 1AU
If you need an item straight away, you can choose the "Click & Collect" option on the basket page and pick the item up yourself direct from our warehouse in Leicester.
Installation services can not be added to your order when choosing Click & Collect. Find out more about Click & Collect.
Installation Service
Let us install your new appliance for you. Our installation service covers most of the UK, but you can check if it's available in your area by entering your postcode on the basket page.
Visit our appliance installation page to learn more about pricing and what's included.
**Installation available subject to postcode.
Recycling Services
We can take away your old appliance, unwrap your new one and recycle all that pesky packaging for you.
Just select 'Recycle Old Appliance' and 'Unwrap and Recycle Packaging' on the basket page.
Find out more about our appliance and packaging recycling service.
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
£0 today. 3 interest free payments of £190 with a 3 month plan. Read More





Loading
You've added an item to your basket.