5
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Fisher & Paykel HP90IHCB4
Canopy Cooker Hood, Black, A Rated
Retail Price
£800
Spread the cost:
£66.67 for 12 months at 0.0% APR***
Service that goes further
- Product code: 50200
- Extraction Rate (m³/h) - 602
- Extraction Type - Ducted/Recirculating
- With three fan speeds plus a boost function, select the perfect extraction rate for your cooking
- Energy-efficient LED lighting to illuminate your hob surface
- Warranty - 5 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 316 x 830 x 280

Energy
Rating
| Type | Canopy Cooker Hood |
| Brand | Fisher & Paykel |
| Model | HP90IHCB4 |
| Also known as: | 50200 |
| EAN: | 9415112502006 |
| Note | We have a demonstration model of this item on display in our showroom available for you to view |
| With three fan speeds plus a boost function, select the perfect extraction rate for your cooking | |
| Energy-efficient LED lighting to illuminate your hob surface | |
| Wi-Fi enabled for notifications through the SmartHQ app |
| Maximum extraction power | 602 m³/h |
| Type of extraction | Ducted/Recirculating |
| Number of speeds | 4 |
| Type | Built-in |
| Product colour | Black |
| Control type | Touch, Wireless |
| Wi-Fi | Yes |
| Number of filters | 3 pc(s) |
| Filter cleaning indicator | Yes |
| Dishwasher proof filter | Yes |
| Washable filter | Yes |
| Bulb type | LED |
| Annual energy consumption | 42 kWh |
| Motor power | 130 W |
| AC input voltage | 240 V |
| AC input frequency | 50 Hz |
| Energy efficiency class (old) | A |
| Width | 830 mm |
| Depth | 280 mm |
| Height | 316 mm |
| Weight | 11.5 kg |
| Package width | 855 mm |
| Package depth | 340 mm |
| Package height | 370 mm |
| Package weight | 11.5 kg |
| Fisher & Paykel technologies (air extraction) | Dishwasher-safe filter |
| Country of origin | China |
5 years parts and labour. Keep a copy of your Sales Invoice as proof of purchase.
5
Year
Warranty
Compare with similar items
Customers also bought
Customer Reviews
Delivery
We do not have this item in stock at the moment. When you place your order with us, we will order this item from the manufacturer.
Order now for delivery in 7-28 days
We will contact you to arrange a delivery date.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Installation Service
Let us install your new appliance for you. Our installation service covers most of the UK, but you can check if it's available in your area by entering your postcode on the basket page.
Visit our appliance installation page to learn more about pricing and what's included.
**Installation available subject to postcode.
Recycling Services
We can take away your old appliance, unwrap your new one and recycle all that pesky packaging for you.
Just select 'Recycle Old Appliance' and 'Unwrap and Recycle Packaging' on the basket page.
Find out more about our appliance and packaging recycling service.
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
Save even more with Marks+
NEW 120 Day Returns
Discover the perks:
Save £40 on this item
Free recycling (worth £25)
Exclusive competitions
Register for only £19.99
- Membership valid for 12 months
- Membership will not automatically renew

Loading
You've added an item to your basket.