2
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
TCL 55T8C-UK
55" QLED Smart Television, 4K Ultra HD, Black, F Rated
£449
Save more together
Service that goes further
- Product code: 55T8C-UK
- Screen (Inches/Type) - 55 4K Ultra HD QLED
- Operating System - Google TV
- 4K HDR PRO combined with Quantum Dot provides a superior High Dynamic Range (HDR) experience delivering accurate colors and finest details
- HVA Screen
- Warranty - 2 years parts and labour
Product Dimensions with Stand (HxWxD) (mm) - 770 x 1244 x 292
Energy
Rating
| Type | 55" QLED Smart Television |
| Brand | TCL |
| Model | 55T8C-UK |
| Also known as: | 55T8CUK |
| EAN: | 5901292527952 |
| Note | We have a demonstration model of this item on display in our showroom available for you to view |
| 4K HDR PRO combined with Quantum Dot provides a superior High Dynamic Range (HDR) experience delivering accurate colors and finest details | |
| HVA Screen: HVA (Hi-Performance Vertical Alignment) represents the next generation of VA screens. HVA Screens deliver High Contrast, Lower Energy Consumption and Wider Viewing Angle | |
| AiPQTM Processor: AiPQ enabled TCL algorithm processes contents with stable and high 4K quality, clear and fluent motion, high contrast and the finest details | |
| HDR Multi-Format: There are a lot of ways to get the best 4K HDR picture quality on the TV: HDR10, HDR HLG, HDR10+ , HDR DOLBY VISION and Dolby Vision IQ. This TCL TV supports them all | |
| GAME MASTER: For gamers, a responsive TV is just as important as one with a good picture. T8C Series comes particularly with HDMI 2.1, ALLM, 144Hz VRR and 120Hz VRR supported, you'll experience lowest latency and the best picture settings for gaming, automatically. On top of that it comes with VRR (Variable Refresh Rate) including also FreeSync Premium certification and Game Bar | |
| 240Hz Game Accelerator: TCL's latest DLG technology (Dual Line Gate) brings a higher refresh rate and an improved game latency for PC gaming (240Hz Game Accelerator in FHD resolution) | |
| ONKYO 2.1 SOUND SYSTEM speakers, specially designed for sound clarity and precision allow a more realistic DOLBY ATMOS sound experience at home | |
| Miracast & Google Cast (formerly known as Chromecast built-in) & Airplay 2 : Easily cast your mobile, tablet or laptop onto your big TCL TV. Now, you can enjoy your favourite contents on a much bigger TV screen from TCL, without any cable | |
| GOOGLE TV brings together movies, shows, TV and more from across your apps and subscriptions and organizes them just for you |
| Display diagonal | 139.7 cm (55) |
| HD type | 4K Ultra HD |
| Display resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Display technology | QLED |
| Screen shape | Flat |
| Display brightness | 350 cd/m² |
| Contrast ratio (typical) | 5000:1 |
| LED backlight | Yes |
| LED backlighting type | Direct-LED |
| Response time | 6.5 ms |
| Native refresh rate | 120 Hz |
| Display refresh rates supported | 240 Hz |
| Tuner type | Analog & digital |
| Analog signal format system | NTSC, PAL BG, PAL I, PAL L, SECAM D/K, SECAM L |
| Digital signal format system | DVB-C, DVB-S2, DVB-T2 |
| Smart TV | Yes |
| Internet TV | Yes |
| Operating system installed | Google TV |
| Screen mirroring | Yes |
| Apple AirPlay 2 support | Yes |
| Hybrid Broadcast Broadband TV (HbbTV) | Yes |
| Video apps | All 4, Amazon Prime Video, BBC iPlayer, Disney+, Google TV, HBO, ITV Hub, ITV X, My5, NOW TV, Netflix, Twitch, YouTube |
| Music apps | Spotify |
| Lifestyle apps | Google Apps |
| Number of speakers | 2 |
| RMS rated power | 10 W |
| Audio output channels | 2.1 channels |
| Audio decoders | Dolby Atmos |
| Wi-Fi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Ethernet LAN | Yes |
| Miracast | Yes |
| Product colour | Metallic |
| VESA mounting | Yes |
| Panel mounting interface | 300 x 300 mm |
| Frameless design | Yes |
| Introduction year | 2025 |
| Stand type | Legs stand |
| High Dynamic Range (HDR) supported | Yes |
| Noise reduction | Yes |
| High Dynamic Range (HDR) technology | Dolby Vision, HDR 10+, High Dynamic Range 10 (HDR10) |
| Game mode | Yes |
| Subtitles function | Yes |
| Dolby Vision | Yes |
| Processor cores | 4 |
| 4K Ultra HD upscaling | Yes |
| Auto standby | Yes |
| Smartphone/tablet remote support | Yes |
| USB playback | Yes |
| HDMI ports quantity | 4 |
| USB 2.0 ports quantity | 0 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 1 |
| Common interface (CI) | Yes |
| HDMI version | 2.1 |
| Audio Return Channel (ARC) | Yes |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Control type | Remote |
| Voice control | Yes |
| Electronic Programme Guide (EPG) | Yes |
| Auto power off | Yes |
| Sleep timer | Yes |
| Works with Amazon Alexa | Yes |
| Works with the Google Assistant | Yes |
| Power consumption (standby) | 0.5 W |
| Energy efficiency class (SDR) | F |
| Energy efficiency class (HDR) | G |
| Energy saving mode | Yes |
| Width (with stand) | 1244 mm |
| Depth (with stand) | 292 mm |
| Height (with stand) | 770 mm |
| Weight (with stand) | 11.3 kg |
| Width (without stand) | 1224 mm |
| Depth (without stand) | 72 mm |
| Height (without stand) | 708 mm |
| Weight (without stand) | 11.3 kg |
| Stand width | 925 mm |
| Screws included | Yes |
| Quick start guide | Yes |
| Manual | Yes |
| Package weight | 14.8 kg |
| Package width | 1360 mm |
| Package depth | 125 mm |
| Package height | 828 mm |
| Remote control included | Yes |
| Motion control | Yes |
| Wi-Fi ready | Yes |
| 4 sides bezel-less design | Yes |
| HDMI | Yes |
| Country of origin | China |
| Mains power | Yes |
| Hybrid Log-Gamma (HLG) | Yes |
| Stand | yes |
| Smart TV applications | Netflix, YouTube, Amazon Prime, AppleTV+, Google Play Apps |
| Analogue tuner | Yes |
| DVB-T2 tuner | Yes |
2 years parts and labour. Keep a copy of your Sales Invoice as proof of purchase.
2
Year
Warranty
Customers also bought
Customer Reviews
Compatible Wall brackets
Choose an option below. All include fastening screws for the TV screen.
Fixed
Tilting
Full Motion
Delivery
We do not have this item in stock at the moment. When you place your order with us, we will order this item from the manufacturer.
It generally takes 6-12 working days for the item to arrive at our warehouse.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Add a wall bracket
Loading
You've added an item to your basket.