Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
LG 65QNED85A6C
65" Television
(Discontinued)
This item is not currently available
Service that goes further
- Product code: 65QNED85A6C
- Screen (Inches/Type) - 65 4K Ultra HD QNED evo
- Operating System - WebOS
- Dynamic QNED colour for rich and accurate colours
- Intelligent processor for optimised pictures and sound
- Warranty - 5 years parts and labour
Product Dimensions with Stand (HxWxD) (mm) - 925 x 1456 x 280
E
Energy
Rating
Dynamic QNED colour technology
LG QNED85A features the latest Dynamic QNED colour technology, which delivers content that is bursting with rich and accurate colours, with 100% colour volume displaying delicate differences in tone and colour spectrum. Edge-lit Mini LED plus Local Dimming further helps to enhance the contrast for a beautifully rich picture.
Intelligent processor for optimised pictures and sound
LG QNED85A features the latest a8 AI Processor, the brain of the TV. This intelligent processor uses some of the advanced technology found in our top OLED TVs, to ensure premium picture and sound quality, through AI Super Upscaling for sharp pictures, and AI Sound Pro for immersive audio.
Smart webOS Platform
LG QNED85A features webOS, LG's smart platform which hosts a huge variety of the best streaming services, while making browsing and searching for what to watch completely hassle-free. The smart platform is controlled with the LG AI Magic Remote, and opens up a world of information and assistance through a variety of AI-driven services. These include the AI Chatbot - which can help you to change the image or sound to your liking simply by asking, Voice ID – which can recognise different users and provide personalised recommendations, and much more.
What’s more, with LG’s webOS Re:new program, you’ll enjoy upgrades to the latest version for five years*.
*Customers will receive 4 upgrades over time, starting from the launch version.
Cinema screen design
The premium design, with super-slim bezels will look great in any living space, and the slim profile will ensure an unobtrusive look should you choose to wall mount the TV.
*Wall mounting requires a wall-mount bracket – not included.
Responsive Gaming experience
LG QNED85A is designed for next generation consoles, boosting your competitive edge with pro-tools, such as 4K@144Hz*, VRR, ALLM and eARC as specified in HDMI 2.1, plus FreeSync, Game Optimiser and HGiG which are all integrated and ready out-of-the-box. Plus there’s easy access to Twitch on LG’s webOS smart platform.
*144Hz not supported by 55” size.
Intense Cinema experience
LG QNED85A delivers an incredible at-home cinema experience. Dolby Vision and Filmmaker Mode now work together, providing film experiences with incredible colour and contrast – and looking exactly how the director intended.
LG Soundbar synergy
Pair with a compatible LG Soundbar to enjoy a seamless, connected experience with enhanced sound. WOW Orchestra utilises TV and Soundbar speakers simultaneously for an optimised experience. WOW Interface takes the hassle out of tuning your audio, using Soundbar mode controls and super-accessible TV remote and on-screen menus.
*Compatible with select LG soundbars
| Type | 65" Television |
| Brand | LG |
| Model | 65QNED85A6C |
| EAN: | 8806096309872 |
| Dynamic QNED colour for rich and accurate colours | |
| Intelligent processor for optimised pictures and sound | |
| Smart webOS platform with advanced AI functionality plus all your favourite streaming services | |
| Cinema screen design | |
| Smooth motion and advanced gaming features |
| Display diagonal | 165.1 cm (65) |
| HD type | 4K Ultra HD |
| Display resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Display technology | QNED evo |
| Screen shape | Flat |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Motion interpolation technology | Motion Pro |
| Native refresh rate | 120 Hz |
| Tuner type | Analog & digital |
| Analog signal format system | PAL |
| Digital signal format system | DVB-T, DVB-T2 |
| Smart TV | Yes |
| Internet TV | Yes |
| Operating system installed | WebOS |
| Timeshift | Yes |
| Screen mirroring | Yes |
| Apple AirPlay 2 support | Yes |
| Hybrid Broadcast Broadband TV (HbbTV) | Yes |
| Video apps | Amazon Prime Video, Apple TV, Chili, DAZN, Disney+, NOW TV, Netflix, Paramount+, Rakuten TV, Twitch, YouTube |
| Music apps | Amazon Music, Apple Music, Deezer, Spotify, Tidal |
| Number of speakers | 2 |
| RMS rated power | 20 W |
| Audio output channels | 2.0 channels |
| TV Sound Mode Share | Yes |
| Enhanced Audio Return Channel (eARC) | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Ethernet LAN | Yes |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Bluetooth version | 5.3 |
| Miracast | Yes |
| Browsing | Yes |
| Web browser | Yes |
| Product colour | Black |
| VESA mounting | Yes |
| Panel mounting interface | 300 x 300 mm |
| Introduction year | 2025 |
| High Dynamic Range (HDR) supported | Yes |
| Noise reduction | Yes |
| High Dynamic Range (HDR) technology | Cinema HDR |
| Game mode | Yes |
| AMD FreeSync | Yes |
| AMD FreeSync type | FreeSync Premium |
| Video upscaling | Yes |
| USB recording | Yes |
| HDMI ports quantity | 4 |
| USB 2.0 ports quantity | 2 |
| Common interface (CI) | Yes |
| Common interface Plus (CI+) | Yes |
| HDMI version | 2.1 |
| Audio Return Channel (ARC) | Yes |
| HDCP | Yes |
| Composite video in | 0 |
| Composite video out | 0 |
| Audio (L/R) in | 0 |
| Audio (L/R) out | 0 |
| Digital audio optical out | 1 |
| SCART ports quantity | 0 |
| Control type | Remote |
| Electronic Programme Guide (EPG) | Yes |
| Programming period | 8 day(s) |
| Number of OSD languages | 38 |
| Firmware upgradeable | Yes |
| Firmware upgradeable via | Network, USB |
| Works with Amazon Alexa | Yes |
| Power consumption (typical) | 83 W |
| Power consumption (standby) | 0.5 W |
| Energy efficiency class (SDR) | E |
| Energy efficiency class (HDR) | G |
| Energy consumption (SDR) per 1000 hours | 85 kWh |
| Energy consumption (HDR) per 1000 hours | 144 kWh |
| PSTI certified | Yes |
| LG technologies (AV/TV) | AI Acoustic Tuning, AI Sound Pro, AI Super Upscaling 4K, AMD FreeSync™ Premium, Auto Low Latency Mode, Bluetooth Surround Ready, Dolby Vision™, Dynamic Tone Mapping Pro, Filmmaker Mode™, Game Optimiser, HDR, LG Channels, LG Content Store, LG Sound Sync, Magic Remote Control, Motion Pro, ThinQ™, WOW Interface, WOW Orchestra, WebOS Smart TV, Works With Apple HomeKit, Works with Amazon Alexa |
| Width (with stand) | 1456 mm |
| Depth (with stand) | 280 mm |
| Height (with stand) | 925 mm |
| Weight (with stand) | 23.3 kg |
| Width (without stand) | 1456 mm |
| Depth (without stand) | 29.7 mm |
| Height (without stand) | 840 mm |
| Weight (without stand) | 22.5 kg |
| Package width | 1600 mm |
| Package depth | 172 mm |
| Package height | 970 mm |
| Package weight | 29.8 kg |
| Package type | Box |
| Remote control included | Yes |
| E-manual | Yes |
| Country of origin | Poland |
Loading
You've added an item to your basket.