5
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
LG 86QNED85A6C
86" QNED Smart Television, 4K Ultra HD, Black, D Rated
Retail Price
£2,899
Free Delivery
Spread the cost:
£241.59 for 12 months at 0.0% APR***
Available Screen Sizes
- 75"
- 86"
Save more together
Service that goes further
- Product code: 86QNED85A6C
- Screen (Inches/Type) - 86 4K Ultra HD QNED evo
- Operating System - WebOS
- Dynamic QNED colour for rich and accurate colours
- Intelligent processor for optimised pictures and sound
- Warranty - 5 years parts and labour
Product Dimensions with Stand (HxWxD) (mm) - 1198 x 1928 x 370
Energy
Rating
| Type | 86" QNED Smart Television |
| Brand | LG |
| Model | 86QNED85A6C |
| EAN: | 8806096327630 |
| Dynamic QNED colour for rich and accurate colours | |
| Intelligent processor for optimised pictures and sound | |
| Smart webOS platform with advanced AI functionality plus all your favourite streaming services | |
| Cinema screen design | |
| Smooth motion and advanced gaming features |
| Display diagonal | 2.18 m (86) |
| HD type | 4K Ultra HD |
| Display resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Display technology | QNED evo |
| Screen shape | Flat |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Motion interpolation technology | Motion Pro |
| Native refresh rate | 120 Hz |
| Tuner type | Analog & digital |
| Analog signal format system | PAL |
| Digital signal format system | DVB-T, DVB-T2 |
| Smart TV | Yes |
| Internet TV | Yes |
| Operating system installed | WebOS |
| Timeshift | Yes |
| Screen mirroring | Yes |
| Apple AirPlay 2 support | Yes |
| Hybrid Broadcast Broadband TV (HbbTV) | Yes |
| Video apps | Amazon Prime Video, Apple TV, Chili, DAZN, Disney+, NOW TV, Netflix, Paramount+, Rakuten TV, Twitch, YouTube |
| Music apps | Amazon Music, Apple Music, Deezer, Spotify, Tidal |
| Number of speakers | 2 |
| RMS rated power | 20 W |
| Audio output channels | 2.0 channels |
| TV Sound Mode Share | Yes |
| Enhanced Audio Return Channel (eARC) | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Ethernet LAN | Yes |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Bluetooth version | 5.3 |
| Miracast | Yes |
| Browsing | Yes |
| Web browser | Yes |
| Product colour | Black |
| VESA mounting | Yes |
| Panel mounting interface | 600 x 400 mm |
| Introduction year | 2025 |
| High Dynamic Range (HDR) supported | Yes |
| Noise reduction | Yes |
| High Dynamic Range (HDR) technology | Cinema HDR |
| Game mode | Yes |
| AMD FreeSync | Yes |
| AMD FreeSync type | FreeSync Premium |
| Video upscaling | Yes |
| USB recording | Yes |
| HDMI ports quantity | 4 |
| USB 2.0 ports quantity | 2 |
| Common interface (CI) | Yes |
| Common interface Plus (CI+) | Yes |
| HDMI version | 2.1 |
| Audio Return Channel (ARC) | Yes |
| HDCP | Yes |
| Composite video in | 0 |
| Composite video out | 0 |
| Audio (L/R) in | 0 |
| Audio (L/R) out | 0 |
| Digital audio optical out | 1 |
| SCART ports quantity | 0 |
| Control type | Remote |
| Electronic Programme Guide (EPG) | Yes |
| Programming period | 8 day(s) |
| Number of OSD languages | 38 |
| Firmware upgradeable | Yes |
| Firmware upgradeable via | Network, USB |
| Works with Amazon Alexa | Yes |
| Power consumption (typical) | 104 W |
| Power consumption (standby) | 0.5 W |
| Energy efficiency class (SDR) | D |
| Energy efficiency class (HDR) | G |
| Energy consumption (SDR) per 1000 hours | 104 kWh |
| Energy consumption (HDR) per 1000 hours | 226 kWh |
| PSTI certified | Yes |
| LG technologies (AV/TV) | AI Acoustic Tuning, AI Sound Pro, AI Super Upscaling 4K, AMD FreeSync™ Premium, Auto Low Latency Mode, Bluetooth Surround Ready, Dolby Vision™, Dynamic Tone Mapping Pro, Filmmaker Mode™, Game Optimiser, HDR, LG Channels, LG Content Store, LG Sound Sync, Magic Remote Control, Motion Pro, ThinQ™, WOW Interface, WOW Orchestra, WebOS Smart TV, Works With Apple HomeKit, Works with Amazon Alexa |
| Width (with stand) | 1928 mm |
| Depth (with stand) | 370 mm |
| Height (with stand) | 1198 mm |
| Weight (with stand) | 52 kg |
| Width (without stand) | 1928 mm |
| Depth (without stand) | 30.9 mm |
| Height (without stand) | 1108 mm |
| Weight (without stand) | 50 kg |
| Package width | 2090 mm |
| Package depth | 228 mm |
| Package height | 1215 mm |
| Package weight | 64.6 kg |
| Package type | Box |
| Remote control included | Yes |
| E-manual | Yes |
| Country of origin | Poland |
5 years parts and labour.The warranty is registered on behalf of the customer with Domestic and General.
5
Year
Warranty
Customers also bought
Customer Reviews
Compatible Wall brackets
Choose an option below. All include fastening screws for the TV screen.
Fixed
Tilting
Full Motion
Free or Next Day Delivery
from 3rd April
This item is In Stock at our warehouse and ready for immediate delivery.
Free and Next Day Delivery offers are subject to postcode and availability. You can find your earliest delivery date at checkout.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Click & Collect
from LE4 1AU
If you need an item straight away, you can choose the "Click & Collect" option on the basket page and pick the item up yourself direct from our warehouse in Leicester.
Installation services can not be added to your order when choosing Click & Collect. Find out more about Click & Collect.
Installation Service
Let us install your new appliance for you. Our installation service covers most of the UK, but you can check if it's available in your area by entering your postcode on the basket page.
Visit our appliance installation page to learn more about pricing and what's included.
**Installation available subject to postcode.
Recycling Services
We can take away your old appliance, unwrap your new one and recycle all that pesky packaging for you.
Just select 'Recycle Old Appliance' and 'Unwrap and Recycle Packaging' on the basket page.
Find out more about our appliance and packaging recycling service.
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
£0 today. 3 interest free payments of £966.33 with a 3 month plan. Read More
Save even more with Marks+
NEW 120 Day Returns
Discover the perks:
Save £940 on this item
Free recycling (worth £25)
Free tastecard (worth £79.99)
Exclusive competitions
Register for only £19.99
- Membership valid for 12 months
- Membership will not automatically renew
Add a wall bracket
Loading
You've added an item to your basket.