5
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
LG 75QNED85A6C
75" QNED Smart Television, 4K Ultra HD, Black, D Rated
£1,499
Save £100
Was £1,599
Available Screen Sizes
- 75"
- 86"
Save more together
Service that goes further
- Product code: 75QNED85A6C
- Screen (Inches/Type) - 75 4K Ultra HD QNED evo
- Operating System - WebOS
- Dynamic QNED colour for rich and accurate colours
- Intelligent processor for optimised pictures and sound
- Warranty - 5 years parts and labour
Product Dimensions with Stand (HxWxD) (mm) - 1055 x 1677 x 370
Energy
Rating
| Type | 75" QNED Smart Television |
| Brand | LG |
| Model | 75QNED85A6C |
| EAN: | 8806096369418 |
| Dynamic QNED colour for rich and accurate colours | |
| Intelligent processor for optimised pictures and sound | |
| Smart webOS platform with advanced AI functionality plus all your favourite streaming services | |
| Cinema screen design | |
| Smooth motion and advanced gaming features |
| Display diagonal | 190.5 cm (75) |
| HD type | 4K Ultra HD |
| Display resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Display technology | QNED evo |
| Screen shape | Flat |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Motion interpolation technology | Motion Pro |
| Native refresh rate | 120 Hz |
| Tuner type | Analog & digital |
| Analog signal format system | PAL |
| Digital signal format system | DVB-T, DVB-T2 |
| Smart TV | Yes |
| Internet TV | Yes |
| Operating system installed | WebOS |
| Timeshift | Yes |
| Screen mirroring | Yes |
| Apple AirPlay 2 support | Yes |
| Hybrid Broadcast Broadband TV (HbbTV) | Yes |
| Video apps | Amazon Prime Video, Apple TV, Chili, DAZN, Disney+, NOW TV, Netflix, Paramount+, Rakuten TV, Twitch, YouTube |
| Music apps | Amazon Music, Apple Music, Deezer, Spotify, Tidal |
| Number of speakers | 2 |
| RMS rated power | 20 W |
| Audio output channels | 2.0 channels |
| TV Sound Mode Share | Yes |
| Enhanced Audio Return Channel (eARC) | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Ethernet LAN | Yes |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Bluetooth version | 5.3 |
| Miracast | Yes |
| Browsing | Yes |
| Web browser | Yes |
| Product colour | Black |
| VESA mounting | Yes |
| Panel mounting interface | 400 x 300 mm |
| Introduction year | 2025 |
| High Dynamic Range (HDR) supported | Yes |
| Noise reduction | Yes |
| High Dynamic Range (HDR) technology | Cinema HDR |
| Game mode | Yes |
| AMD FreeSync | Yes |
| AMD FreeSync type | FreeSync Premium |
| Video upscaling | Yes |
| USB recording | Yes |
| HDMI ports quantity | 4 |
| USB 2.0 ports quantity | 2 |
| Common interface (CI) | Yes |
| Common interface Plus (CI+) | Yes |
| HDMI version | 2.1 |
| Audio Return Channel (ARC) | Yes |
| HDCP | Yes |
| Composite video in | 0 |
| Composite video out | 0 |
| Audio (L/R) in | 0 |
| Audio (L/R) out | 0 |
| Digital audio optical out | 1 |
| SCART ports quantity | 0 |
| Control type | Remote |
| Electronic Programme Guide (EPG) | Yes |
| Programming period | 8 day(s) |
| Number of OSD languages | 38 |
| Firmware upgradeable | Yes |
| Firmware upgradeable via | Network, USB |
| Works with Amazon Alexa | Yes |
| Power consumption (typical) | 83 W |
| Power consumption (standby) | 0.5 W |
| Energy efficiency class (SDR) | D |
| Energy efficiency class (HDR) | G |
| Energy consumption (SDR) per 1000 hours | 83 kWh |
| Energy consumption (HDR) per 1000 hours | 182 kWh |
| PSTI certified | Yes |
| LG technologies (AV/TV) | AI Acoustic Tuning, AI Sound Pro, AI Super Upscaling 4K, AMD FreeSync™ Premium, Auto Low Latency Mode, Bluetooth Surround Ready, Dolby Vision™, Dynamic Tone Mapping Pro, Filmmaker Mode™, Game Optimiser, HDR, LG Channels, LG Content Store, LG Sound Sync, Magic Remote Control, Motion Pro, ThinQ™, WOW Interface, WOW Orchestra, WebOS Smart TV, Works With Apple HomeKit, Works with Amazon Alexa |
| Width (with stand) | 1677 mm |
| Depth (with stand) | 370 mm |
| Height (with stand) | 1055 mm |
| Weight (with stand) | 35 kg |
| Width (without stand) | 1677 mm |
| Depth (without stand) | 30.9 mm |
| Height (without stand) | 965 mm |
| Weight (without stand) | 33 kg |
| Package width | 1820 mm |
| Package depth | 200 mm |
| Package height | 1115 mm |
| Package weight | 44.6 kg |
| Package type | Box |
| Remote control included | Yes |
| E-manual | Yes |
| Country of origin | Poland |
5 years parts and labour.The warranty is registered on behalf of the customer with Domestic and General.
5
Year
Warranty
Customers also bought
Customer Reviews
Compatible Wall brackets
Choose an option below. All include fastening screws for the TV screen.
Fixed
Tilting
Full Motion
Delivery
We do not have this item in stock at the moment. When you place your order with us, we will order this item from the manufacturer.
It generally takes 6-12 working days for the item to arrive at our warehouse.
We will then contact you to arrange a delivery date.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Add a wall bracket
Loading
You've added an item to your basket.