LG 65UA74006LB.AEK
65" LED Smart Television, 4K Ultra HD, Black, F Rated
  • Product code: 65UA74006LB
  • Screen (Inches/Type) - 65 4K Ultra HD LED
  • Operating System - WebOS
  • Breathtaking colour and detail with 4K HDR10 Pro
  • 4K picture quality, upscaled visual and surround sound from the alpha 7 4K AI Processor Gen8
  • Warranty - 1 year parts and labour
Product Dimensions with Stand (HxWxD) (mm) - 904 x 1455 x 69
Sold as an Agent of Euronics Ltd.
F
Energy
Rating
Meet the powerful and smart alpha 7 AI Processor Gen8
4K Super Upscaling brings every frame to life
HDR10 Pro
New upgrade every year for 5 years with award-winning webOS Re:New Program
AI Sound Pro fine-tunes your sound for impact
WOW Interface lets you control sound easier from your TV
Ultra Big TV
Slim Design
Add a modern touch with a sleek design that blends into your space gracefully.
Powerful Gameplay
Experience peak gaming with VRR. Get your game on without lag hindering your performance.
FILMMAKER MODE
Type 65" LED Smart Television
Brand LG
Model 65UA74006LB.AEK
Also known as: 65UA74006LB, 65UA74006LBAEK
EAN: 8806096531075;8806096353400
Smart webOS platform with advanced AI functionality plus all your favourite streaming services
Enjoy 4K Super Upscaling enhanced resolution, brightness, and clarity
High resolution on a massive Ultra Big TV screen
Display diagonal 165.1 cm (65)
HD type 4K Ultra HD
Display resolution 3840 x 2160 pixels
Display technology LED
Screen shape Flat
LED backlight Yes
LED backlighting type Direct-LED
Supported video modes 2160p
Supported graphics resolutions 3840 x 2160
Native refresh rate 60 Hz
Display diagonal (metric) 1639 mm
Tuner type Analog & digital
Digital signal format system DVB-C, DVB-S, DVB-S2, DVB-T, DVB-T2
Smart TV Yes
Internet TV Yes
Operating system installed WebOS
Operating system version 25
Apple AirPlay 2 support Yes
Smart modes Filmmaker
RMS rated power 20 W
Audio output channels 2.0 channels
Sound modes Clear Voice Pro
TV Sound Mode Share Yes
Wi-Fi Yes
Bluetooth Yes
Ethernet LAN Yes
Wi-Fi standards Wi-Fi 5 (802.11ac)
Bluetooth version 5.0
Web browser Yes
Product colour Black
VESA mounting Yes
Panel mounting interface 300 x 200 mm
High Dynamic Range (HDR) supported Yes
Audio formats supported AAC, AC3, AC4, EAC3, HE-AAC, MP2, MP3, PCM, apt-X
Game features Auto Low Latency Mode (ALLM), Game Optimizer, HGiG, Variable Refresh Rate (VRR)
4K Ultra HD upscaling Yes
Video upscaling Yes
Smartphone/tablet remote support Yes
HDMI ports quantity 3
USB 2.0 ports quantity 1
Common interface (CI) Yes
HDMI version 2.0
Audio Return Channel (ARC) Yes
Digital audio optical out 1
RF ports quantity 2
Consumer Electronics Control (CEC) SimpLink
Control type Remote
Power consumption (standby) 0.5 W
Energy efficiency class (SDR) F
Energy efficiency class (HDR) G
Energy consumption (SDR) per 1000 hours 100 kWh
Energy consumption (HDR) per 1000 hours 152 kWh
AC input voltage 100 - 240 V
AC input frequency 50/60 Hz
Width (with stand) 1455 mm
Depth (with stand) 69 mm
Height (with stand) 904 mm
Weight (with stand) 16.7 kg
Width (without stand) 1580 mm
Depth (without stand) 162 mm
Height (without stand) 950 mm
Weight (without stand) 16.5 kg
Stand width 1217 mm
Stand depth 269 mm
Package width 1580 mm
Package depth 162 mm
Package height 950 mm