LG 43UA74006LB.AEK
43" LED Smart Television, 4K Ultra HD, Black, G Rated
  • Product code: 43UA74006LB
  • Screen (Inches/Type) - 43 4K Ultra HD LED
  • Operating System - WebOS
  • Sharp 4K Ultra HD picture
  • Smart processor with 4K Upscaling and more
  • Warranty - 1 year parts and labour
Product Dimensions with Stand (HxWxD) (mm) - 621 x 968 x 200
Sold as an Agent of Euronics Ltd.
G
Energy
Rating
4K Ultra HD
Experience vibrant picture quality in incredible detail with 4K clarity.
Smart processor for optimised pictures and sound
Smart webOS Platform
*Customers will receive 4 upgrades over time, starting from the launch version.
FILMMAKER Mode & HDR
Enjoy movies just as the director intended thanks to Filmmaker Mode and HDR.
Slim design
The UA75 features a design which is slim, and premium.
Game Optimiser & ALLM
Type 43" LED Smart Television
Brand LG
Model 43UA74006LB.AEK
Also known as: 43UA74006LB, 43UA74006LBAEK
EAN: 8806096531129
Sharp 4K Ultra HD picture
Smart webOS platform with advanced AI functionality plus all your favourite streaming services
Instant movie theatre with FILMMAKER mode and HDR
Slim design
Display diagonal 109.2 cm (43)
HD type 4K Ultra HD
Display resolution 3840 x 2160 pixels
Display technology LED
Screen shape Flat
Native aspect ratio 16:9
Native refresh rate 60 Hz
Tuner type Analog & digital
Analog signal format system PAL
Digital signal format system DVB-T, DVB-T2
Smart TV Yes
Internet TV Yes
Operating system installed WebOS
Timeshift Yes
Screen mirroring Yes
Apple AirPlay 2 support Yes
Hybrid Broadcast Broadband TV (HbbTV) Yes
Music apps Amazon Music, Apple Music, Deezer, Spotify, Tidal
Number of speakers 2
RMS rated power 20 W
Audio output channels 2.0 channels
TV Sound Mode Share Yes
Enhanced Audio Return Channel (eARC) Yes
Wi-Fi Yes
Bluetooth Yes
Ethernet LAN Yes
Wi-Fi standards Wi-Fi 5 (802.11ac)
Bluetooth version 5.0
Miracast Yes
Browsing Yes
Web browser Yes
Product colour Black
VESA mounting Yes
Panel mounting interface 200 x 200 mm
Introduction year 2025
High Dynamic Range (HDR) supported Yes
Noise reduction Yes
High Dynamic Range (HDR) technology High Dynamic Range 10 (HDR10), Hybrid Log-Gamma (HLG)
Game mode Yes
Video upscaling Yes
USB recording Yes
HDMI ports quantity 3
USB 2.0 ports quantity 2
Common interface (CI) Yes
Common interface Plus (CI+) Yes
HDMI version 2.0
Audio Return Channel (ARC) Yes
HDCP Yes
Component video (YPbPr/YCbCr) in 0
Composite video in 0
Composite video out 0
Audio (L/R) in 0
Audio (L/R) out 0
Digital audio optical out 1
SCART ports quantity 0
Control type Remote
Electronic Programme Guide (EPG) Yes
Programming period 8 day(s)
Number of OSD languages 38
Firmware upgradeable Yes
Firmware upgradeable via Network, USB
Works with Amazon Alexa Yes
Power consumption (typical) 54 W
Power consumption (standby) 0.5 W
Energy efficiency class (SDR) G
Energy efficiency class (HDR) G
Energy consumption (SDR) per 1000 hours 54 kWh
Energy consumption (HDR) per 1000 hours 74 kWh
PSTI certified Yes
Width (with stand) 968 mm
Depth (with stand) 200 mm
Height (with stand) 621 mm
Weight (with stand) 7.4 kg
Width (without stand) 968 mm
Depth (without stand) 67.9 mm
Height (without stand) 567 mm
Weight (without stand) 7.3 kg
Package width 1055 mm
Package depth 142 mm
Package height 660 mm