LG 75UA74006LB.AEK
75" LED Smart Television, Ashed Blue, 4K Ultra HD, F Rated
Spread the cost:
  • Product code: 75UA74006LB
  • Screen (Inches/Type) - 75 4K Ultra HD LED
  • Operating System - WebOS
  • Breathtaking colour and detail with 4K HDR10 Pro
  • 4K picture quality, upscaled visual and surround sound from the alpha 7 4K AI Processor Gen8
  • Warranty - 1 year parts and labour
Product Dimensions with Stand (HxWxD) (mm) - 1027 x 1678 x 361
Sold as an Agent of Euronics Ltd.
F
Energy
Rating
Meet the powerful and smart alpha 7 AI Processor Gen8
4K Super Upscaling brings every frame to life
HDR10 Pro
The next generation of LG AI TV
Upgrade your TV OS up to 5 years for free with award-winning webOS Re:New Program *
AI Sound Pro fine-tunes your sound for impact
WOW Interface lets you control sound easier from your TV
Ultra Big TV
Slim Design
Add a modern touch with a sleek design that blends into your space gracefully.
Powerful Gameplay
Experience peak gaming with VRR. Get your game on without lag hindering your performance.
FILMMAKER MODE
Type 75" LED Smart Television, Ashed Blue
Brand LG
Model 75UA74006LB.AEK
Also known as: 75UA74006LB, 75UA74006LBAEK
EAN: 8806096535417
Smart webOS platform with advanced AI functionality plus all your favourite streaming services
Enjoy 4K Super Upscaling enhanced resolution, brightness, and clarity
High resolution on a massive Ultra Big TV screen
Display diagonal 190.5 cm (75)
HD type 4K Ultra HD
Display resolution 3840 x 2160 pixels
Display technology LED
Screen shape Flat
Native aspect ratio 16:9
LED backlight Yes
LED backlighting type Direct-LED
Supported video modes 2160p
Supported graphics resolutions 3840 x 2160
Native refresh rate 60 Hz
Display diagonal (metric) 1890 mm
Tuner type Analog & digital
Digital signal format system DVB-C, DVB-S, DVB-S2, DVB-T, DVB-T2
Smart TV Yes
Internet TV Yes
Operating system installed WebOS
Operating system version 25
Apple AirPlay 2 support Yes
Smart modes Filmmaker
Number of speakers 2
RMS rated power 20 W
Audio output channels 2.0 channels
Audio decoders Dolby Digital
Sound modes AI Sound Pro
Enhanced Audio Return Channel (eARC) Yes
Wi-Fi Yes
Bluetooth Yes
Ethernet LAN Yes
Wi-Fi standards Wi-Fi 5 (802.11ac)
Bluetooth version 5.1
Bluetooth profiles APTX
Web browser Yes
Product colour Blue
VESA mounting Yes
Colour name Ashed Blue
Panel mounting interface 400 x 400 mm
Frameless design Yes
Introduction year 2025
High Dynamic Range (HDR) supported Yes
Game mode Yes
Video formats supported AV1, HEVC/H.265, VP9
Audio formats supported AAC, AC3, AC4, EAC3, HE-AAC, MP2, MP3, PCM, apt-X
AI Upscale Yes
Picture processor a7 Gen8 AI Processor 4K
Game features Auto Low Latency Mode (ALLM), Game Optimizer, Variable Refresh Rate (VRR)
4K Ultra HD upscaling Yes
Video upscaling Yes
Multi View Yes
HDMI ports quantity 3
USB 2.0 ports quantity 2
USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity 0
Common interface (CI) Yes
Common interface Plus (CI+) Yes
HDMI version 2.0
Audio Return Channel (ARC) Yes
Digital audio optical out 1
Common interface Plus (CI+) version 2.0
Control type Remote
Voice guide Yes
Electronic Programme Guide (EPG) Yes
Basic hotel mode Yes
Works with Amazon Alexa Yes
Works with the Google Assistant Yes
Works with Apple Siri Yes
Power consumption (standby) 0.5 W
Energy efficiency class (SDR) F
Energy efficiency class (HDR) G
Energy consumption (SDR) per 1000 hours 127 kWh
Energy consumption (HDR) per 1000 hours 190 kWh
Energy efficiency scale A to G
LG technologies (AV/TV) AI Sound Pro, LG Sound Sync, WOW Orchestra
Width (with stand) 1678 mm
Depth (with stand) 361 mm
Height (with stand) 1027 mm
Weight (with stand) 31.8 kg
Width (without stand) 1678 mm
Depth (without stand) 59.9 mm
Height (without stand) 964 mm
Weight (without stand) 31.4 kg
Stand width 1344 mm
Stand depth 361 mm
Package width 1820 mm
Package depth 200 mm
Package height 1115 mm