Toshiba 65UV2F53DBU
65" Television
(Discontinued)
This item is not currently available
Look for a newer alternative here
Service that goes further
  • Product code: 65UV2F53DBU
  • Screen (Inches/Type) - 65 4K Ultra HD LCD
  • Operating System - VIDAA
  • Smart
  • 4K HDR
  • Warranty - 1 years parts and labour
Product Dimensions with Stand (HxWxD) (mm) - 883 x 1453 x 284
E
Energy
Rating
Type 65" Television
Brand Toshiba
Model 65UV2F53DBU
EAN: 5055862343456
Smart
4K Hdr
Freely
Dolby Vision
Dolby Atmos
Voice Control
Display diagonal 165.1 cm (65)
HD type 4K Ultra HD
Display resolution 3840 x 2160 pixels
Display technology LCD
Screen shape Flat
Native aspect ratio 16:9
Display brightness 350 cd/mē
Contrast ratio (typical) 1300:1
LED backlight Yes
LED backlighting type Direct-LED
Response time 9 ms
Native refresh rate 50 Hz
Tuner type Analog & digital
Analog signal format system PAL I
Digital signal format system DVB-T, DVB-T HD, DVB-T2, DVB-T2 HD
Number of tuners 1 tuner(s)
Smart TV Yes
Operating system installed VIDAA
Timeshift Yes
Screen mirroring Yes
Hybrid Broadcast Broadband TV (HbbTV) Yes
Music apps Amazon Music, Apple Music, BBC Sounds, Deezer
Sports apps BBC Sports, DAZN
Number of speakers 2
RMS rated power 24 W
Audio output channels 2.0 channels
Audio decoders DTS Virtual:X, DTS-HD, Dolby Atmos
Sound modes Classic, Custom, Movie, Music, Speech, Sports
Enhanced Audio Return Channel (eARC) Yes
Wi-Fi Yes
Bluetooth Yes
Ethernet LAN Yes
Bluetooth version 5.0
Wi-Fi Direct Yes
Miracast Yes
Browsing Yes
Web browser Yes
Product colour Black
VESA mounting Yes
Feet colour Black
Panel mounting interface 400 x 200 mm
Introduction year 2024
Stand type Legs stand
High Dynamic Range (HDR) supported Yes
Noise reduction Yes
Game mode Yes
Teletext function Yes
Subtitles function Yes
Dolby Vision Yes
4K Ultra HD upscaling Yes
Auto standby Yes
Parental control Yes
USB recording Yes
HDMI ports quantity 3
USB 2.0 ports quantity 2
USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity 0
Common interface Plus (CI+) Yes
HDMI version 2.1
Audio Return Channel (ARC) Yes
Ethernet LAN (RJ-45) ports 1
Component video (YPbPr/YCbCr) in 0
Composite video in 0
Composite video out 0
Digital audio optical out 1
Digital audio coaxial out 0
Digital audio coaxial in 0
Headphone outputs 1
Headphone out Yes
RF ports quantity 1
AC (power) in Yes
Control type Buttons
Voice control Yes
Electronic Programme Guide (EPG) Yes
On Screen Display (OSD) Yes
Auto power off Yes
Sleep timer Yes
Firmware upgradeable Yes
Works with Amazon Alexa Yes
Works with the Google Assistant Yes
Power consumption (typical) 85 W
Power consumption (standby) 0.5 W
Energy efficiency class (SDR) E
Energy efficiency class (HDR) G
Energy consumption (SDR) per 1000 hours 85 kWh
Energy consumption (HDR) per 1000 hours 145 kWh
Power consumption (max) 145 W
Energy saving mode Yes
Power supply type Internal
Width (with stand) 1453 mm
Depth (with stand) 284 mm
Height (with stand) 883 mm
Weight (with stand) 17.2 kg
Width (without stand) 1453 mm
Depth (without stand) 83 mm
Height (without stand) 836 mm
Weight (without stand) 16.9 kg
Screws included Yes
Quick start guide Yes
Manual Yes
Package width 1650 mm
Package depth 165 mm
Package height 994 mm