5
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Fisher & Paykel OR90SCG4B1 Series 7 Classic
90cm Dual Fuel Range Cooker, Black, A Rated
£2,645
Spread the cost:
£220.42 for 12 months at 0.0% APR***
Save more together
Service that goes further
- Product code: 81697
- Five burner gas hob, with precise heat control
- Hob Type - Gas hob
- Number of Ovens - 1
- Number of Zones - 5
- Warranty - 5 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 946 x 897 x 600 (excluding handles and knobs)

Energy
Rating
| Type | 90cm Dual Fuel Range Cooker |
| Brand | Fisher & Paykel |
| Model | OR90SCG4B1 Series 7 Classic |
| Also known as: | 81697, OR90SCG4B1 |
| EAN: | 9415112812853 |
| Five burner gas hob, with precise heat control | |
| Convection oven with 140L total capacity and nine oven functions including Pastry Bake with pizza mode and rapid proof for making bread | |
| Non-tip full-extension shelves for safe removal of hot dishes |
| Product type | Freestanding cooker |
| Product colour | Black |
| Control type | Rotary |
| Handle colour | Stainless steel |
| Control position | Front |
| Integrated clock | Yes |
| Clock type | Electronic |
| Storage compartment | Yes |
| Storage compartment type | Drop down door compartment |
| Hob type | Gas |
| Number of cooking zones | 5 zone(s) |
| Wok burner | Yes |
| Number of gas cooking zones | 5 zone(s) |
| Electronic ignition | Yes |
| Cooking zone 1 power source | Gas |
| Cooking zone 1 type | Small |
| Cooking zone 1 power | 1200 W |
| Cooking zone 2 power source | Gas |
| Cooking zone 2 type | Small |
| Cooking zone 2 power | 1200 W |
| Cooking zone 3 power source | Gas |
| Cooking zone 3 type | Medium |
| Cooking zone 3 power | 4000 W |
| Cooking zone 4 power source | Gas |
| Cooking zone 4 type | Medium |
| Cooking zone 4 power | 4000 W |
| Cooking zone 5 power source | Gas |
| Cooking zone 5 type | Large |
| Cooking zone 5 power | 4500 W |
| Pan support material | Cast iron |
| Easy to clean (hob) | Yes |
| Oven size | Large |
| Number of ovens | 1 |
| Oven power source | Electric |
| Oven net capacity | 140 L |
| Grill | Yes |
| Oven position | Bottom |
| Grill power | 4500 W |
| Grill heating element type | Quartz heating element |
| Fan grill function | Yes |
| Oven door opening | Drop down opening |
| Oven door material | Glass |
| Removable oven door | Yes |
| Cool door | Yes |
| Removable door glass | Yes |
| Viewing window | Yes |
| Number of shelf positions | 6 |
| Removable shelf runners | Yes |
| Interior light | Yes |
| Number of functions | 9 |
| Easy to clean (oven) | Yes |
| Hob timer | Yes |
| Easy to use | Yes |
| Energy efficiency class | A |
| Energy consumption (conventional) | 1.46 kWh |
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| AC input frequency | 50 Hz |
| Energy efficiency scale | A+++ to D |
| Energy consumption (forced convection) | 1 kWh |
| Manual | Yes |
| Baking tray | Yes |
| Width | 897 mm |
| Depth | 600 mm |
| Height | 946 mm |
| Height (min) | 898 mm |
5 years parts and labour. Keep a copy of your Sales Invoice as proof of purchase.
5
Year
Warranty
Buy together and save more
Compare with similar items
Customers also bought
Customer Reviews
Compatible Hood
Buy together and save more. Choose an option below to add both products to your basket.
Free or Next Day Delivery
from 19th May
This item is In Stock at our warehouse and ready for immediate delivery.
Free and Next Day Delivery offers are subject to postcode and availability. You can find your earliest delivery date at checkout.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Click & Collect
from LE4 1AU
If you need an item straight away, you can choose the "Click & Collect" option on the basket page and pick the item up yourself direct from our warehouse in Leicester.
Installation services can not be added to your order when choosing Click & Collect. Find out more about Click & Collect.
Installation Service
Let us install your new appliance for you. Our installation service covers most of the UK, but you can check if it's available in your area by entering your postcode on the basket page.
Visit our appliance installation page to learn more about pricing and what's included.
**Installation available subject to postcode.
Recycling Services
We can take away your old appliance, unwrap your new one and recycle all that pesky packaging for you.
Just select 'Recycle Old Appliance' and 'Unwrap and Recycle Packaging' on the basket page.
Find out more about our appliance and packaging recycling service.
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
£0 today, then 3 payments of £881.67 at 0% interest when you choose a 3 month plan. Read More
Add a hood



Loading
You've added an item to your basket.