5
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Fisher & Paykel OR90SDG4X1 Series 7 Contemporary
90cm Dual Fuel Range Cooker, Stainless Steel, A Rated
Retail Price
£3,175
Spread the cost:
£264.59 for 12 months at 0.0% APR***
Save more together
Service that goes further
- Product code: 81723
- Five burner hob with with dual wok burner and two powerful triple ring burners
- Hob Type - Gas hob
- Number of Ovens - 1
- Number of Zones - 5
- Warranty - 5 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 946 x 897 x 600 (excluding handles and knobs)

Energy
Rating
| Type | 90cm Dual Fuel Range Cooker |
| Brand | Fisher & Paykel |
| Model | OR90SDG4X1 Series 7 Contemporary |
| Also known as: | 81723, OR90SDG4X1 |
| EAN: | 9415112815762 |
| Five burner hob with with dual wok burner and two powerful triple ring burners | |
| Convection oven with 140L total capacity and nine oven functions including Pastry Bake with pizza mode | |
| Non-tip full-extension shelves for safe removal of hot dishes |
| Product type | Freestanding cooker |
| Product colour | Stainless steel |
| Control type | Buttons, Rotary |
| Built-in display | Yes |
| Handle colour | Stainless steel |
| Control position | Front |
| Integrated clock | Yes |
| Hob type | Gas |
| Number of cooking zones | 5 zone(s) |
| Wok burner | Yes |
| Gas type | LPG |
| Number of gas cooking zones | 5 zone(s) |
| Number of electric cooking zones | 0 zone(s) |
| Electronic ignition | Yes |
| Cooking zone 1 power source | Gas |
| Cooking zone 1 type | Small |
| Cooking zone 1 power | 1200 W |
| Cooking zone 2 power source | Gas |
| Cooking zone 2 type | Small |
| Cooking zone 2 power | 1200 W |
| Easy to clean (hob) | Yes |
| Oven size | Large |
| Number of ovens | 1 |
| Oven power source | Electric |
| Oven net capacity | 121 L |
| Grill | Yes |
| Oven position | Bottom |
| Oven gross capacity | 140 L |
| Grill power | 4500 W |
| Oven door opening | Drop down opening |
| Oven door material | Glass |
| Removable oven door | Yes |
| Cool door | Yes |
| Removable door glass | Yes |
| Viewing window | Yes |
| Number of shelf positions | 6 |
| Removable shelf runners | Yes |
| Interior light | Yes |
| Number of functions | 9 |
| Convection cooking | Yes |
| Easy to clean (oven) | Yes |
| Easy to use | Yes |
| Energy consumption (conventional) | 1.46 kWh |
| Energy consumption (forced convection) | 1 kWh |
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| AC input frequency | 50 Hz |
| Energy efficiency scale | A+++ to D |
| Current | 22 A |
| Energy efficiency class (old) | A |
| Baking tray | Yes |
| Width | 897 mm |
| Depth | 600 mm |
| Height | 946 mm |
| Height (min) | 898 mm |
| Installation compartment width | 900 mm |
| Installation compartment depth | 600 mm |
5 years parts and labour. Keep a copy of your Sales Invoice as proof of purchase.
5
Year
Warranty
Buy together and save more
Compare with similar items
Customers also bought
Customer Reviews
Compatible Hood
Buy together and save more. Choose an option below to add both products to your basket.
Delivery
We do not have this item in stock at the moment. When you place your order with us, we will order this item from the manufacturer.
It generally takes 6-12 working days for the item to arrive at our warehouse.
We will then contact you to arrange a delivery date.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Installation Service
Let us install your new appliance for you. Our installation service covers most of the UK, but you can check if it's available in your area by entering your postcode on the basket page.
Visit our appliance installation page to learn more about pricing and what's included.
**Installation available subject to postcode.
Recycling Services
We can take away your old appliance, unwrap your new one and recycle all that pesky packaging for you.
Just select 'Recycle Old Appliance' and 'Unwrap and Recycle Packaging' on the basket page.
Find out more about our appliance and packaging recycling service.
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
Save even more with Marks+
NEW 120 Day Returns
Discover the perks:
Save £70 on this item
Free recycling (worth £25)
Free tastecard (worth £79.99)
Exclusive competitions
Register for only £19.99
- Membership valid for 12 months
- Membership will not automatically renew
Add a hood

Loading
You've added an item to your basket.