Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Hotpoint SA2840PIX Class 2 Multiflow
Built-In Electric Single Oven
(Discontinued)
This item is not currently available
Service that goes further
- Product code: 859991001480
- Capacity (Usable Litres) - 66
- Electrical Connection - Power plug
- Energy efficient built-in electric oven
- Even heat distribution
- Warranty - 10 years parts and 1 year labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 595 x 595 x 551
Energy
Rating
| Type | Built-In Electric Single Oven |
| Brand | Hotpoint |
| Model | SA2840PIX Class 2 Multiflow |
| Also known as: | 859991001480 |
| EAN: | 5054645001484 |
| Energy efficient built-in electric oven | |
| Even heat distribution | |
| Capacity: 66 litres | |
| Pyrolytic self-cleaning cleaning |
| Number of ovens | 1 |
| Oven size | Medium |
| Oven type | Electric |
| Total oven(s) interior capacity | 66 L |
| Oven net capacity | 66 L |
| Convection cooking | Yes |
| Pizza making function | Yes |
| Self-cleaning | Yes |
| Grill power | 2200 W |
| ECO mode | Yes |
| Number of cooking programs | 8 |
| Cleaning type | Pyrolytic |
| Appliance placement | Built-in |
| Product colour | Black, Stainless steel |
| Control type | Rotary |
| Built-in display | Yes |
| Cool door | Yes |
| Number of grids | 1 |
| Cord length | 1 m |
| Energy efficiency class | A+ |
| Energy consumption (conventional) | 0.89 kWh |
| Energy consumption (forced convection) | 0.67 kWh |
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Current | 13 A |
| Power connection type | Power plug |
| Bread making capability | Yes |
| Interior light | Yes |
| Lamps quantity | 1 lamp(s) |
| Illumination location | Front left |
| Hotpoint technologies (cooking) | Multiflow |
| Installation compartment width | 568 mm |
| Installation compartment depth | 560 mm |
| Installation compartment height | 585 mm |
| Width | 595 mm |
| Depth | 551 mm |
| Height | 595 mm |
| Weight | 27.1 kg |
| Installation compartment width (min) | 560 mm |
| Installation compartment height (min) | 583 mm |
| Number of baking trays | 2 |
Important Product Information: This is a built in Single Oven; it can be built in at eye-level or underneath a worktop.
Forced air
For cooking different foods that require the same cooking temperature on several shelves at the same time. This function can be used to cook different foods without odours being transferred from one food to another.
Multiflow technology
Multiflow Technology distributes constant and even heat to every corner of the oven, ensuring consistently even cooking, so no more burnt edges and raw middles, just perfect results every time.
Electronic temperature control
Our intelligent temperature sensors minimise temperature swings to within only +/- 2C throughout the whole oven, so you get the best cooking results.
Pyrolytic clean
A special cycle safely locks the oven door and heats up to 470C to burn off any fat and grease without having to use detergents. Simply dust away any residue once the cycle is complete.
Convection bake
To cook on a maximum of two shelves at the same time. It is a good idea to swap the position of the baking trays halfway through cooking.
Cool door
The external door will always be cool at all times. No more worries for your children.

Loading
You've added an item to your basket.