10
Year Parts
Warranty
+ 1 Year Labour
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Hotpoint WMTF722UUKN
Top Loading Washing Machine, 7kg, 1200 Spin, White, E Rated
£469.99
Service that goes further
- Product code: 859991618700
- Capacity (kg) - 7
- Spin Speed (rpm) - 1200
- Top load slim washing machine
- 7 kg capacity
- Warranty - 10 years parts and 1 year labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 900 x 400 x 600 (depth excludes knobs and door)
Energy
Rating
| Type | Top Loading Washing Machine |
| Brand | Hotpoint |
| Model | WMTF722UUKN |
| Also known as: | 859991618700 |
| EAN: | 5054645618705 |
| Top load slim washing machine | |
| 7 kg capacity | |
| Variable temp & spin | |
| Easy to use control pannel |
| Appliance placement | Freestanding |
| Loading type | Top-load |
| Product colour | White |
| Built-in display | Yes |
| Control type | Buttons, Rotary |
| Door hinge | Up |
| Door opening | Top opening |
| Door colour | White |
| Tub material | Plastic |
| Cord length | 1.2 m |
| Drum volume | 42 L |
| Universal motor | Yes |
| Rated capacity | 7 kg |
| Maximum spin speed | 1200 RPM |
| Spin-drying class | C |
| Number of washing programs | 19 |
| Noise emission class | C |
| Noise level (spin) | 78 dB |
| Delayed start timer | Yes |
| Washing programs | Baby care, Bedding, Blouse/shirt, Cotton, Cottons 40°C, Cottons 60°C, Delicate/silk, Down wear/duvet, Hygiene air refresh, Hygiene/anti-allergy, Mix, Rinse & spin, Spin/drain, Steam, Synthetics, White, Wool |
| Load balancing system | Yes |
| AquaStop function | Yes |
| Foam control system | Yes |
| Cycle time (max) | 205 min |
| Adjustable spin speed | Yes |
| Easy iron function | Yes |
| Add garment (pause) function | Yes |
| Remaining time indication | Yes |
| Adjustable feet | Yes |
| On/off button | Yes |
| Hotpoint technologies (clothes care) | Active Care |
| Energy efficiency class | E |
| Energy consumption per 100 cycles | 78 kWh |
| Water consumption per cycle | 45 L |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Energy consumption washing per cycle | 0.78 kWh |
| Power consumption (standby) | 0.11 W |
| Power consumption (off) | 0.11 W |
| Connected load | 2100 W |
| AC input voltage | 230-240 V |
| AC input frequency | 50 Hz |
| Current | 13 A |
| Width | 400 mm |
| Depth | 600 mm |
| Height | 900 mm |
| Weight | 57 kg |
Like most modern washing machines, this one is cold fill only. Some older washers also have a hot water intake, but in reality, little hot water ever gets into these machines on most washes. This is because hot water cools rapidly in household water pipes, and by the time it starts to run hot the washing machine has almost finished filling. This is particularly true nowadays because modern washing machines use a lot less water than ever before.
Soft opening
The soft-opening motion of your Washing machine's door allows easier loading and unloading than ever before.
Drum up
Thanks to the automatic drum positioning you can unload your washing machine with effortlessly: The drum automatically positions itself correctly.
Start delay
The Start Delay option allows you to set the Washer to begin its cycle whenever most convenient for you, saving you both time and energy.
Loading
10 years parts and 1 year labour, subject to registration within 28 days of delivery. To activate your warranty go to www.hotpoint.co.uk.
10
Year Parts
Warranty
+ 1 Year Labour
Compare with similar items
Customers also bought
Customer Reviews
Delivery
We do not have this item in stock at the moment. When you place your order with us, we will order this item from the manufacturer.
It generally takes 6-12 working days for the item to arrive at our warehouse.
We will then contact you to arrange a delivery date.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.

You've added an item to your basket.