Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Hotpoint H6W845WBUK
Washing Machine
(Discontinued)
This item is not currently available
Service that goes further
- Product code: 859991624730
- Capacity (kg) - 8
- Spin Speed (rpm) - 1351
- 30 minute quick wash programme
- Gentlepower technology
- Warranty - 10 years parts and 5 years labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 845 x 599 x 607 (depth excludes knobs and door)
Energy
Rating
| Type | Washing Machine |
| Brand | Hotpoint |
| Model | H6W845WBUK |
| Also known as: | 859991624730 |
| EAN: | 5054645624737 |
| 30 minute quick wash programme | |
| Gentlepower technology | |
| Cold wash option |
| Appliance placement | Freestanding |
| Loading type | Front-load |
| Product colour | White |
| Built-in display | Yes |
| Control type | Buttons, Rotary |
| Door hinge | Left |
| Display type | LCD |
| Door opening | Side opening |
| Door colour | Silver, Transparent |
| Rim colour | Silver |
| Tub material | Plastic |
| Cord length | 1.2 m |
| Dispenser tray type | 3-way |
| Drum volume | 55 L |
| Water fill | Cold |
| Viewing window | Yes |
| Rated capacity | 8 kg |
| Maximum spin speed | 1351 RPM |
| Spin-drying class | B |
| Noise emission class | A |
| Noise level (spin) | 72 dB |
| Delayed start timer | Yes |
| Washing programs | Baby care, Bedding, Cotton, Delicate/silk, Hygiene/anti-allergy, Mix, Pre-wash, Quick 30min, Rinse & spin, Spin/drain, Steam, Synthetics |
| Load balancing system | Yes |
| Foam control system | Yes |
| Cycle time (max) | 215 min |
| Cycle time (quick washing program) | 30 min |
| Half-load | Yes |
| Adjustable spin speed | Yes |
| Residual moisture | 53% |
| Easy iron function | Yes |
| Add garment (pause) function | Yes |
| Remaining time indication | Yes |
| Hotpoint technologies (clothes care) | Direct Drive motor, Rapid 30, Steam 3.0, Steam Hygiene, Steam Refresh, Stop & Add |
| Energy efficiency class | B |
| Energy consumption per 100 cycles | 54 kWh |
| Water consumption per cycle | 48 L |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Energy consumption washing per cycle | 0.542 kWh |
| Power consumption (standby) | 0.5 W |
| Power consumption (off) | 0.5 W |
| Connected load | 1700 W |
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| AC input frequency | 50 Hz |
| Current | 13 A |
| Energy efficiency index (EU 2017/1369) | 59.7 |
| Width | 599 mm |
| Depth | 607 mm |
| Height | 845 mm |
| Weight | 70 kg |
Like most modern washing machines, this one is cold fill only. Some older washers also have a hot water intake, but in reality, little hot water ever gets into these machines on most washes. This is because hot water cools rapidly in household water pipes, and by the time it starts to run hot the washing machine has almost finished filling. This is particularly true nowadays because modern washing machines use a lot less water than ever before.
Direct drive silent motor
The innovative Direct Drive motor replaces the traditional belt driven motor with a high-performance direct drive motor that rotates the drum directly, offering quality, reliability and minimum noise levels.
Load detect
Achieve maximum resource efficiency saving up to 45% energy and 50% water*. Load Detect sensor is able to detect the load size and it will automatically adjust and optimize energy, time and water needed for the cycle.
*Tested on Mixed cycle with and without Load Detect.
B energy class
Outstanding energy efficiency. At B energy class, superior performances and high energy savings are ensured, reducing the impact on the environment.
Steam-hygiene
Feel reassured by Steam Hygiene: an option which allows you to remove up to 99% of bacteria.*
Laundry is purified in the most natural and delicate
way at the end of the washing cycle and before spinning - even when washing at low temperatures and avoiding the use of further chemical additives.
*Tested and certified by Allergy UK.
Steam finish
Keep clothes fresh for up to 6 hours with a touch of steam.
With Steam FInish you can keep your laundry soft, even up to 6 hours after the end of the cycle, helping to prevent the fixation of wrinkles with delicate steaming and tumbling action. Clothes can be forgotten in the washing machine and still retain their fresh feel until you are ready to unload them!*
*not compatible with programs designed for delicate garments and duvet
Full load 45'
The Full Load 45' is a dedicated wash programme that allows you to wash a full load of laundry in just 45 minutes, without compromising on the washing performance.
Antistain
Rely on Hotpoint to eliminate common the stains from your clothes without the need for pre-treatment thanks to our dedicated Anti-stain programme. You can say goodbye to stains and pre-treatment, and leave the laundry to Hotpoint.
*Obtained on Anti-stain programme 40C (tested on Cotton) tested by external institute SSOG (Italy) on more than 100 types of stains
Recyclability
Products which care for you and for the surrounding environment with 87% recyclability after use.
Mixed | extra silence
Enjoy high performance at low noise with the special Mixed | Extra Silence program, that works as low as 60 dBa for the whole cycle, perfect for evening washes.
1400 rpm
Unbelievably fast. It works with a spin speed of 1400 revolutions per minute.
Start delay
The Start Delay option allows you to set the Washer to begin its cycle whenever most convenient for you, saving you both time and energy.
Rapid option
With the Rapid option you can reduce the cycle time, deciding to shorten the washing time before starting the program. Thanks to the Rapid option, we can guarantee perfect washing performance, reducing the washing time up to 50%**.
** the % will vary according to load & program selected.
Loading
You've added an item to your basket.