Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Hotpoint H5X 82O SK
Fridge Freezer
(Discontinued)
This item is not currently available
Service that goes further
- Product code: 859991647090
- Net Capacity - Fridge 231 Litres/Freezer 104 Litres
- TOTAL NO FROST
- ACTIVE FRESH -This clever technology quickly restores temperature and humidity for optimal food preservation.
- FRESH ZONE
- Warranty - 10 years parts and 1 year labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 1912 x 595 x 678

Energy
Rating
| Type | Fridge Freezer |
| Brand | Hotpoint |
| Model | H5X 82O SK |
| Also known as: | 859991647090 |
| EAN: | 5054645647095 |
| TOTAL NO FROST - Never defrost your fridge or freezer again with Total No Frost, saving you time, energy and money. | |
| ACTIVE FRESH -This clever technology quickly restores temperature and humidity for optimal food preservation. | |
| FRESH ZONE - Fresh Zone technology maintains the correct temperature level throughout your fridge for maximum freshness. | |
| ENHANCED TEMPERATURE STABILITY (THROUGH INVERTER COMPRESSOR) - The Active Inverter Compressor is able to quietly maintain a constant temperature inside the fridge and freezer. This produces less noise, ideal when working from home and ensures your food is always well preserved, even after a big food shop. | |
| Electronic External User Interface |
| Appliance placement | Freestanding |
| Product colour | Silver Black |
| Built-in display | Yes |
| Display type | LED |
| Display placement | On door |
| Shelves material | Glass |
| Number of compressors | 1 |
| Inverter technology | Yes |
| Total net capacity | 335 L |
| Climate class | ST-T |
| Noise emission class | C |
| Noise level | 39 dB |
| Fridge net capacity | 231 L |
| No Frost (fridge) | Yes |
| Multi-Airflow system (fridge) | Yes |
| Fridge number of shelves/baskets | 3 |
| Number of vegetable drawers | 3 |
| Telescopic drawer | Yes |
| Door bottle balcony | Yes |
| Anti-bacterial compartment | Yes |
| Freezer position | Bottom-placed |
| Freezer net capacity | 104 L |
| Freezing capacity | 11 kg/24h |
| Storage time during power failure | 11 h |
| Star rating | 4* |
| No Frost (freezer) | Yes |
| Freezer number of shelves/baskets | 3 |
| Fast freeze function | Yes |
| Automatic defrost (freezer) | Yes |
| Fresh zone compartment | Yes |
| Door open alarm | Yes |
| Temperature alarm | Yes |
| Energy efficiency class | E |
| Annual energy consumption | 252 kWh |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Connected load | 160 W |
| Power plug type | Type G |
| Width | 595 mm |
| Depth | 678 mm |
| Height | 1912 mm |
| Weight | 73 kg |
| Package width | 640 mm |
| Package depth | 760 mm |
| Package height | 1960 mm |
| Package weight | 76 kg |
| Country of origin | Poland |
Active fresh
Electronic controls constantly monitor the temperature inside your fridge and freezer, and quickly restore the right temperature when needed, so if you accidentally left the door open for a while, Hotpoint has you covered.
Multicool flow
Constant airflow for a stable temperature. MultiCool Flow evenly distributes cool air inside of the fridge and freezer to give constant and uniform flow of air, keeping food temperature stable.
Total no frost
No soggy salads and never defrost your fridge and freezer again. Total No Frost technology constantly circulates air around both the fridge and freezer so moisture can't build up, which means no soggy salads and no ice build up, so you'll never have to defrost your fridge or freezer.
Led lighting
Brighten up the contents of your fridge. Bright LED lighting illuminates the interior of your fridge so you can see everything clearly.
Active inverter compressor
Active Inverter Compressor. It optimises energy consumption, reduces temperature fluctuation optimizing food preservation.
Energy class e
At energy class E this appliance delivers high performance, while always operating in an environmentally-friendly manner.
Customers also bought
Installation Service
Let us install your new appliance for you. Our installation service covers most of the UK, but you can check if it's available in your area by entering your postcode on the basket page.
Visit our appliance installation page to learn more about pricing and what's included.
**Installation available subject to postcode.
Recycling Services
We can take away your old appliance, unwrap your new one and recycle all that pesky packaging for you.
Just select 'Recycle Old Appliance' and 'Unwrap and Recycle Packaging' on the basket page.
Find out more about our appliance and packaging recycling service.
Loading
You've added an item to your basket.