10
Year Parts
Warranty
+ 1 Year Labour
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Hotpoint H7FHS41UK
Dishwasher, 15 Place Settings, White, C Rated
£289
Save £110
Was £399
£309 with delivery
- Product code: 859991657920/NP
- DAMAGED ITEM - WAS £399.00
- Place Settings - 15
- Maxi Space Tub
- 3D Zone Wash
- ActiveDry
- Warranty - 10 years parts and 1 year labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 850 x 600 x 590
Energy
Rating
| Type | Dishwasher |
| Brand | Hotpoint |
| Model | H7FHS41UK |
| Also known as: | 859991657920 |
| EAN: | 0200000003977 |
| This item is without its original packaging and has been discounted accordingly to clear. | |
| Please see photographs of the product in above carousel. Damage is identified with a blue arrow. It has been repackaged and comes with its full warranty. |
| Maxi Space Tub - More usable space for all your dishwashing needs | |
| 3D Zone Wash - More waterpower for spotless results, even on stubborn, baked-on food | |
| ActiveDry - Better drying results and energy savings with ActiveDry | |
| Sanitising Option - Maximise the hygiene of your dishes with the sanitising option |
| Appliance placement | Freestanding |
| Product size | Full size (60 cm) |
| Door colour | White |
| Built-in display | Yes |
| Product height | Standard (80 - 85 cm) |
| Control panel colour | White |
| Control type | Touch |
| Display type | LED |
| Built-in water softener | Yes |
| Cord length | 1.3 m |
| Inlet hose length | 1.55 m |
| Outlet hose length | 1.5 m |
| Water fill | Cold, Hot |
| Number of baskets | 3 basket(s) |
| Baskets adjustable placement | Upper |
| Upper basket adjustable height | Yes |
| Cutlery compartment type | Basket |
| Tub material | Stainless steel |
| Door hinge | Fixed |
| Self-balancing hinge | Yes |
| Number of place settings | 15 place settings |
| Number of washing programs | 8 |
| Noise emission class | B |
| Noise level | 41 dB |
| Dishwashing programs | Auto, Eco 50°C, Intensive 65°C, Mixed, Quick 45°C, Self-clean 65°C, Soak |
| Temperature (max) | 70 °C |
| Cycle time | 210 min |
| Overflow protection | Yes |
| Drying system | Natural |
| Automatic programs | Yes |
| Number of temperature settings | 3 |
| Maximum hot water supply temperature | 60 °C |
| Cycle time (quick washing program) | 30 min |
| Delayed start timer | Yes |
| Delay start (max) | 24 h |
| Left-on mode duration | 12 min |
| Extra dry | Yes |
| Half-load | Yes |
| Automatic door opening | Yes |
| Child lock | Yes |
| Adjustable feet | Yes |
| Removable top | Yes |
| Remaining time indication | Yes |
| Salt indicator | Yes |
| Rinse aid indicator | Yes |
| Energy efficiency class | C |
| Water consumption per cycle | 9.5 L |
| Energy consumption per 100 cycles | 76 kWh |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Connected load | 1900 W |
| AC input voltage | 220-240 V |
| AC input frequency | 50 Hz |
| Current | 13 A |
| Power plug type | Type G |
| Width | 600 mm |
| Depth | 590 mm |
| Height | 850 mm |
| Weight | 47 kg |
| Package width | 625 mm |
| Package depth | 675 mm |
| Package height | 910 mm |
| Package weight | 49 kg |
| Package volume | 0.384 cm³ |
| Brand specific technologies | 3D Zone Wash, Maxi Space Tub |
| Hotpoint technologies (dish washing) | 3D Zone Wash, Maxi Space Tub |
| Dimensions (WxDxH) | 600 x 590 x 850 mm |
| Drying class | A |
| Package dimensions (WxDxH) | 625 x 675 x 910 mm |
| Quick wash | Yes |
| Annual energy consumption | 218 kWh |
| Annual water consumption | 2660 L |
| Gross weight | 49 kg |
| Washing class | A |
| Net weight | 47 kg |
10 years parts and 1 year labour, subject to registration within 28 days of delivery. To activate your warranty go to www.hotpoint.co.uk.
10
Year Parts
Warranty
+ 1 Year Labour
Customers also bought
Damaged Item
This item is without its original packaging and has been discounted accordingly to clear.
Please see photographs of the product in the images carousel. Damage is identified with a blue arrow. It has been repackaged and comes with its full warranty.
Free or Next Day Delivery
from 6th April
This item is In Stock at our warehouse and ready for immediate delivery.
Free and Next Day Delivery offers are subject to postcode and availability. You can find your earliest delivery date at checkout.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Click & Collect
from LE4 1AU
If you need an item straight away, you can choose the "Click & Collect" option on the basket page and pick the item up yourself direct from our warehouse in Leicester.
Installation services can not be added to your order when choosing Click & Collect. Find out more about Click & Collect.
Product Protection
to complement your guarantee
Your quote
Cover for as long as you need it
£3.99
a month
What's covered
- Repairs for accidental damage - starting today
- A replacement (with same or similar features) if your appliance can't be fixed - we'll cover installation costs up to £50 for white, laundry and TV products
- Call-outs, parts and labour included, with no excess to pay
What's not covered
- Cosmetic and malicious damage
- Costs that you may incur due to your product being unusable
- Installation (other than £50 for white, laundry and TV products) and disposal charges for a replacement product
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
£0 today. 3 interest free payments of £96.33 with a 3 month plan. Read More
Loading
You've added an item to your basket.