10
Year Parts
Warranty
+ 1 Year Labour
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Hotpoint HTC18D011A1
Low Frost Integrated Fridge Freezer, Sliding Hinge, 70/30, White, E Rated
£389
- Product code: 859991675400
- Net Capacity - Fridge 189 Litres/Freezer 79 Litres
- Low frost
- Fresh zone
- Fast freeze
- Warranty - 10 years parts and 1 year labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 1770 x 540 x 545
Energy
Rating
| Type | Low Frost Integrated Fridge Freezer |
| Brand | Hotpoint |
| Model | HTC18D011A1 |
| Also known as: | 859991675400 |
| EAN: | 5054645675401 |
| Low frost - reduce ice build-up inside your fridge, so you need to defrost less often. | |
| Fresh zone - a dedicated drawer that maintains the correct temperature for crisp salad and long lasting vegetables. | |
| Fast freeze - the fast freeze function allows you to quickly freeze your food, so when you return home with groceries and place them into your freezer, the function will rapidly drop the temperature of the appliance to help maintain the freshness of your food. | |
| Adjustable shelves - give added flexibility to accommodate larger items effortlessly. |
| Appliance placement | Built-in |
| Product colour | White |
| Door hinge | Right |
| Reversible doors | Yes |
| Door assembly | Door-on-door |
| Control type | Buttons |
| Shelves material | Glass |
| Adjustable shelves | Yes |
| Total net capacity | 268 L |
| Climate class | SN-T |
| Noise emission class | B |
| Noise level | 34 dB |
| Total gross capacity | 274 L |
| Minimum operating temperature | 10 °C |
| Maximum operating temperature | 43 °C |
| Adjustable thermostat | Yes |
| Fridge net capacity | 189 L |
| Fridge number of shelves/baskets | 4 |
| Number of vegetable drawers | 1 |
| Fridge interior light | Yes |
| Lamp type | LED |
| Automatic defrost (fridge) | Yes |
| Telescopic drawer | Yes |
| Fridge door balconies | 5 |
| Freezer position | Bottom-placed |
| Freezer net capacity | 79 L |
| Freezing capacity | 4 kg/24h |
| Star rating | 4* |
| Fast freeze function | Yes |
| Low Frost system | Yes |
| Freezer drawers quantity | 3 |
| Freezer temperature (min) | -18 °C |
| Door open alarm | Yes |
| Cord length | 2 m |
| Energy efficiency class | E |
| Annual energy consumption | 227 kWh |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Energy efficiency index (EEI) | 100 |
| Connected load | 140 W |
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| AC input frequency | 50 Hz |
| Current | 13 A |
| Power plug type | Type G |
| Width | 540 mm |
| Depth | 545 mm |
| Height | 1770 mm |
| Weight | 50.6 kg |
| Installation compartment width | 570 mm |
| Installation compartment depth | 550 mm |
| Installation compartment height (min) | 1776 mm |
| Installation compartment height (max) | 1786 mm |
| Hotpoint technologies (food storage) | Adjustable Door Storage, Fast Freeze, Fresh Zone, Low Frost, Power safe, Super quiet |
| Package width | 580 mm |
| Package depth | 608 mm |
| Package height | 1840 mm |
| Package weight | 52.2 kg |
| Country of origin | Italy |
Active fresh
Electronic controls constantly monitor the temperature inside your fridge and freezer, and quickly restore the right temperature when needed, so if you accidentally left the door open for a while, Hotpoint has you covered.
Fast freeze
The Fast Freeze function allows you to quickly freeze your food, so when you return home with groceries and place them into your freezer, the function will rapidly drop the temperature of the appliance to help maintain the freshness of your food.
Anti-mould gasket
Special Gasket prevents mould formation reducing yellowing effect during time and letting gasket lasts longer.
Energy class e
At energy class E this appliance delivers high performance, while always operating in an environmentally-friendly manner.
Low frost
Low Frost reduces ice build-up inside your appliance, so you need to defrost less often.
Led lighting
Brighten up the contents of your fridge. Bright LED lighting illuminates the interior of your fridge so you can see everything clearly.
Fresh zone 0c
The ideal space at around 0C to optimally keep the freshness of delicate foods like meat, fish and cheese.
**1-2C with fridge standard setting at 4C/Medium, ambient 25C. In compliance with EN 62552-1/-2/-3:2020
10 years parts and 1 year labour, subject to registration within 28 days of delivery. To activate your warranty go to www.hotpoint.co.uk.
10
Year Parts
Warranty
+ 1 Year Labour
Compare with similar items
Customers also bought
Customer Reviews
Delivery
We do not have this item in stock at the moment. When you place your order with us, we will order this item from the manufacturer.
Order now and get this from Fri 22nd May
We will contact you to arrange a delivery date.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Installation Service
Let us install your new appliance for you. Our installation service covers most of the UK, but you can check if it's available in your area by entering your postcode on the basket page.
Visit our appliance installation page to learn more about pricing and what's included.
**Installation available subject to postcode.
Recycling Services
We can take away your old appliance, unwrap your new one and recycle all that pesky packaging for you.
Just select 'Recycle Old Appliance' and 'Unwrap and Recycle Packaging' on the basket page.
Find out more about our appliance and packaging recycling service.
Product Protection
to complement your guarantee
Your quote
Cover for as long as you need it
£4.79
a month
What's covered
- Repairs for accidental damage - starting today
- A replacement (with same or similar features) if your appliance can't be fixed - we'll cover installation costs up to £50 for white, laundry and TV products
- Call-outs, parts and labour included, with no excess to pay
What's not covered
- Cosmetic and malicious damage
- Costs that you may incur due to your product being unusable
- Installation (other than £50 for white, laundry and TV products) and disposal charges for a replacement product
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.

Loading
You've added an item to your basket.