10
Year Parts
Warranty
+ 5 Year Labour
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Hotpoint HCT9A9PHTSBUK
Compact Oven, Black
Retail Price
£899
Free Delivery
Spread the cost:
£74.92 for 12 months at 0.0% APR***
Service that goes further
- Product code: 859991694350
- Capacity (Usable Litres) - 53
- Electrical Connection - Plug In
- 3 in 1 compact steam oven with microwave
- Cook 3 - enjoy perfectly even results while saving time and energy
- Warranty - 10 years parts and 5 years labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 455 x 559 x 543
| Type | Compact Oven |
| Brand | Hotpoint |
| Model | HCT9A9PHTSBUK |
| Also known as: | 859991694350 |
| EAN: | 5054645694358 |
| 3 in 1 compact steam oven with microwave - this versatile compact oven bakes, steams, crisps, and reheats all in one. as our first on the market with 3 cooking levels for simultaneous cooking, it saves up to 43% energy and 61% time.* | |
| Cook 3 - enjoy perfectly even results while saving time and energy. cook multiple dishes at the same temperature on 3 levels simultaneously, reducing energy use by up to 43% and cooking time by 61%*all without flavour transfer. | |
| Dimond clean - a quick, eco-friendly steam cycle that softens food residue for a fast and effortless clean. | |
| Dynamic crisp - oven-baked crispiness at the speed of a microwave for deliciously golden results. |
| Product type | Combination microwave |
| Appliance placement | Built-in |
| Interior capacity | 53 L |
| Product colour | Black |
| Microwave power | 950 W |
| Control type | Touch |
| Built-in display | Yes |
| Grill power | 2000 W |
| Grill type | Infrared grill |
| Number of power levels | 7 |
| Door open type | Pull-down |
| Door hinge | Down |
| Door opening | Drop down opening |
| Turntable | Yes |
| Interior light | Yes |
| Display type | TFT |
| Integrated clock | Yes |
| Clock type | Electronic |
| Timer | Yes |
| Timer type | Digital |
| Child lock | Yes |
| Door colour | Black |
| Door material | Glass |
| Interior material | Enamel |
| Grill | Yes |
| Steam cooking | Yes |
| Keep warm function | Yes |
| Defrost function | Yes |
| Reheat function | Yes |
| Auto cook function | Yes |
| Connected load | 2900 W |
| Current | 16 A |
| Power plug type | Type G |
| Width | 559 mm |
| Depth | 543 mm |
| Height | 455 mm |
| Interior dimensions (W x D x H) | 559 x 543 x 442 mm |
| Installation compartment width | 568 mm |
| Installation compartment depth | 550 mm |
| Installation compartment height | 453 mm |
| Weight | 43 kg |
| Hotpoint technologies (cooking) | Cook 3, Diamond® clean, Digital display, Dynamic Crisp, Dynamic CrispFry, Meat probe, Soft closing door, Steam Cooking, Timer, activeSteam |
| Package width | 684 mm |
| Package depth | 673 mm |
| Package height | 584 mm |
| Package weight | 47 kg |
| Country of origin | Italy |
Important Product Information: This is a built in Compact Oven, it can be built in at eye-level or underneath a worktop.
10 years parts and 5 years labour, subject to registration within 28 days of delivery. To activate your warranty go to www.hotpoint.co.uk/claim-hotpoint-warranty
10
Year Parts
Warranty
+ 5 Year Labour
Compare with similar items
Customers also bought
Free or Next Day Delivery
from 18th May
This item is In Stock at our warehouse and ready for immediate delivery.
Free and Next Day Delivery offers are subject to postcode and availability. You can find your earliest delivery date at checkout.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Click & Collect
from LE4 1AU
If you need an item straight away, you can choose the "Click & Collect" option on the basket page and pick the item up yourself direct from our warehouse in Leicester.
Installation services can not be added to your order when choosing Click & Collect. Find out more about Click & Collect.
Installation Service
Let us install your new appliance for you. Our installation service covers most of the UK, but you can check if it's available in your area by entering your postcode on the basket page.
Visit our appliance installation page to learn more about pricing and what's included.
**Installation available subject to postcode.
Recycling Services
We can take away your old appliance, unwrap your new one and recycle all that pesky packaging for you.
Just select 'Recycle Old Appliance' and 'Unwrap and Recycle Packaging' on the basket page.
Find out more about our appliance and packaging recycling service.
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
£0 today, then 3 payments of £299.67 at 0% interest when you choose a 3 month plan. Read More
Save even more with Marks+
NEW 120 Day Returns
Discover the perks:
Save £10 on this item
Free recycling (worth £25)
Exclusive competitions
Register for only £19.99
- Membership valid for 12 months
- Membership will not automatically renew

Loading
You've added an item to your basket.