10
Year Parts
Warranty
+ 1 Year Labour
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Indesit IM K12 XUK
Built-In Microwave with Grill, Stainless Steel
£269
Save £20.99
Was £289.99
Service that goes further
- Product code: 859991701960
- Capacity (Usable Litres) - 22
- Power Output - 700 W
- Microwave+Grill
- Digital Display
- Warranty - 10 years parts and 1 year labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 382 x 595 x 320
| Type | Built-In Microwave with Grill |
| Brand | Indesit |
| Model | IM K12 XUK |
| Also known as: | 859991701960 |
| EAN: | 8050147701966 |
| Microwave+Grill | |
| Digital Display | |
| Quartz Grill | |
| Crisp Plate | |
| Grill Rack | |
| Electronic Timer | |
| UK Plug |
| Product type | Grill microwave |
| Appliance placement | Built-in |
| Interior capacity | 22 L |
| Product colour | Stainless steel |
| Microwave power | 700 W |
| Control type | Buttons, Touch |
| Built-in display | Yes |
| Grill power | 750 W |
| Grill type | Quartz grill |
| Number of power levels | 4 |
| Door open type | Button |
| Door hinge | Left |
| Door opening | Side opening |
| Turntable | Yes |
| Turntable size | 250 mm |
| Turntable deactivation | Yes |
| Interior light | Yes |
| Display type | LCD |
| Integrated clock | Yes |
| Clock type | Electronic |
| Timer | Yes |
| Timer type | Digital |
| Child lock | Yes |
| Door colour | Black |
| Door material | Glass |
| Cord length | 1.35 m |
| Grill | Yes |
| Defrost function | Yes |
| Number of auto cooking programs | 0 |
| Connected load | 1700 W |
| Current | 10 A |
| Power plug type | Type G |
| Width | 595 mm |
| Depth | 320 mm |
| Height | 382 mm |
| Interior dimensions (W x D x H) | 544 x 299 x 348 mm |
| Weight | 21 kg |
| Indesit technologies (cooking) | Child lock, Digital Display, Quartz grill, Touch Control |
| Package width | 686 mm |
| Package depth | 456 mm |
| Package height | 450 mm |
| Package weight | 21.5 kg |
| Country of origin | Poland |
10 years parts and 1 year labour, subject to registration within 28 days of delivery. To activate your warranty go to indesit.partners.domesticandgeneral.com/register/appliance-details#1.
10
Year Parts
Warranty
+ 1 Year Labour
Compare with similar items
Customers also bought
Customer Reviews
Delivery
We do not have this item in stock at the moment. When you place your order with us, we will order this item from the manufacturer.
Currently out of stock
We will contact you to arrange a delivery date.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.

Loading
You've added an item to your basket.