10
Year Parts
Warranty
+ 1 Year Labour
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Indesit RI161C
58cm Ceramic Hob, Black
£149
- Product code: 869991042690
- 9 Power Levels
- Residual Heat Indicator
- Timer
- Power Plug - Hard Wired
- Warranty - 10 years parts and 1 year labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 46 x 580 x 510
| Type | Ceramic Hob |
| Brand | Indesit |
| Model | RI161C |
| Also known as: | 869991042690 |
| EAN: | 8050147042694 |
| 9 Power Levels | |
| Residual Heat Indicator | |
| Timer | |
| Child Lock | |
| 4 Cooking Zones |
| Product colour | Black |
| Appliance placement | Built-in |
| Hob width size | 600 mm |
| Hob type | Ceramic |
| Top surface type | Glass-ceramic |
| Number of cooking zones | 4 zone(s) |
| Number of gas cooking zones | 0 zone(s) |
| Number of electric cooking zones | 4 zone(s) |
| Cooking zone 1 type | Regular |
| Cooking zone 1 shape | Round |
| Cooking zone 1 position | Left front |
| Cooking zone 1 power source | Electric |
| Cooking zone 1 diameter | 180 mm |
| Cooking zone 2 type | Large |
| Cooking zone 2 shape | Round |
| Cooking zone 2 position | Left rear |
| Cooking zone 2 power source | Electric |
| Cooking zone 2 diameter | 210 mm |
| Cooking zone 3 type | Simmer |
| Cooking zone 3 shape | Round |
| Cooking zone 3 position | Right rear |
| Cooking zone 3 power source | Electric |
| Cooking zone 3 diameter | 145 mm |
| Cooking zone 4 type | Simmer |
| Cooking zone 4 shape | Round |
| Cooking zone 4 position | Right front |
| Cooking zone 4 power source | Electric |
| Cooking zone 4 diameter | 145 mm |
| Simmer cooking zone shape | Round |
| Regular cooking zone shape | Round |
| Large cooking zone shape | Round |
| Certification | CE |
| Control type | Touch |
| Control position | Top front |
| Timer | Yes |
| Timer type | Digital |
| Residual heat indicator | Yes |
| LED indicators | Yes |
| Connected load (electric) | 6200 W |
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Current | 27.8 A |
| Power plug type | Hard Wired |
| On/off switch | Yes |
| Width | 580 mm |
| Depth | 510 mm |
| Height | 46 mm |
| Weight | 8 kg |
| Installation compartment width | 560 mm |
| Installation compartment depth | 490 mm |
| Installation compartment height | 42 mm |
10 years parts and 1 year labour, subject to registration within 28 days of delivery. To activate your warranty go to indesit.partners.domesticandgeneral.com/register/appliance-details#1.
10
Year Parts
Warranty
+ 1 Year Labour
Compare with similar items
Customers also bought
Customer Reviews
Delivery
We do not have this item in stock at the moment. When you place your order with us, we will order this item from the manufacturer.
Order now and get this from Thu 28th May
We will contact you to arrange a delivery date.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Installation Service
Let us install your new appliance for you. Our installation service covers most of the UK, but you can check if it's available in your area by entering your postcode on the basket page.
Visit our appliance installation page to learn more about pricing and what's included.
**Installation available subject to postcode.
Recycling Services
We can take away your old appliance, unwrap your new one and recycle all that pesky packaging for you.
Just select 'Recycle Old Appliance' and 'Unwrap and Recycle Packaging' on the basket page.
Find out more about our appliance and packaging recycling service.
Product Protection
to complement your guarantee
Your quote
Cover for as long as you need it
£2.99
a month
What's covered
- Repairs for accidental damage - starting today
- A replacement (with same or similar features) if your appliance can't be fixed - we'll cover installation costs up to £50 for white, laundry and TV products
- Call-outs, parts and labour included, with no excess to pay
What's not covered
- Cosmetic and malicious damage
- Costs that you may incur due to your product being unusable
- Installation (other than £50 for white, laundry and TV products) and disposal charges for a replacement product
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.

Loading
You've added an item to your basket.