10
Year Parts
Warranty
+ 1 Year Labour
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Hotpoint HR620RH
58cm Ceramic Hob, Black
£179
Service that goes further
- Product code: 869991673440
- Residual Heat Indicators
- 6 Power Levels
- 4 Cooking Zones
- Power Plug - Hard Wired
- Warranty - 10 years parts and 1 year labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 50 x 580 x 510
| Type | Ceramic Hob |
| Brand | Hotpoint |
| Model | HR620RH |
| Also known as: | 869991673440 |
| EAN: | 5054645673445 |
| Residual Heat Indicators | |
| 6 Power Levels | |
| 4 Cooking Zones |
| Product colour | Black |
| Appliance placement | Built-in |
| Hob width size | 580 mm |
| Hob type | Ceramic |
| Top surface type | Ceramic |
| Number of cooking zones | 4 zone(s) |
| Number of electric cooking zones | 4 zone(s) |
| Control type | Rotary |
| Control position | Front right |
| Hob on indicator | Yes |
| Residual heat indicator | Yes |
| Easy to clean | Yes |
| Current | 24.8 A |
| Power plug type | Hard Wired |
| Hotpoint technologies (cooking) | Child lock, Easy to clean, Residual Heat Indicator |
| Width | 580 mm |
| Depth | 510 mm |
| Height | 50 mm |
| Weight | 7.6 kg |
| Package width | 670 mm |
| Package depth | 600 mm |
| Package height | 130 mm |
Residual heat indicators
Residual Heat Indicators are an invaluable safety feature. The indicators light up to tell you if the surface of a ceramic hob is still hot, even after you have turned off the controls.
10 years parts and 1 year labour, subject to registration within 28 days of delivery. To activate your warranty go to www.hotpoint.co.uk.
10
Year Parts
Warranty
+ 1 Year Labour
Compare with similar items
Customers also bought
Customer Reviews
Delivery
We do not have this item in stock at the moment. When you place your order with us, we will order this item from the manufacturer.
It generally takes 6-12 working days for the item to arrive at our warehouse.
We will then contact you to arrange a delivery date.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.

Loading
You've added an item to your basket.