10
Year Parts
Warranty
+ 1 Year Labour
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Indesit IHGC6.5LMX
60cm Chimney Cooker Hood, Stainless Steel, D Rated
£169
Save £30.99
Was £199.99
£175 with delivery
Service that goes further
- Product code: 869991553590
- Extraction Rate (m³/h) - 432
- Extraction Type - Ducted/Recirculating
- Dishwasher-safe Filters
- LED Light
- Warranty - 10 years parts and 1 year labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 678-1130 x 600 x 450
Energy
Rating
| Type | 60cm Chimney Cooker Hood |
| Brand | Indesit |
| Model | IHGC6.5LMX |
| Also known as: | 869991553590, IHGC65LMX |
| EAN: | 8050147553596 |
| Dishwasher-safe Filters | |
| LED Light |
| Maximum extraction power | 432 m³/h |
| Type of extraction | Ducted/Recirculating |
| Fluid dynamic efficiency class | E |
| Lighting efficiency class | A |
| Grease filtering efficiency class | C |
| Number of speeds | 3 |
| Noise level | 65 dB |
| Noise level (low speed) | 57 dB |
| Type | Built-in |
| Product colour | Stainless steel |
| Control type | Buttons |
| Grease filter type | Aluminium |
| Removable filter | Yes |
| Washable filter | Yes |
| Number of bulbs | 2 bulb(s) |
| Bulb type | LED |
| Annual energy consumption | 65 kWh |
| Energy efficiency scale | A+++ to D |
| Energy efficiency class (old) | D |
| Width | 600 mm |
| Depth | 450 mm |
| Height (min) | 678 mm |
| Height (max) | 1130 mm |
10 years parts and 1 year labour, subject to registration within 28 days of delivery. To activate your warranty go to indesit.partners.domesticandgeneral.com/register/appliance-details#1.
10
Year Parts
Warranty
+ 1 Year Labour
Compare with similar items
Customers also bought
Customer Reviews
Delivery
We do not have this item in stock at the moment. When you place your order with us, we will order this item from the manufacturer.
Order now and get this from Fri 29th May
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Product Protection
to complement your guarantee
Your quote
Cover for as long as you need it
£3.39
a month
What's covered
- Repairs for accidental damage - starting today
- A replacement (with same or similar features) if your appliance can't be fixed - we'll cover installation costs up to £50 for white, laundry and TV products
- Call-outs, parts and labour included, with no excess to pay
What's not covered
- Cosmetic and malicious damage
- Costs that you may incur due to your product being unusable
- Installation (other than £50 for white, laundry and TV products) and disposal charges for a replacement product
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.

Loading
You've added an item to your basket.