Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Indesit IHVP 65F LM K
60cm Chimney Cooker Hood, Black, D Rated
£219
- Product code: 869991639560
- Extraction Rate (m³/h) - 368
- Extraction Type - Recirculating
- Lighting efficiency class: A
- Noise level (dBA): 60
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 360-12 x 598 x 326
Energy
Rating
| Type | 60cm Chimney Cooker Hood |
| Brand | Indesit |
| Model | IHVP 65F LM K |
| Also known as: | 869991639560, IHVP65FLMK |
| EAN: | 8050147639566 |
| Lighting efficiency class: A | |
| Noise level (dBA): 60 | |
| Total Annual Energy Consumption (kWh):72.7 | |
| Grease filtering efficiency class: E | |
| Fluid Dynamic Efficiency class: E | |
| Energy efficiency class :D |
| Maximum extraction power | 368 m³/h |
| Type of extraction | Recirculating |
| Fluid dynamic efficiency class | E |
| Lighting efficiency class | A |
| Grease filtering efficiency class | E |
| Number of speeds | 3 |
| Noise level | 60 dB |
| Maximum recirculating power | 310 m³/h |
| Noise level (low speed) | 55 dB |
| Noise level (medium speed) | 56 dB |
| Noise level (high speed) | 60 dB |
| Noise level (recirculation mode) | 71 dB |
| Type | Built-in |
| Product colour | Black |
| Control type | Buttons |
| Grease filter type | Carbon |
| Annual energy consumption | 72.7 kWh |
| Energy efficiency scale | A to F |
| Connected load | 142 W |
| Current | 1.1 A |
| Energy efficiency class (old) | D |
| Width | 598 mm |
| Depth | 326 mm |
| Height (min) | 360 mm |
| Height (max) | 12 mm |
| Package width | 674 mm |
| Package depth | 430 mm |
| Package height | 370 mm |
| Package weight | 13.5 g |
Compare with similar items
Customers also bought
Customer Reviews
Free or Next Day Delivery
from 28th April
This item is In Stock at our warehouse and ready for immediate delivery.
Free and Next Day Delivery offers are subject to postcode and availability. You can find your earliest delivery date at checkout.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Click & Collect
from LE4 1AU
If you need an item straight away, you can choose the "Click & Collect" option on the basket page and pick the item up yourself direct from our warehouse in Leicester.
Installation services can not be added to your order when choosing Click & Collect. Find out more about Click & Collect.
Product Protection
to complement your guarantee
Your quote
Cover for as long as you need it
£3.39
a month
What's covered
- Repairs for accidental damage - starting today
- A replacement (with same or similar features) if your appliance can't be fixed - we'll cover installation costs up to £50 for white, laundry and TV products
- Call-outs, parts and labour included, with no excess to pay
What's not covered
- Cosmetic and malicious damage
- Costs that you may incur due to your product being unusable
- Installation (other than £50 for white, laundry and TV products) and disposal charges for a replacement product
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
£0 today. 3 interest free payments of £73 with a 3 month plan. Read More





Loading
You've added an item to your basket.