10
Year Parts
Warranty
+ 1 Year Labour
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Hotpoint PHGC9.4FLMX
90cm Chimney Cooker Hood, Stainless Steel, D Rated
£217
- Product code: 869991557320
- Extraction Rate (m³/h) - 432
- Extraction Type - Ducted/Recirculating
- Led lighting- make your hob look brighter all over.
- Aluminium grease filter- dishwashable aluminium grease filters.
- Warranty - 10 years parts and 1 year labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 678-1097 x 898 x 450
Energy
Rating
| Type | 90cm Chimney Cooker Hood |
| Brand | Hotpoint |
| Model | PHGC9.4FLMX |
| Also known as: | 869991557320, PHGC94FLMX |
| EAN: | 5054645557325 |
| Led lighting- make your hob look brighter all over. | |
| Aluminium grease filter- dishwashable aluminium grease filters. | |
| Ceramic odour filter- absorbs cooking odours for a fresher home environment. | |
| 3 speed settings- whatever you're cooking, our hoods have an extraction speed for you, keeping your kitchen smelling fresh. |
| Maximum extraction power | 432 m³/h |
| Type of extraction | Ducted/Recirculating |
| Fluid dynamic efficiency class | E |
| Lighting efficiency class | A |
| Grease filtering efficiency class | C |
| Number of speeds | 4 |
| Noise level | 65 dB |
| Maximum recirculating power | 256 m³/h |
| Intensive speed | Yes |
| Noise level (low speed) | 57 dB |
| Noise level (high speed) | 65 dB |
| Noise level (intensive speed) | 67 dB |
| Type | Wall-mounted |
| Product colour | Stainless steel |
| Housing material | Glass, Stainless steel |
| Control type | Buttons |
| Cord length | 1.5 m |
| Exhaust location | Top |
| Exhaust connection diameter | 150 mm |
| Number of motors | 1 |
| Grease filter type | Aluminium |
| Number of filters | 1 pc(s) |
| Removable filter | Yes |
| Anti-odor filter | Yes |
| Washable filter | Yes |
| Bulb power | 5 W |
| Number of bulbs | 2 bulb(s) |
| Bulb type | LED |
| Annual energy consumption | 65 kWh |
| Energy efficiency scale | A+++ to D |
| Connected load | 145 W |
| Motor power | 140 W |
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Current | 1.6 A |
| Energy efficiency class (old) | D |
| Width | 898 mm |
| Depth | 450 mm |
| Height (min) | 678 mm |
| Height (max) | 1097 mm |
| Height without chimney | 46 mm |
| Weight | 17.2 kg |
Led
With their bright, warm light, Hotpoint evacuation hoods illuminate the entire cooking area evenly so that you can keep an eye on everything your food is prepared for. The LED lamps are especially efficient as they avoid shadows on the cooking surface, saving not only up to 90% electricity but also about 10 times longer than conventional lamps.
10 years parts and 1 year labour, subject to registration within 28 days of delivery. To activate your warranty go to www.hotpoint.co.uk.
10
Year Parts
Warranty
+ 1 Year Labour
Compare with similar items
Customers also bought
Customer Reviews
Free or Next Day Delivery
from 28th April
This item is In Stock at our warehouse and ready for immediate delivery.
Free and Next Day Delivery offers are subject to postcode and availability. You can find your earliest delivery date at checkout.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Click & Collect
from LE4 1AU
If you need an item straight away, you can choose the "Click & Collect" option on the basket page and pick the item up yourself direct from our warehouse in Leicester.
Installation services can not be added to your order when choosing Click & Collect. Find out more about Click & Collect.
Product Protection
to complement your guarantee
Your quote
Cover for as long as you need it
£3.39
a month
What's covered
- Repairs for accidental damage - starting today
- A replacement (with same or similar features) if your appliance can't be fixed - we'll cover installation costs up to £50 for white, laundry and TV products
- Call-outs, parts and labour included, with no excess to pay
What's not covered
- Cosmetic and malicious damage
- Costs that you may incur due to your product being unusable
- Installation (other than £50 for white, laundry and TV products) and disposal charges for a replacement product
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
£0 today. 3 interest free payments of £72.33 with a 3 month plan. Read More





Loading
You've added an item to your basket.