10
Year Parts
Warranty
+ 1 Year Labour
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Hotpoint PHPC6.5FLMX
60cm Chimney Cooker Hood, White, D Rated
£159.99
Service that goes further
- Product code: 869991557950
- Extraction Rate (m³/h) - 416
- Extraction Type - Ducted/Recirculating
- LED Lighting
- Aluminum Grease Filter
- Warranty - 10 years parts and 1 year labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 870 x 598 x 400
Energy
Rating
| Type | 60cm Chimney Cooker Hood |
| Brand | Hotpoint |
| Model | PHPC6.5FLMX |
| Also known as: | 869991557950, PHPC65FLMX |
| EAN: | 5054645557950 |
| LED Lighting | |
| Aluminum Grease Filter | |
| Ceramic Odour Filter | |
| 3 Speed Settings |
| Maximum extraction power | 416 m³/h |
| Type of extraction | Ducted/Recirculating |
| Fluid dynamic efficiency class | E |
| Lighting efficiency class | A |
| Grease filtering efficiency class | C |
| Number of speeds | 3 |
| Noise level | 62 dB |
| Noise level (low speed) | 53 dB |
| Noise level (high speed) | 62 dB |
| Type | Wall-mounted |
| Product colour | White |
| Housing material | Stainless steel |
| Control type | Buttons |
| Cord length | 2 m |
| Exhaust location | Top |
| Exhaust connection diameter | 150 mm |
| Number of motors | 1 |
| Grease filter type | Aluminium |
| Number of filters | 2 pc(s) |
| Removable filter | Yes |
| Anti-odor filter | Yes |
| Washable filter | Yes |
| Bulb power | 5 W |
| Number of bulbs | 2 bulb(s) |
| Bulb type | LED |
| Annual energy consumption | 65 kWh |
| Energy efficiency scale | A+++ to D |
| Connected load | 145 W |
| Motor power | 140 W |
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Current | 0.8 A |
| Energy efficiency class (old) | D |
| Width | 598 mm |
| Depth | 400 mm |
| Height | 870 mm |
| Height without chimney | 261 mm |
| Weight | 9 kg |
Led
With their bright, warm light, Hotpoint evacuation hoods illuminate the entire cooking area evenly so that you can keep an eye on everything your food is prepared for. The LED lamps are especially efficient as they avoid shadows on the cooking surface, saving not only up to 90% electricity but also about 10 times longer than conventional lamps.
10 years parts and 1 year labour, subject to registration within 28 days of delivery. To activate your warranty go to www.hotpoint.co.uk.
10
Year Parts
Warranty
+ 1 Year Labour
Compare with similar items
Customers also bought
Customer Reviews
Delivery
We do not have this item in stock at the moment. When you place your order with us, we will order this item from the manufacturer.
It generally takes 6-12 working days for the item to arrive at our warehouse.
We will then contact you to arrange a delivery date.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.

Loading
You've added an item to your basket.