10
Year Parts
Warranty
+ 1 Year Labour
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Hotpoint PAEINT66FLSW
Integrated Cooker Hood, White, D Rated
£159
- Product code: 869991558410
- Extraction Rate (m³/h) - 284
- Extraction Type - Recirculating
- Led lighting - make your hob look brighter all over.
- Synthetic grease filter
- Warranty - 10 years parts and 1 year labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 400 x 599 x 480
Energy
Rating
| Type | Integrated Cooker Hood |
| Brand | Hotpoint |
| Model | PAEINT 66F LS W |
| Also known as: | 869991558410, PAEINT66FLSW |
| EAN: | 5054645558414 |
| Led lighting - make your hob look brighter all over. | |
| Synthetic grease filter | |
| Charcoal odour filter | |
| 3 speed settings - whatever you're cooking, our hoods have an extraction speed for you, keeping your kitchen smelling fresh. |
| Maximum extraction power | 284 m³/h |
| Type of extraction | Recirculating |
| Fluid dynamic efficiency class | E |
| Lighting efficiency class | C |
| Grease filtering efficiency class | B |
| Number of speeds | 3 |
| Noise level | 67 dB |
| Maximum recirculating power | 135 m³/h |
| Noise level (low speed) | 47 dB |
| Noise level (high speed) | 67 dB |
| Type | Built-under |
| Product colour | White |
| Housing material | Stainless steel |
| Control type | Slider |
| Cord length | 1.5 m |
| Exhaust connection diameter | 120 mm |
| Number of motors | 1 |
| Grease filter type | Synthetic |
| Anti-odor filter | Yes |
| Bulb power | 3 W |
| Number of bulbs | 1 bulb(s) |
| Bulb type | LED |
| Annual energy consumption | 63.9 kWh |
| Energy efficiency scale | A+++ to D |
| Connected load | 118 W |
| Motor power | 115 W |
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| AC input frequency | 50 Hz |
| Current | 1.9 A |
| Energy efficiency class (old) | D |
| Width | 599 mm |
| Depth | 480 mm |
| Height | 400 mm |
| Weight | 8.7 kg |
10 years parts and 1 year labour, subject to registration within 28 days of delivery. To activate your warranty go to www.hotpoint.co.uk.
10
Year Parts
Warranty
+ 1 Year Labour
Compare with similar items
Customers also bought
Customer Reviews
Free or Next Day Delivery
from 19th May
This item is In Stock at our warehouse and ready for immediate delivery.
Free and Next Day Delivery offers are subject to postcode and availability. You can find your earliest delivery date at checkout.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Click & Collect
from LE4 1AU
If you need an item straight away, you can choose the "Click & Collect" option on the basket page and pick the item up yourself direct from our warehouse in Leicester.
Installation services can not be added to your order when choosing Click & Collect. Find out more about Click & Collect.
Installation Service
Let us install your new appliance for you. Our installation service covers most of the UK, but you can check if it's available in your area by entering your postcode on the basket page.
Visit our appliance installation page to learn more about pricing and what's included.
**Installation available subject to postcode.
Recycling Services
We can take away your old appliance, unwrap your new one and recycle all that pesky packaging for you.
Just select 'Recycle Old Appliance' and 'Unwrap and Recycle Packaging' on the basket page.
Find out more about our appliance and packaging recycling service.
Product Protection
to complement your guarantee
Your quote
Cover for as long as you need it
£3.39
a month
What's covered
- Repairs for accidental damage - starting today
- A replacement (with same or similar features) if your appliance can't be fixed - we'll cover installation costs up to £50 for white, laundry and TV products
- Call-outs, parts and labour included, with no excess to pay
What's not covered
- Cosmetic and malicious damage
- Costs that you may incur due to your product being unusable
- Installation (other than £50 for white, laundry and TV products) and disposal charges for a replacement product
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
£0 today, then 3 payments of £53 at 0% interest when you choose a 3 month plan. Read More



Loading
You've added an item to your basket.