10
Year Parts
Warranty
+ 1 Year Labour
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Hotpoint UIF9.3FLBX
90cm Chimney Cooker Hood, Stainless Steel, B Rated
Retail Price
£529
Save £14
Was £543
Free Delivery
Spread the cost:
£44.09 for 12 months at 0.0% APR***
Service that goes further
- Product code: 869991591040
- Extraction Rate (m³/h) - 735
- Extraction Type - Ducted/Recirculating
- Led lighting- make your hob look brighter all over.
- Aluminium grease filter- dishwashable aluminium grease filters.
- Warranty - 10 years parts and 1 year labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 690-1130 x 898 x 451
Energy
Rating
| Type | 90cm Chimney Cooker Hood |
| Brand | Hotpoint |
| Model | UIF9.3FLBX |
| Also known as: | 869991591040, UIF93FLBX |
| EAN: | 5054645591046 |
| Led lighting- make your hob look brighter all over. | |
| Aluminium grease filter- dishwashable aluminium grease filters. | |
| Ceramic odour filter- absorbs cooking odours for a fresher home environment. | |
| 3 speed settings- whatever you're cooking, our hoods have an extraction speed for you, keeping your kitchen smelling fresh. |
| Maximum extraction power | 735 m³/h |
| Type of extraction | Ducted/Recirculating |
| Fluid dynamic efficiency class | A |
| Lighting efficiency class | A |
| Grease filtering efficiency class | B |
| Number of speeds | 4 |
| Noise level | 70 dB |
| Maximum recirculating power | 352 m³/h |
| Intensive speed | Yes |
| Noise level (low speed) | 56 dB |
| Noise level (medium speed) | 64 dB |
| Noise level (high speed) | 70 dB |
| Noise level (intensive speed) | 72 dB |
| Pressure (Pa) | 580 |
| Minimum distance from electric hob | 500 mm |
| Minimum distance from gas hob | 650 mm |
| Type | Island |
| Product colour | Stainless steel |
| Housing material | Stainless steel |
| Control type | Buttons |
| Cord length | 1.5 m |
| Exhaust location | Top |
| Exhaust connection diameter | 150 mm |
| Check valve | Yes |
| Number of motors | 1 |
| Grease filter type | Aluminium |
| Number of filters | 3 pc(s) |
| Removable filter | Yes |
| Washable filter | Yes |
| Bulb power | 5 W |
| Number of bulbs | 2 bulb(s) |
| Bulb type | LED |
| Annual energy consumption | 79.7 kWh |
| Energy efficiency scale | A+++ to D |
| Connected load | 255 W |
| Motor power | 250 W |
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| AC input frequency | 50 Hz |
| Current | 1.1 A |
| Energy efficiency class (old) | B |
| Width | 898 mm |
| Depth | 451 mm |
| Height (min) | 690 mm |
| Height (max) | 1130 mm |
| Weight | 17.2 kg |
| Package width | 964 mm |
| Package depth | 680 mm |
| Package height | 438 mm |
| Package weight | 25.8 kg |
Led
With their bright, warm light, Hotpoint evacuation hoods illuminate the entire cooking area evenly so that you can keep an eye on everything your food is prepared for. The LED lamps are especially efficient as they avoid shadows on the cooking surface, saving not only up to 90% electricity but also about 10 times longer than conventional lamps.
10 years parts and 1 year labour, subject to registration within 28 days of delivery. To activate your warranty go to www.hotpoint.co.uk.
10
Year Parts
Warranty
+ 1 Year Labour
Compare with similar items
Customers also bought
Customer Reviews
Delivery
We do not have this item in stock at the moment. When you place your order with us, we will order this item from the manufacturer.
Order now and get this from Fri 29th May
We will contact you to arrange a delivery date.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Product Protection
to complement your guarantee
Your quote
Cover for as long as you need it
£6.39
a month
What's covered
- Repairs for accidental damage - starting today
- A replacement (with same or similar features) if your appliance can't be fixed - we'll cover installation costs up to £50 for white, laundry and TV products
- Call-outs, parts and labour included, with no excess to pay
What's not covered
- Cosmetic and malicious damage
- Costs that you may incur due to your product being unusable
- Installation (other than £50 for white, laundry and TV products) and disposal charges for a replacement product
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
Save even more with Marks+
NEW 120 Day Returns
Discover the perks:
Save an extra £20 on this item
Free recycling (worth £25)
Exclusive competitions
Register for only £19.99
- Membership valid for 12 months
- Membership will not automatically renew

Loading
You've added an item to your basket.