Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Hotpoint H2D71WUK
Condenser Tumble Dryer
(Discontinued)
This item is not currently available
Service that goes further
- Product code: 869991631000
- Capacity (kg) - 7
- 7kg capacity
- Condenser Dryer
- 20-minute cool programme
- Warranty - 10 years parts and 1 year labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 850 x 595 x 610 (depth excludes knobs and door)
B
Energy
Rating
Keep your clothes looking their best with the Hotpoint H2 D71W UK condenser tumble dryer with a 7kg drum which comes in a clean white finish. Featuring an easy-empty filter, a simple design which making it easy to remove, empty and clean to maintain the cleanliness of your machine, the Hotpoint vented dryer reduces energy consumption and cares for your clothes via it's optimal temperature thermostat, which reduces energy consumption when clothes are dry and protects them from being exposed to high temperatures. This, combined with the specially designed drum which flaunts a wavy pattern with lifters to make sure your laundry is gently floating on a cushion of air to maintain softness and colour.
| Type | Condenser Tumble Dryer |
| Brand | Hotpoint |
| Model | H2D71WUK |
| Also known as: | 869991631000 |
| EAN: | 5054645631001 |
| 7kg capacity | |
| Condenser Dryer | |
| 20-minute cool programme | |
| Easy to remove and empty filter |
| Appliance placement | Freestanding |
| Loading type | Front-load |
| Drying system | Condensation |
| Product colour | White |
| Control type | Rotary |
| Door hinge | Right |
| Drum volume | 112 L |
| Drum material | Galvanized |
| Cord length | 1.5 m |
| Rated capacity | 7 kg |
| Drying class | C |
| Drying programs | Timed, Freshen-up, Cotton, Synthetics |
| Noise level | 69 dB |
| Number of drying programs | 3 |
| Energy efficiency class | B |
| Energy consumption | 4.25 kWh |
| Annual energy consumption | 502.9 kWh |
| Heat source | Electric |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Connected load | 2400 W |
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| AC input frequency | 50 Hz |
| Current | 13 A |
| Power plug type | Type G |
| Depth | 610 mm |
| Width | 595 mm |
| Height | 850 mm |
| Weight | 37 kg |
| Package width | 640 mm |
| Package depth | 670 mm |
| Package height | 890 mm |
| Package weight | 38.7 kg |
| Country of origin | United Kingdom |
7 kg capacity
More space for your laundry with the 7 kg capacity drum.
Refresh programme
A 20 minute cool programme that works on dry clothes to air and refresh them an alternative to washing items youve only worn once or that have been unpacked from storage.
Loading
You've added an item to your basket.