10
Year Parts
Warranty
+ 1 Year Labour
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Hotpoint HGS72SBK
73cm 5 Burner Gas Hob, Black
£299
Save £50.99
Was £349.99
- Product code: 869991634350
- Flame control- 9 flame levels - from melting to boiling.
- 5 burners
- Triple crown wok burner- the triple crown wok burner optimises the power of gas, delivering even heat around the pan, so you can whip up a stir fry in minutes.
- Electrical Connection - Plug In
- Warranty - 10 years parts and 1 year labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 51 x 730 x 510
| Type | 5 Burner Gas Hob |
| Brand | Hotpoint |
| Model | HGS 72S BK |
| Also known as: | 869991634350, HGS72SBK |
| EAN: | 5054645634354 |
| Flame control- 9 flame levels - from melting to boiling. | |
| 5 burners | |
| Triple crown wok burner- the triple crown wok burner optimises the power of gas, delivering even heat around the pan, so you can whip up a stir fry in minutes. | |
| Flame failure device- if your flame goes out, the gas supply will stop automatically, giving you total peace of mind. |
| Product colour | Black |
| Appliance placement | Built-in |
| Hob width size | 600 mm |
| Hob type | Gas |
| Top surface type | Glass |
| Number of cooking zones | 5 zone(s) |
| Number of gas cooking zones | 5 zone(s) |
| Number of electric cooking zones | 0 zone(s) |
| Cooking zone 2 type | Large |
| Cooking zone 3 type | Regular |
| Cooking zone 4 type | Regular |
| Wok burner | Yes |
| Wok burner position | Middle |
| Pan support material | Cast iron |
| Number of power levels | 9 |
| Control type | Rotary |
| Control position | Front |
| Easy to clean | Yes |
| Connected load (electric) | 0 W |
| Connected load (gas) | 10800 W |
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Power plug type | Type G |
| Gas type | Methane |
| Width | 730 mm |
| Depth | 510 mm |
| Height | 51 mm |
| Weight | 16 g |
| Package width | 800 mm |
| Package depth | 560 mm |
| Package height | 170 mm |
| Package weight | 16.7 g |
Gas on glass
The Hotpoint gas cooktop has an elegant glass surface, which offers a fresh touch to your kitchen style.
Cast iron
High-resistant, quality crafted grates for added stability.
Front controls
Always within reach. The front control elements let you comfortably reach the desired settings at the front.
10 years parts and 1 year labour, subject to registration within 28 days of delivery. To activate your warranty go to www.hotpoint.co.uk.
10
Year Parts
Warranty
+ 1 Year Labour
Compare with similar items
Customers also bought
Customer Reviews
Delivery
We do not have this item in stock at the moment. When you place your order with us, we will order this item from the manufacturer.
It generally takes 6-12 working days for the item to arrive at our warehouse.
We will then contact you to arrange a delivery date.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Installation Service
Let us install your new appliance for you. Our installation service covers most of the UK, but you can check if it's available in your area by entering your postcode on the basket page.
Visit our appliance installation page to learn more about pricing and what's included.
**Installation available subject to postcode.
Recycling Services
We can take away your old appliance, unwrap your new one and recycle all that pesky packaging for you.
Just select 'Recycle Old Appliance' and 'Unwrap and Recycle Packaging' on the basket page.
Find out more about our appliance and packaging recycling service.
Product Protection
to complement your guarantee
Your quote
Cover for as long as you need it
£4.99
a month
What's covered
- Repairs for accidental damage - starting today
- A replacement (with same or similar features) if your appliance can't be fixed - we'll cover installation costs up to £50 for white, laundry and TV products
- Call-outs, parts and labour included, with no excess to pay
What's not covered
- Cosmetic and malicious damage
- Costs that you may incur due to your product being unusable
- Installation (other than £50 for white, laundry and TV products) and disposal charges for a replacement product
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.

Loading
You've added an item to your basket.