10
Year Parts
Warranty
+ 1 Year Labour
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Candy CDG6MBGG
60cm Chimney Cooker Hood, Black, B Rated
£239
Save £10
Was £249
- Product code: 36901699
- Extraction Rate (m³/h) - 463.3
- Extraction Type - Ducted/Recirculating
- Led lights
- Black Glass
- Warranty - 10 years parts and 1 years labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 1040 x 600 x 330
Energy
Rating
| Type | 60cm Chimney Cooker Hood |
| Brand | Candy |
| Model | CDG6MBGG |
| Also known as: | 36901699 |
| EAN: | 8059019037233;8059019037240 |
| Led lights |
| Maximum extraction power | 463.3 m³/h |
| Type of extraction | Ducted/Recirculating |
| Fluid dynamic efficiency class | D |
| Lighting efficiency class | A |
| Grease filtering efficiency class | F |
| Number of speeds | 3 |
| Noise level | 65 dB |
| Type | Wall-mounted |
| Product colour | Black |
| Colour name | Black |
| Housing material | Glass, Metal |
| Control type | Buttons |
| Exhaust connection diameter | 150 mm |
| Number of motors | 1 |
| Motor included | Yes |
| Bulb power | 4 W |
| Bulb type | LED |
| Energy efficiency scale | A+++ to D |
| Connected load | 1000 W |
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| AC input frequency | 50 Hz |
| Energy efficiency class (old) | B |
| Width | 600 mm |
| Depth | 330 mm |
| Height | 1040 mm |
| Height (max) | 1100 mm |
| Height without chimney | 410 mm |
| Weight | 12.2 kg |
| Package width | 660 mm |
| Package depth | 410 mm |
| Package height | 490 mm |
| Package weight | 14.6 kg |
LED light
LEDs provides a better light to the cooking area helping in food preparation, offering 90% less energy and lasting longer than conventional bulbs.
10 years parts and 1 years labour, subject to registration within 28 days of delivery. To activate your warranty go to www.candy-home.com/en_GB/register-appliance/ or telephone 0800 479 0770.
10
Year Parts
Warranty
+ 1 Year Labour
Compare with similar items
Customers also bought
Free or Next Day Delivery
from 19th May
This item is In Stock at our warehouse and ready for immediate delivery.
Free and Next Day Delivery offers are subject to postcode and availability. You can find your earliest delivery date at checkout.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Click & Collect
from LE4 1AU
If you need an item straight away, you can choose the "Click & Collect" option on the basket page and pick the item up yourself direct from our warehouse in Leicester.
Installation services can not be added to your order when choosing Click & Collect. Find out more about Click & Collect.
Product Protection
to complement your guarantee
Your quote
Cover for as long as you need it
£3.39
a month
What's covered
- Repairs for accidental damage - starting today
- A replacement (with same or similar features) if your appliance can't be fixed - we'll cover installation costs up to £50 for white, laundry and TV products
- Call-outs, parts and labour included, with no excess to pay
What's not covered
- Cosmetic and malicious damage
- Costs that you may incur due to your product being unusable
- Installation (other than £50 for white, laundry and TV products) and disposal charges for a replacement product
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
£0 today, then 3 payments of £79.67 at 0% interest when you choose a 3 month plan. Read More





Loading
You've added an item to your basket.