10
Year Parts
Warranty
+ 1 Year Labour
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Hotpoint NDD9725GDAUK
Washer Dryer, 9kg/7kg, 1600 Spin, Grey, E Rated
£519.99
Service that goes further
- Product code: 869991649380
- Capacity (kg) - Wash 9/Dry 7
- Spin Speed (rpm) - 1600
- ActiveCare Wash & Dry
- Continuous Wash & Dry
- Warranty - 10 years parts and 1 year labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 850 x 595 x 605 (depth excludes knobs and door)
Energy
Rating
| Type | Washer Dryer |
| Brand | Hotpoint |
| Model | NDD 9725 GDA UK |
| Also known as: | 869991649380, NDD9725GDAUK |
| EAN: | 5054645649389 |
| ActiveCare Wash & Dry | |
| Continuous Wash & Dry | |
| Steam Refresh | |
| Steam Hygiene with Antivirus | |
| Pro-inverter Motor | |
| Wool Care | |
| Recyclability 90% |
| Loading type | Front-load |
| Appliance placement | Freestanding |
| Product colour | Graphite |
| Door hinge | Left |
| Built-in display | Yes |
| Inverter technology | Yes |
| Control type | Buttons, Rotary, Touch |
| Display type | LCD |
| Drum volume | 71 L |
| Rated capacity (washing & drying) | 7 kg |
| Maximum spin speed | 1600 RPM |
| Spin-drying class | A |
| Rated capacity (washing) | 9 kg |
| Washing programs | Cotton, Cottons 40°C, Cottons 60°C, Delicate/silk, Down wear/duvet, Hygiene air refresh, Hygiene/anti-allergy, Rinse & spin, Spin/drain, Steam, Synthetics, Wool |
| Drying programs | Cotton, Delicate/silk, Down wear/duvet, Hygiene/anti-allergy, Hygienic freshen-up, Steam, Synthetics, Wool |
| Add garment (pause) function | Yes |
| Delayed start timer | Yes |
| Adjustable spin speed | Yes |
| Noise emission class | C |
| Cycle time washing | 228 min |
| Cycle time washing & drying | 590 min |
| Remaining time indication | Yes |
| Cord length | 1.2 m |
| Adjustable feet | Yes |
| On/off button | Yes |
| Energy efficiency class (washing) | B |
| Energy efficiency class (washing & drying) | E |
| Water consumption washing per cycle | 50 L |
| Energy consumption per 100 cycles (washing) | 57 kWh |
| Water consumption washing & drying per cycle | 66 L |
| Energy consumption per 100 cycles (washing & drying) | 414 kWh |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Energy consumption washing per cycle | 0.569 kWh |
| Energy consumption washing & drying per cycle | 0.414 kWh |
| Power consumption (standby) | 0.5 W |
| Power consumption (off) | 0.5 W |
| Connected load | 1850 W |
| AC input voltage | 220-240 V |
| AC input frequency | 50 Hz |
| Current | 13 A |
| Depth | 605 mm |
| Width | 595 mm |
| Height | 850 mm |
| Weight | 73.4 kg |
| Depth with door closed | 624 mm |
| Depth with door open | 1045 mm |
Like most modern washer dryers, this one is cold fill only. Some older washer dryers also have a hot water intake, but in reality, little hot water ever gets into these machines on most washes. This is because hot water cools rapidly in household water pipes, and by the time it starts to run hot the washing machine has almost finished filling. This is particularly true nowadays because modern washing machines use a lot less water than ever before.
Continuous wash & dry
The Wash & Dry cycles are designed to suit your daily laundry needs: just load your washer dryer, turn the dial and let it do the work, without any interruptions. Choose from XS Rapid, for a 1kg load, XL Bed & Bath to take care of bedding and towels, and Wash & Dry Mixed for a daily mixed load.
Steam hygiene
Steam Hygiene, endorsed by Allergy UK, provides the ultimate care and protection for fresh and clean laundry. Steam is used at the end of the cycle, removing up to 99.9%* of bacteria and viruses, without the use chemical additives, for total peace of mind.
*Independently tested by Intertek on Rodent Protoparvovirus type 1, a representative virus, and for bacteria by Allergy UK on Cotton 60C program with Steam Hygiene option activated
Steam refresh program
Steam Refresh is a dedicated cycle to freshen clothes that aren't yet ready for a full wash. The cycle takes just 20 minutes, using less than two glasses of water, with steam penetrating deep into fabrics, making them slightly damp, reducing creases for easier ironing.
Inverter motor
The Inverter Motor is designed to ensure a long lasting performance and a quiet noise level so your conversation isn't interrupted.
Digital motion technology
Digital Motion Technology features a brushless inverter motor that creates 10 different drum motions during a single wash cycle, each one specifically designed to treat a variety of stains, so your laundry is stain-free with just one wash
Stop&add
Dropped an item on the way to the washing machine? With Hotpoint Stop&Add you can add laundry to the wash cycle during the first few minutes of the cycle without compromising on wash performance.
Start delay
The Start Delay option allows you to set the Washer Dryer to begin its cycle whenever most convenient for you, saving you both time and energy.
1600 rpm
Unbelievably fast. It works with a spin speed of 1600 revolutions per minute.
Wool care
Trust us to provide the utmost care for your woollens with a delicate wash programme that ensures a perfect clean whilst protecting the softness of the fabric.
Loading
10 years parts and 1 year labour, subject to registration within 28 days of delivery. To activate your warranty go to www.hotpoint.co.uk.
10
Year Parts
Warranty
+ 1 Year Labour
Compare with similar items
Customers also bought
Customer Reviews
Delivery
We do not have this item in stock at the moment. When you place your order with us, we will order this item from the manufacturer.
It generally takes 6-12 working days for the item to arrive at our warehouse.
We will then contact you to arrange a delivery date.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.

You've added an item to your basket.