10
Year Parts
Warranty
+ 1 Year Labour
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Hotpoint H7IHP42LUK
Fully Integrated Dishwasher, 15 Place Settings, C Rated
Service that goes further
- Product code: 869991656760
- Place Settings - 15
- 2 racks + flexible 3rd rack w/steel handle
- 3d zone wash
- Maxi tub
- Warranty - 10 years parts and 1 year labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 820 x 598 x 555
Energy
Rating
| Type | Fully Integrated Dishwasher |
| Brand | Hotpoint |
| Model | H7IHP42LUK |
| Also known as: | 869991656760 |
| EAN: | 5054645656769 |
| 9.5 l | |
| 2 racks + flexible 3rd rack w/steel handle | |
| 3d zone wash | |
| Maxi tub |
| Appliance placement | Fully built-in |
| Product size | Full size (60 cm) |
| Custom panel-ready | Yes |
| Door colour | Not applicable |
| Built-in display | Yes |
| Product height | Standard (80 - 85 cm) |
| Control panel colour | Black |
| Control type | Buttons |
| Display type | LED |
| Built-in water softener | Yes |
| Cord length | 1.3 m |
| Inlet hose length | 1.55 m |
| Outlet hose length | 1.5 m |
| Water fill | Cold |
| Number of baskets | 1 basket(s) |
| Baskets adjustable placement | Upper |
| Upper basket adjustable height | Yes |
| Cutlery compartment type | Basket & drawer |
| Tub material | Stainless steel |
| Door hinge | Fixed |
| Number of place settings | 15 place settings |
| Number of washing programs | 10 |
| Noise emission class | B |
| Noise level | 42 dB |
| Dishwashing programs | Auto, Delicate 45°C, Eco 50°C, Hygiene, Intensive 65°C, Mixed, Night, Quick 45°C, Self-clean 65°C, Soak |
| Temperature (max) | 70 °C |
| Cycle time | 210 min |
| Overflow protection | Yes |
| Drying system | Natural |
| Automatic programs | Yes |
| Number of temperature settings | 3 |
| Delayed start timer | Yes |
| Delay start (max) | 24 h |
| Extra dry | Yes |
| Half-load | Yes |
| Self-cleaning | Yes |
| Inverter technology | Yes |
| Automatic door opening | Yes |
| Adjustable feet | Yes |
| Floor indicator light | Yes |
| Salt indicator | Yes |
| Rinse aid indicator | Yes |
| Energy efficiency class | C |
| Water consumption per cycle | 9.5 L |
| Energy consumption per 100 cycles | 76 kWh |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Connected load | 1900 W |
| Power consumption (left-on) | 6 W |
| Power consumption (off) | 0.5 W |
| AC input voltage | 220-240 V |
| AC input frequency | 50 Hz |
| Current | 13 A |
| Power plug type | Type G |
| Width | 598 mm |
| Depth | 555 mm |
| Height | 820 mm |
| Weight | 35.5 kg |
| Installation compartment width | 600 mm |
| Installation compartment depth | 560 mm |
| Installation compartment height (min) | 820 mm |
| Installation compartment height (max) | 900 mm |
| Hotpoint technologies (dish washing) | 3D Zone Wash, Maxi Space Tub |
| Package dimensions (WxDxH) | 625 x 675 x 910 mm |
| Package volume | 0.302 cm³ |
| Package width | 625 mm |
| Package depth | 675 mm |
| Package height | 910 mm |
| Package weight | 37.5 kg |
| Dimensions (WxDxH) | 598 x 555 x 820 mm |
| Drying class | A |
| Quick wash | Yes |
| Annual energy consumption | 218 kWh |
| Annual water consumption | 2660 L |
| Gross weight | 37.5 kg |
| Country of origin | Poland |
| Net weight | 35.5 kg |
Half load
The half load option only uses the required amount of energy and water without compromising on performance designed for when the machine isn't full.
Maxi space tub
Plenty of space for every occasion, from the biggest family roasts to an afternoon of batch cooking, Hotpoint dishwashers with Maxi Space tub have all the space you need.
Third basket
Sliding and modular, it could be reduced by 2/3 of its surface to arrange bigger dishes in the lower basket.
3d zone wash
Remove even tough, baked on food like lasagne with the powerful 3D Zone Wash system. The new independent spray system at the bottom of the tub offers up to 80%* more power, so your crockery all comes out sparkling clean.
*Average water power percentage increase versus non 3D Zone Wash option activated mode 23
Activedry
ActiveDry opens the dishwasher door by 10cm when the internal temperature is around 40C, allowing air to circulate for a natural yet improved drying performance.
Super silence
Never be interrupted by the sound of your dishwasher. When activated, Super Silence can lower the noise level to 39 db(A), quieter than conversation.
Railing system
Long description: Our redesigned inner door improves the stability of the lower rack when loading and unloading, to avoid any derailing.
Express cycle
When you need your dishes in a hurry. The rapid wash cycle will wash a small load of lightly soiled dishes in just 30 minutes.
Auto programmes
Auto Programmes automatically adjusts the energy, water and time based on the level on dirt, giving you clean and dried dishes whilst saving up to 50%* on resources. Choose Auto Intensive for stubborn, baked on food, Auto Mixed for your every day loads, and Auto Fast for lightly soiled dishes.
*Results referred to the auto mixed program and to water. Different level of savings reached on the other auto cycles. Tested internally comparing least intensive and most intensive execution of the auto cycle
Automatic function intense
Automatic program for heavily soiled dishes and pans.
Automatic function rapid
Automatic program to clean a half load of normally soiled crockery in short time.
Easy fit installation
Our new dishwasher range comes with door installation fittings to suit any kitchen installation. In kitchens with fixed plinths, fixed hinges are available, while sliding hinges allow cabinetry doors to slide seamlessly under dishwashers.
Intensive
A dedicated program for heavily soiled crockery, with burnt food residuals, especially suitable
for pans and saucepans.
Delay timer
The function to delay by up to 24 hours the start of the washing program, allowing you to run the dishwasher at any time of the day, even when youre out.
Stainless steel interior
A long lasting stainless steel tough interior that protects and cleans.
Flexi zone
The new dishwasher allows maximum load flexibility with 13, 14 and 15 covers. Each configuration is equipped with mobile elements for an efficient arrangement of your dishes. The adjustable parts are also colour coded, making the user experience even more accessible.
Flexiload
Flexibility makes space for everything - create additional space in the lower basket by loading pans vertically.
Rack lift up
The adjustable 2nd rack can be moved up or down to create additional space to fit taller or bulky items.
15 place settings
Our cleverly designed cutlery basket and upper and lower baskets mean you've got space for up to 15-place settings, so cleaning up is a breeze, even after the biggest dinner parties.
Silence 42db
An even quite programme with a reduced noise, allowing to use the dishwasher at night.
Energy class c
Superior performances coupled with high energy savings are guaranteed at C energy class. So you can give the best care for your home and the ennvironment.
Overflow
Passive water protection system which detects leakages in the tub and prevents flooding in the house. In case of rupture of the tub, the water leaks into the lower compartment of the machine where the floating device triggers the fault alarm. Drain pump is activated and the tub is emptied.
10 years parts and 1 year labour, subject to registration within 28 days of delivery. To activate your warranty go to www.hotpoint.co.uk.
10
Year Parts
Warranty
+ 1 Year Labour
Compare with similar items
Customers also bought
Customer Reviews
Fully Integrated Dishwashers
A fully integrated dishwasher is built into your cabinetry, completely concealing the appliance. The controls can be found on the inside edge of the door. This is the most effective way to achieve a seamless kitchen aesthetic. All fully integrated dishwashers will need a full-height furniture door and plinth for installation - if you're buying a replacement, it's likely you already have these in place.
Delivery
We do not have this item in stock at the moment. When you place your order with us, we will order this item from the manufacturer.
Currently out of stock
We will contact you to arrange a delivery date.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Save even more with Marks+
NEW 120 Day Returns
Discover the perks:
Save £15.99 on this item
Free recycling (worth £25)
Exclusive competitions
Register for only £19.99
- Membership valid for 12 months
- Membership will not automatically renew

Loading
You've added an item to your basket.