10
Year Parts
Warranty
+ 1 Year Labour
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Hotpoint PVH 92 B K/F KIT
83cm Vented Hob, Black, A Rated
Service that goes further
- Product code: 869991660860
- Combi duo- the combi duo zone allows you to combine two single cooking zones into one extra large cooking space, so no matter what you're cooking, hotpoint has you covered.
- 9 power levels- varied settings to suit your cooking needs.
- Boost power- select the fast heating function and trust hotpoint's thoughtful technologies to give an extra boost, so the water in your pan will begin to boil in no time.
- Power Plug - Hard Wired
- Warranty - 10 years parts and 1 year labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 223 x 830 x 515
Energy
Rating
| Type | Vented Hob |
| Brand | Hotpoint |
| Model | PVH 92 B K/F KIT |
| Also known as: | 869991660860, PVH 92 B KF KIT, PVH92BK/FKIT, PVH92BKFKIT |
| EAN: | 5054645660865 |
| Combi duo- the combi duo zone allows you to combine two single cooking zones into one extra large cooking space, so no matter what you're cooking, hotpoint has you covered. | |
| 9 power levels- varied settings to suit your cooking needs. | |
| Boost power- select the fast heating function and trust hotpoint's thoughtful technologies to give an extra boost, so the water in your pan will begin to boil in no time. | |
| Keep warm function- keep food at the perfect serving temperature. |
| Product colour | Black |
| Appliance placement | Built-in |
| Hob width size | 830 mm |
| Hob type | Zone induction hob |
| Top surface type | Glass-ceramic |
| Number of cooking zones | 4 zone(s) |
| Number of gas cooking zones | 0 zone(s) |
| Number of electric cooking zones | 4 zone(s) |
| Cooking zone 1 type | Medium |
| Cooking zone 1 position | Left front |
| Cooking zone 1 power source | Electric |
| Cooking zone 1 power | 1850 W |
| Cooking zone 2 type | Medium |
| Cooking zone 2 position | Left rear |
| Cooking zone 2 power source | Electric |
| Cooking zone 2 power | 3000 W |
| Cooking zone 3 type | Medium |
| Cooking zone 3 position | Right rear |
| Cooking zone 3 power source | Electric |
| Cooking zone 3 power | 3000 W |
| Cooking zone 4 type | Medium |
| Cooking zone 4 position | Right front |
| Cooking zone 4 power source | Electric |
| Cooking zone 4 power | 1400 W |
| Boost function | Yes |
| Number of power levels | 9 |
| Pan detection | Yes |
| Keep warm function | Yes |
| Overheat protection | Yes |
| Overflow protection | Yes |
| Control type | Touch |
| Control position | Front |
| Built-in display | Yes |
| Timer | Yes |
| Timer type | Digital |
| Electronic ignition | Yes |
| Hob on indicator | Yes |
| Residual heat indicator | Yes |
| Child lock | Yes |
| Easy to clean | Yes |
| Built-in hood | Yes |
| Type of extraction | Ducted/Recirculating |
| Maximum extraction power | 405 m³/h |
| Cooker hood connected load | 1700 W |
| Number of fan speeds | 5 |
| Noise level | 62 dB |
| Fan noise level (min) | 62 dB |
| Fan noise level (max) | 62 dB |
| Energy efficiency class (hood) | A |
| Fluid dynamic efficiency class | C |
| Grease filtering efficiency class | A |
| Connected load (electric) | 7400 W |
| Connected load (gas) | 0 W |
| Power | 7400 W |
| AC input voltage | 220-240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Current | 32 A |
| Energy efficiency class | A |
| Power plug type | Hard Wired |
| Hotpoint technologies (cooking) | Assisted Display with Slider, Boost Function, Child lock, Combi Duo, Touch Control |
| Width | 830 mm |
| Depth | 515 mm |
| Height | 223 mm |
| Weight | 27.6 kg |
| Cord length | 1.5 m |
| Installation compartment width | 807 mm |
| Installation compartment depth | 492 mm |
| Package width | 915 mm |
| Package depth | 600 mm |
| Package height | 530 mm |
| Package weight | 37.2 kg |
10 years parts and 1 year labour, subject to registration within 28 days of delivery. To activate your warranty go to www.hotpoint.co.uk.
10
Year Parts
Warranty
+ 1 Year Labour
Compare with similar items
Customers also bought
Customer Reviews
Delivery
We do not have this item in stock at the moment. When you place your order with us, we will order this item from the manufacturer.
Currently out of stock
We will contact you to arrange a delivery date.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Save even more with Marks+
NEW 120 Day Returns
Discover the perks:
Save £115 on this item
Free recycling (worth £25)
Exclusive competitions
Register for only £19.99
- Membership valid for 12 months
- Membership will not automatically renew

Loading
You've added an item to your basket.