10
Year Parts
Warranty
+ 1 Year Labour
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Hotpoint TS6477CCPNE
77cm CleanProtect Induction Hob, Black
£429
Free Delivery
- Product code: 869991665290
- Cleanprotect- the easiest* to clean hob, using just water.
- My menu- four automatic functions. boiling, melting, keep warm and slow cooking.
- Flexi duo- even heat distribution and the flexibility to cook the way you want.
- Hard Wired
- Warranty - 10 years parts and 1 year labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 54 x 770 x 510
| Type | CleanProtect Induction Hob |
| Brand | Hotpoint |
| Model | TS6477CCPNE |
| Also known as: | 869991665290 |
| EAN: | 5054645665297 |
| Cleanprotect- the easiest* to clean hob, using just water. | |
| My menu- four automatic functions. boiling, melting, keep warm and slow cooking. | |
| Flexi duo- even heat distribution and the flexibility to cook the way you want. | |
| Boost power- select the fast heating function and trust hotpoint's thoughtful technologies to give an extra boost, so the water in your pan will begin to boil in no time. |
| Product colour | Black |
| Appliance placement | Built-in |
| Hob width size | 770 mm |
| Hob type | Zone induction hob |
| Top surface type | Ceramic |
| Number of cooking zones | 4 zone(s) |
| Number of electric cooking zones | 4 zone(s) |
| Cooking zone 1 type | Medium |
| Cooking zone 1 shape | Rectangular |
| Cooking zone 2 type | Medium |
| Cooking zone 3 type | Large |
| Cooking zone 4 type | Small |
| Pan support material | Ceramic |
| Boost function | Yes |
| Number of power levels | 18 |
| Pan detection | Yes |
| Control type | Touch |
| Control position | Front |
| Timer | Yes |
| Timer type | Digital |
| Electronic ignition | Yes |
| Hob on indicator | Yes |
| Residual heat indicator | Yes |
| Child lock | Yes |
| Easy to clean | Yes |
| Power | 7200 W |
| AC input voltage | 240 V |
| AC input frequency | 60 Hz |
| Current | 31.3 A |
| Hotpoint technologies (cooking) | Automatic programmes, Boost Function, Child lock, CleanProtect, Easy to clean, Expert Recipes, Fully automatic recipes, My Menu, Precision Temperature Control, Residual Heat Indicator |
| Width | 770 mm |
| Depth | 510 mm |
| Height | 54 mm |
| Weight | 11 kg |
| Cord length | 1.2 m |
| Package width | 850 mm |
| Package depth | 600 mm |
| Package height | 120 mm |
| Package weight | 12 kg |
My menu
Embrace distractions in the kitchen and still enjoy tasty food. Hotpoint has you covered when it comes to Boiling, Melting, Keeping food Warm and Slow Cooking. My Menu provides four automatic functions for everyday use. With the touch of a button, you can prevent pans from boiling over, melt chocolate without sticking, keep food at the perfect serving temperature and slow cook for tender dishes.
Cleanprotect
The new CleanProtect coating shields the hob from halos and marks. Plus, it is five times more resistant to chipping, keeping it looking brand new even after years of frequent use. This unique coating makes cleaning easier than ever with just water*, saving you up to 6 bottles of detergent a year**. *Compared to Hotpoints non-coated standard hobs. **Saving calculated in a period of 1 year, considering 11.4 ml of generic degreaser (equivalent to 6 sprays) used 8 times a week; bottle capacity 750 ml.
Flexi duo
Move your pot or pan from one zone to another without any changes in heat levels. You can cook with two pans on the Flexi Duo space, or cover the entire surface with an extra large pot.
Residual heat indicators
Residual heat indicators are an invaluable safety feature. The indicators light up to tell you if the surface of the hob is still hot, even after you have turned off the controls, for extra safety in the kitchen.
Touch control
Our touch control hobs are easy to use with just your fingertips for quick and precise control.
Loading
10 years parts and 1 year labour, subject to registration within 28 days of delivery. To activate your warranty go to www.hotpoint.co.uk.
10
Year Parts
Warranty
+ 1 Year Labour
Compare with similar items
Customers also bought
Customer Reviews
Induction Hobs
Induction hobs can be installed either flush or surface mounted. We are only able to install surface mounted hobs unless the worktop cut-out has already been prepared as per the example image below. If you're buying a replacement, it's likely you already have this in place.
Delivery
We do not have this item in stock at the moment. When you place your order with us, we will order this item from the manufacturer.
Order now and get this from Fri 22nd May
We will contact you to arrange a delivery date.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Installation Service
Let us install your new appliance for you. Our installation service covers most of the UK, but you can check if it's available in your area by entering your postcode on the basket page.
Visit our appliance installation page to learn more about pricing and what's included.
**Installation available subject to postcode.
Recycling Services
We can take away your old appliance, unwrap your new one and recycle all that pesky packaging for you.
Just select 'Recycle Old Appliance' and 'Unwrap and Recycle Packaging' on the basket page.
Find out more about our appliance and packaging recycling service.
Product Protection
to complement your guarantee
Your quote
Cover for as long as you need it
£4.99
a month
What's covered
- Repairs for accidental damage - starting today
- A replacement (with same or similar features) if your appliance can't be fixed - we'll cover installation costs up to £50 for white, laundry and TV products
- Call-outs, parts and labour included, with no excess to pay
What's not covered
- Cosmetic and malicious damage
- Costs that you may incur due to your product being unusable
- Installation (other than £50 for white, laundry and TV products) and disposal charges for a replacement product
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.

You've added an item to your basket.