10
Year Parts
Warranty
+ 1 Year Labour
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Hotpoint SH8A2QWRDUK
Tall Larder Fridge, White, E Rated
£559
Service that goes further
- Product code: 869991670770
- Gross Capacity - 371 Litres
- Low Frost
- Active Fresh
- Fresh Zone
- Warranty - 10 years parts and 1 year labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 1875 x 595 x 630
Energy
Rating
| Type | Tall Larder Fridge |
| Brand | Hotpoint |
| Model | SH8 A2Q WRD UK |
| Also known as: | 869991670770, SH8A2QWRDUK |
| EAN: | 5054645670772 |
| Low Frost | |
| Active Fresh | |
| Fresh Zone | |
| Wine Rack | |
| LED Interior Lighting |
| Appliance placement | Freestanding |
| Product colour | White |
| Built-in display | Yes |
| Fridge number of shelves/baskets | 6 |
| Number of vegetable drawers | 2 |
| Door hinge | Right |
| Reversible doors | Yes |
| Display type | LED |
| Display placement | Inside |
| Bottle rack | Yes |
| Shelves material | Glass |
| Adjustable shelves | Yes |
| Fridge net capacity | 366 L |
| Climate class | SN-T |
| Noise emission class | C |
| Noise level | 37 dB |
| Super Cool function | Yes |
| Fresh zone compartment | Yes |
| Fridge gross capacity | 371 L |
| Adjustable thermostat | Yes |
| Minimum operating temperature | 10 °C |
| Maximum operating temperature | 43 °C |
| Fridge interior light | Yes |
| Lamp type | LED |
| Adjustable feet | Yes |
| Energy efficiency class | E |
| Annual energy consumption | 118 kWh |
| Energy efficiency index (EEI) | 100 |
| Connected load | 100 W |
| Power plug type | Type G |
| AC input voltage | 220-240 V |
| AC input frequency | 50 Hz |
| Current | 1.5 A |
| Width | 595 mm |
| Depth | 630 mm |
| Height | 1875 mm |
| Weight | 58 kg |
| Gross weight | 60 kg |
| Package width | 640 mm |
| Package depth | 725 mm |
| Package height | 1940 mm |
| Package weight | 60 kg |
| Total net capacity | 366 L |
10 years parts and 1 year labour, subject to registration within 28 days of delivery. To activate your warranty go to www.hotpoint.co.uk.
10
Year Parts
Warranty
+ 1 Year Labour
Compare with similar items
Customers also bought
Customer Reviews
Delivery
We do not have this item in stock at the moment. When you place your order with us, we will order this item from the manufacturer.
It generally takes 6-12 working days for the item to arrive at our warehouse.
We will then contact you to arrange a delivery date.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.

Loading
You've added an item to your basket.