10
Year Parts
Warranty
+ 1 Year Labour
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Hotpoint H3BL626XUK
Semi Integrated Dishwasher, 14 Place Settings, E Rated
£299
Service that goes further
- Product code: 869991670880
- Place Settings - 14
- Half Load
- 9.5L Water Consumption
- Adjustable Basket
- Warranty - 10 years parts and 1 year labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 820 x 598 x 555
Energy
Rating
| Type | Semi Integrated Dishwasher |
| Brand | Hotpoint |
| Model | H3BL626XUK |
| Also known as: | 869991670880 |
| EAN: | 5054645670888 |
| Half Load | |
| 9.5L Water Consumption | |
| 14 Place Settings | |
| Adjustable Basket |
| Appliance placement | Fully built-in |
| Product size | Full size (60 cm) |
| Product height | Standard (80 - 85 cm) |
| Control type | Buttons |
| Cord length | 1.3 m |
| Number of baskets | 2 basket(s) |
| Upper basket adjustable height | Yes |
| Cutlery compartment type | Basket |
| Tub material | Stainless steel |
| Number of place settings | 14 place settings |
| Number of washing programs | 5 |
| Noise emission class | C |
| Noise level | 46 dB |
| Dishwashing programs | Eco 50°C, Intensive 65°C, Mixed, Soak |
| Temperature (max) | 70 °C |
| Cycle time | 215 min |
| Overflow protection | Yes |
| Drying system | Static |
| Automatic programs | Yes |
| Number of temperature settings | 3 |
| Maximum hot water supply temperature | 60 °C |
| Delayed start timer | Yes |
| Delay start (max) | 8 h |
| Left-on mode duration | 12 min |
| Half-load | Yes |
| Adjustable feet | Yes |
| Salt indicator | Yes |
| Rinse aid indicator | Yes |
| Energy efficiency class | E |
| Water consumption per cycle | 9.5 L |
| Energy consumption per 100 cycles | 95 kWh |
| Connected load | 1900 W |
| Power consumption (left-on) | 0.5 W |
| AC input voltage | 220-240 V |
| AC input frequency | 50 Hz |
| Current | 13 A |
| Width | 598 mm |
| Depth | 555 mm |
| Height | 820 mm |
| Weight | 35.5 kg |
| Package width | 625 mm |
| Package depth | 675 mm |
| Package height | 910 mm |
| Package weight | 37.5 kg |
10 years parts and 1 year labour, subject to registration within 28 days of delivery. To activate your warranty go to www.hotpoint.co.uk.
10
Year Parts
Warranty
+ 1 Year Labour
Compare with similar items
Customers also bought
Customer Reviews
Semi Integrated Dishwashers
A semi integrated dishwasher is partially covered by a furniture door, with the control panel readily accessible (and in full view) at the top of the fascia. All semi integrated dishwashers will need a partial-height cabinet door and plinth for installation - if you're buying a replacement, it's likely you already have these in place.
Delivery
We do not have this item in stock at the moment. When you place your order with us, we will order this item from the manufacturer.
It generally takes 6-12 working days for the item to arrive at our warehouse.
We will then contact you to arrange a delivery date.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.

Loading
You've added an item to your basket.