10
Year Parts
Warranty
+ 1 Year Labour
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Hotpoint UH8F2CWUK
Frost Free Tall Freezer, White, E Rated
£559.99
Service that goes further
- Product code: 869991671540
- Net Capacity - 263 Litres
- No Frost
- Fast Freeze
- Power Safe
- Warranty - 10 years parts and 1 year labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 1875 x 595 x 630
Energy
Rating
| Type | Frost Free Tall Freezer |
| Brand | Hotpoint |
| Model | UH8F2CWUK |
| Also known as: | 869991671540 |
| EAN: | 5054645671540 |
| No Frost | |
| Fast Freeze | |
| Power Safe |
| Appliance placement | Freestanding |
| Product colour | White |
| Reversible doors | Yes |
| Built-in display | Yes |
| Freezer number of shelves/baskets | 7 |
| Door hinge | Left |
| Control type | Touch |
| Display type | LED |
| Display placement | Inside |
| Inverter technology | Yes |
| Freezer net capacity | 263 L |
| Freezing capacity | 26 kg/24h |
| Storage time during power failure | 24 h |
| Star rating | 4* |
| Climate class | SN-T |
| No Frost system | Yes |
| Automatic defrost (freezer) | Yes |
| Noise emission class | C |
| Noise level | 41 dB |
| Fast freeze function | Yes |
| Ice cube tray | Yes |
| Thermostat | Yes |
| Adjustable thermostat | Yes |
| Temperature alarm | Yes |
| Adjustable feet | Yes |
| Cord length | 2.45 m |
| Energy efficiency class | E |
| Annual energy consumption | 242 kWh |
| Connected load | 150 W |
| AC input voltage | 220-240 V |
| AC input frequency | 50 Hz |
| Current | 1 A |
| Power plug type | Type G |
| Package weight | 69.02 kg |
| Total net capacity | 259 L |
| Minimum operating temperature | 10 °C |
| Maximum operating temperature | 43 °C |
| Width | 595 mm |
| Depth | 630 mm |
| Height | 1875 mm |
| Weight | 67 kg |
| Package dimensions (WxDxH) | 640 x 725 x 1940 mm |
| Package width | 640 mm |
| Package depth | 725 mm |
| Package height | 1940 mm |
| Package weight | 69 kg |
10 years parts and 1 year labour, subject to registration within 28 days of delivery. To activate your warranty go to www.hotpoint.co.uk.
10
Year Parts
Warranty
+ 1 Year Labour
Compare with similar items
Customers also bought
Customer Reviews
Delivery
We do not have this item in stock at the moment. When you place your order with us, we will order this item from the manufacturer.
It generally takes 6-12 working days for the item to arrive at our warehouse.
We will then contact you to arrange a delivery date.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.

Loading
You've added an item to your basket.