Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Hotpoint NM11948WSAUK
Washing Machine
(Discontinued)
This item is not currently available
Service that goes further
- Product code: 869991679590
- Capacity (kg) - 9
- Spin Speed (rpm) - 1351
- Activecare- activecare technology pre-mixes water and detergent to create a powerful cleaning mousse that penetrates deeply into fabrics, even at low temperatures, removing stubborn stains, such as wine, coffee, oil and tomato sauce.
- A-20% energy class- a-20% delivers outstanding results while using 20% less energy than a standard a-rated machine*.
- Warranty - 10 years parts and 1 year labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 850 x 595 x 605 (depth excludes knobs and door)
Energy
Rating
| Type | Washing Machine |
| Brand | Hotpoint |
| Model | NM11948WSAUK |
| Also known as: | 869991679590 |
| EAN: | 5054645679591 |
| Activecare- activecare technology pre-mixes water and detergent to create a powerful cleaning mousse that penetrates deeply into fabrics, even at low temperatures, removing stubborn stains, such as wine, coffee, oil and tomato sauce. | |
| A-20% energy class- a-20% delivers outstanding results while using 20% less energy than a standard a-rated machine*. | |
| Steam hygiene- remove up to 99.9%* of viruses and bacteria with steam hygiene. | |
| Steam refresh- refresh your laundry in just 20 minutes. |
| Appliance placement | Freestanding |
| Loading type | Front-load |
| Product colour | White |
| Built-in display | Yes |
| Control type | Buttons, Rotary |
| Door hinge | Left |
| Inverter technology | Yes |
| Display illumination | Yes |
| Door colour | White |
| Tub material | Plastic |
| Cord length | 1.2 m |
| Drum volume | 62 L |
| Rated capacity | 9 kg |
| Maximum spin speed | 1351 RPM |
| Spin-drying class | B |
| Number of washing programs | 16 |
| Noise emission class | B |
| Noise level (spin) | 76 dB |
| Washing programs | Quick 30min, Steam |
| Load balancing system | Yes |
| Foam control system | Yes |
| Cycle time (max) | 225 min |
| No rinse | Yes |
| Adjustable spin speed | Yes |
| Child lock | Yes |
| LED program stage indicator | Yes |
| Energy efficiency class | A |
| Energy consumption per 100 cycles | 40 kWh |
| Water consumption per cycle | 50 L |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Energy consumption washing per cycle | 0.396 kWh |
| Energy consumption (off) | 0.5 kWh |
| Power consumption (left-on) | 0.5 W |
| Connected load | 1850 W |
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| AC input frequency | 50 Hz |
| Current | 13 A |
| Width | 595 mm |
| Depth | 605 mm |
| Height | 850 mm |
| Weight | 75.3 kg |
Like most modern washing machines, this one is cold fill only. Some older washers also have a hot water intake, but in reality, little hot water ever gets into these machines on most washes. This is because hot water cools rapidly in household water pipes, and by the time it starts to run hot the washing machine has almost finished filling. This is particularly true nowadays because modern washing machines use a lot less water than ever before.
A energy class
Unparalleled energy efficieny. Impeccable results and maximum energy savings are guaranteed thanks to A energy class.
Anti-allergy
The Anti-allergy cycle is a high temperature wash that removes up to 99.9%* of bacteria from your laundry, so if you suffer from allergies or sensitive skin, trust Hotpoint to help. *Tested by Allergy UK.
Rapid | green option
The intuitive Rapid | Green Option* helps you customizing the washing cycle, giving you the possibility to choose between less time and energy saving, in only one button. You touch once for Time saving and twice for Green.
- With Rapid Option: you can reduce time up to 50%** to get a fast laundry, maintaining perfect washing performance.
- With Green Option: you can reduce energy consumption up to 20% ** helping to preserve the environment while doing the laundry.
*Some models of the Natis Active Care range are equipped with Rapid Option only
**the % will vary according to load & program selected
1400 rpm
Unbelievably fast. It works with a spin speed of 1400 revolutions per minute.
Wool care
Trust us to provide the utmost care for your woollens with a delicate wash programme that ensures a perfect clean whilst protecting the softness of the fabric.
Inverter motor
The Inverter motor uses magnets to generate power, rather than traditional brushes, making it quiet in operation and durable. So you can relax in the knowledge that the Inverter motor is built to stand the test of time.
Start delay
The Start Delay option allows you to set the Washer to begin its cycle whenever most convenient for you, saving you both time and energy.
Digital countown
Countdown timer until the end of each cycle.
A-20% energy class
Power down your laundry routine. Our A-rated washing machine cleans brilliantly whilst using 20%* less energy than a standard A class model. Good for you, your laundry and the environment. *On use of the Eco 40-60 cycle and compared to the minimum required to be considered an A class. Validated by internal tests.
Loading
You've added an item to your basket.