10
Year Parts
Warranty
+ 1 Year Labour
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Hotpoint C HD C92 WWGD UK
Condenser Tumble Dryer, 9kg, White, B Rated
- Product code: 869991696610
- Capacity (kg) - 9
- Rapid cycle- when you really need that outfit, the rapid cycle will have it dry in just 14 minutes, so there's no waiting around when time isn't on your side.
- Refresh cycle- hit the refresh cycle when you want to quickly freshen up clothes that have been sitting in the tumble dryer for a while, helping remove any stale odours.
- Digital display- progress updates at a glance.
- Warranty - 10 years parts and 1 year labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 846 x 597 x 601 (depth excludes knobs and door)
Energy
Rating
| Type | Condenser Tumble Dryer |
| Brand | Hotpoint |
| Model | C HD C92 WWGD UK |
| Also known as: | 869991696610 |
| EAN: | 8690842727917 |
| Note | We have this item in stock, and you can also view a demonstration model on display in our showroom |
| Rapid cycle- when you really need that outfit, the rapid cycle will have it dry in just 14 minutes, so there's no waiting around when time isn't on your side. | |
| Refresh cycle- hit the refresh cycle when you want to quickly freshen up clothes that have been sitting in the tumble dryer for a while, helping remove any stale odours. | |
| Digital display- progress updates at a glance. | |
| Sensor dry- intelligent sensors continually monitor the moisture levels inside the drum and automatically stop the dryer once your laundry reaches the desired drying level, meaning no time or energy is wasted. |
| Appliance placement | Freestanding |
| Loading type | Front-load |
| Drying system | Condensation |
| Product colour | White |
| Control type | Buttons, Rotary |
| Built-in display | Yes |
| Door hinge | Left |
| Door style | Plastic window door |
| Door colour | White |
| Drum volume | 110 L |
| Display type | LED |
| Drum material | Galvanized |
| Cord length | 1.5 m |
| Door opening angle | 90° |
| Rated capacity | 9 kg |
| Condensation efficiency class (old) | B |
| Cycle time | 149 min |
| Noise level | 65 dB |
| Number of drying programs | 15 |
| Adjustable spin speed | Yes |
| Minimum spin speed | 600 RPM |
| Maximum spin speed | 1200 RPM |
| Extra dry | Yes |
| Delayed start timer | Yes |
| Delay start (max) | 24 h |
| Remaining time indication | Yes |
| LED program stage indicator | Yes |
| Child lock | Yes |
| Adjustable feet | Yes |
| Feet adjustment | 866 mm |
| Water level indicator | Yes |
| Water tank full indicator | Yes |
| Ready indicator | Yes |
| Energy consumption | 5.22 kWh |
| Annual energy consumption | 617 kWh |
| Heat source | Electric |
| Energy efficiency scale | A+++ to D |
| Connected load | 2500 W |
| Power consumption (off) | 0.44 W |
| Power consumption (left-on) | 1 W |
| Power plug type | Type G |
| Hotpoint technologies (clothes care) | Rapid option, Refresh Programme, Sensor drying |
| Depth | 601 mm |
| Width | 597 mm |
| Height | 846 mm |
| Weight | 35 kg |
| Depth with door open | 1058 mm |
| Package width | 650 mm |
| Package depth | 630 mm |
| Package height | 885 mm |
| Package weight | 36 kg |
| Energy efficiency class (old) | B |
| Country of origin | Turkey |
Start delay
Simple and flexible. Adjust the start of your dry program as it suits you best: with the practical start delay function.
Child safety lock
Safety first. The integrated child safety lock protects curious children. Unintentional activation or adjusting of the programs is not possible with the child safety lock enabled.
Direct drain
Enjoy easier maintenance by connecting your dryer's drain hose to the drain pipe in your home. No need to empty the water tank anymore.
Dryness levels
The cycle will automatically end when the desired dryness level is reached thanks to sensors that monitor moisture and temperature levels inside the dryer. This feature guarantees ultimate care for your clothes and ensures maximum energy efficiency.
Refresh programme
A 20 minute cool programme that works on dry clothes to air and refresh them an alternative to washing items youve only worn once or that have been unpacked from storage.
10 years parts and 1 year labour, subject to registration within 28 days of delivery. To activate your warranty go to www.hotpoint.co.uk.
10
Year Parts
Warranty
+ 1 Year Labour
Compare with similar items
Customers also bought
Customer Reviews
Free or Next Day Delivery
from 19th May
This item is In Stock at our warehouse and ready for immediate delivery.
Free and Next Day Delivery offers are subject to postcode and availability. You can find your earliest delivery date at checkout.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Click & Collect
from LE4 1AU
If you need an item straight away, you can choose the "Click & Collect" option on the basket page and pick the item up yourself direct from our warehouse in Leicester.
Installation services can not be added to your order when choosing Click & Collect. Find out more about Click & Collect.
Installation Service
Let us install your new appliance for you. Our installation service covers most of the UK, but you can check if it's available in your area by entering your postcode on the basket page.
Visit our appliance installation page to learn more about pricing and what's included.
**Installation available subject to postcode.
Recycling Services
We can take away your old appliance, unwrap your new one and recycle all that pesky packaging for you.
Just select 'Recycle Old Appliance' and 'Unwrap and Recycle Packaging' on the basket page.
Find out more about our appliance and packaging recycling service.
Product Protection
to complement your guarantee
Your quote
Cover for as long as you need it
£4.39
a month
What's covered
- Repairs for accidental damage - starting today
- A replacement (with same or similar features) if your appliance can't be fixed - we'll cover installation costs up to £50 for white, laundry and TV products
- Call-outs, parts and labour included, with no excess to pay
What's not covered
- Cosmetic and malicious damage
- Costs that you may incur due to your product being unusable
- Installation (other than £50 for white, laundry and TV products) and disposal charges for a replacement product
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
£0 today, then 3 payments of £96.33 at 0% interest when you choose a 3 month plan. Read More
Save even more with Marks+
NEW 120 Day Returns
Discover the perks:
Save £10 on this item
Free recycling (worth £25)
Exclusive competitions
Register for only £19.99
- Membership valid for 12 months
- Membership will not automatically renew





Loading
You've added an item to your basket.