Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Hotpoint C HD C92 GGGD UK
Condenser Tumble Dryer
(Discontinued)
This item is not currently available
Service that goes further
- Product code: 869991696630
- Capacity (kg) - 9
- Rapid Cycle
- Refresh Cycle
- Digital Display
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 846 x 597 x 601 (depth excludes knobs and door)
B
Energy
Rating
This Hotpoint Condenser Dryer in graphite combines a large 9kg drying capacity with an efficient B energy rating to help save you money. It features a single dial for easy selection of 15 drying cycles, while the digital display lets you keep track of the progress. When you really need that outfit, the Rapid Cycle will have it dry in just 14 minutes, so there's no waiting around when time isn't on your side. You can also hit the Refresh Cycle when you want to quickly freshen up clothes that have been sitting in the tumble dryer for a while, helping remove any stale odours.
| Type | Condenser Tumble Dryer |
| Brand | Hotpoint |
| Model | C HD C92 GGGD UK |
| Also known as: | 869991696630 |
| EAN: | 8690842729461 |
| Rapid Cycle | |
| Refresh Cycle | |
| Digital Display | |
| Sensor Dry |
| Appliance placement | Freestanding |
| Loading type | Front-load |
| Drying system | Condensation |
| Product colour | Graphite |
| Control type | Buttons, Rotary |
| Built-in display | Yes |
| Door hinge | Right |
| Door colour | Graphite |
| Drum volume | 110 L |
| Drum material | Galvanized |
| Cord length | 1.5 m |
| Rated capacity | 9 kg |
| Condensation efficiency class (old) | B |
| Cycle time | 142 min |
| Noise level | 65 dB |
| Number of drying programs | 15 |
| Minimum spin speed | 600 RPM |
| Maximum spin speed | 1200 RPM |
| Extra dry | Yes |
| Delayed start timer | Yes |
| Delay start (max) | 24 h |
| Remaining time indication | Yes |
| LED program stage indicator | Yes |
| Child lock | Yes |
| Adjustable feet | Yes |
| Filter cleaning indicator | Yes |
| Water tank full indicator | Yes |
| Energy consumption | 6.17 kWh |
| Annual energy consumption | 617 kWh |
| Heat source | Electric |
| Energy efficiency scale | A+++ to D |
| Connected load | 2500 W |
| AC input voltage | 230-240 V |
| AC input frequency | 50 Hz |
| Current | 11.7 A |
| Power plug type | Type G |
| Hotpoint technologies (clothes care) | Rapid option, Refresh Programme, Sensor drying |
| Depth | 601 mm |
| Width | 597 mm |
| Height | 846 mm |
| Weight | 35 kg |
| Depth with door open | 1058 mm |
| Package width | 650 mm |
| Package depth | 630 mm |
| Package height | 885 mm |
| Package weight | 36 kg |
| Energy efficiency class (old) | B |
| Country of origin | Turkey |
Compare with similar items
PRODUCT
Type
Condenser Tumble Dryer
Brand
Hotpoint
Model
C HD C92 GGGD UK
Price
£329.00
Rating
-
Ean
8690842729461
DESIGN
Appliance placement
Freestanding
Built-in display
Yes
Control type
Buttons, Rotary
Cord length
1.5 m
Door colour
Graphite
Door hinge
Right
Drum material
Galvanized
Drum volume
110 L
Drying system
Condensation
Loading type
Front-load
Product colour
Graphite
PERFORMANCE
Condensation efficiency class (old)
B
Cycle time
142 min
Extra dry
Yes
Maximum spin speed
1200 RPM
Minimum spin speed
600 RPM
Noise level
65 dB
Number of drying programs
15
Rated capacity
9 kg
POWER
AC input frequency
50 Hz
AC input voltage
230-240 V
Annual energy consumption
617 kWh
Connected load
2500 W
Current
11.7 A
Energy consumption
6.17 kWh
Energy efficiency scale
A+++ to D
Heat source
Electric
Power plug type
Type G
ERGONOMICS
Adjustable feet
Yes
Child lock
Yes
Delay start (max)
24 h
Delayed start timer
Yes
Filter cleaning indicator
Yes
LED program stage indicator
Yes
Remaining time indication
Yes
Water tank full indicator
Yes
OTHER FEATURES
Country of origin
Turkey
Energy efficiency class (old)
B
WEIGHT & DIMENSIONS
Depth
601 mm
Depth with door open
1058 mm
Height
846 mm
Weight
35 kg
Width
597 mm
BRAND-SPECIFIC FEATURES
Hotpoint technologies (clothes care)
Rapid option, Refresh Programme, Sensor drying
PACKAGING DATA
Package depth
630 mm
Package height
885 mm
Package weight
36 kg
Package width
650 mm

Loading
You've added an item to your basket.