10
Year Parts
Warranty
+ 1 Year Labour
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Hotpoint H7IC16M6 UK
Fully Integrated Dishwasher, 16 Place Settings, C Rated
£399
Free Delivery
- Product code: 869991698510
- Place Settings - 16
- Third Rack
- Maxi Space Tub
- Sanitising Cycle
- Warranty - 10 years parts and 1 year labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 820 x 598 x 555
Energy
Rating
| Type | Fully Integrated Dishwasher |
| Brand | Hotpoint |
| Model | H7IC16M6 UK |
| Also known as: | 869991698510 |
| EAN: | 5054645698516 |
| Third Rack | |
| Maxi Space Tub | |
| Sanitising Cycle | |
| Auto Programmes | |
| ActiveDry | |
| Extra Dry |
| Appliance placement | Fully built-in |
| Product size | Full size (60 cm) |
| Built-in display | Yes |
| Product height | Standard (80 - 85 cm) |
| Control panel colour | Black |
| Control type | Buttons |
| Display type | LED |
| Cord length | 1.3 m |
| Inlet hose length | 1.55 m |
| Outlet hose length | 1.5 m |
| Water fill | Cold |
| Number of baskets | 3 basket(s) |
| Upper basket adjustable height | Yes |
| Cutlery compartment type | Basket |
| Tub material | Stainless steel |
| Door hinge | Standard |
| Number of place settings | 16 place settings |
| Number of washing programs | 10 |
| Noise emission class | B |
| Noise level | 44 dB |
| Dishwashing programs | Auto-Mixed, Delicate, Delicate 45°C, Eco, Eco 50°C, Intensive, Intensive 65°C, Mixed, Rapid 45°C, Self-clean 65°C, Soak |
| Temperature (max) | 70 °C |
| Drying system | Natural |
| Automatic programs | Yes |
| Number of temperature settings | 3 |
| Integrated timer | Yes |
| Delayed start timer | Yes |
| Delay start (max) | 24 h |
| Extra dry | Yes |
| Glass protection | Yes |
| Half-load | Yes |
| Number of spray zones | 2 |
| Automatic door opening | Yes |
| Adjustable feet | Yes |
| Ready indicator | Yes |
| Remaining time indication | Yes |
| Interior light | Yes |
| Salt indicator | Yes |
| Rinse aid indicator | Yes |
| Energy efficiency class | C |
| Water consumption per cycle | 9.9 L |
| Energy consumption per 100 cycles | 77 kWh |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Energy consumption per cycle | 0.77 kWh |
| Connected load | 1900 W |
| Current | 13 A |
| Power plug type | Type G |
| Width | 598 mm |
| Depth | 555 mm |
| Height | 820 mm |
| Weight | 35.5 kg |
| Hotpoint technologies (dish washing) | ActiveDry, Auto Programmes, Express 30, Extra Dry, Glass Care, Half Load, Maxi Space Tub, Railing system, Sanitising Cycle, Third Rack |
| Package width | 625 mm |
| Package depth | 675 mm |
| Package height | 910 mm |
| Package weight | 37.5 kg |
| Country of origin | Poland |
10 years parts and 1 year labour, subject to registration within 28 days of delivery. To activate your warranty go to www.hotpoint.co.uk.
10
Year Parts
Warranty
+ 1 Year Labour
Compare with similar items
Customers also bought
Customer Reviews
Fully Integrated Dishwashers
A fully integrated dishwasher is built into your cabinetry, completely concealing the appliance. The controls can be found on the inside edge of the door. This is the most effective way to achieve a seamless kitchen aesthetic. All fully integrated dishwashers will need a full-height furniture door and plinth for installation - if you're buying a replacement, it's likely you already have these in place.
Delivery
We do not have this item in stock at the moment. When you place your order with us, we will order this item from the manufacturer.
Order now and get this from Sat 30th May
We will contact you to arrange a delivery date.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Installation Service
Let us install your new appliance for you. Our installation service covers most of the UK, but you can check if it's available in your area by entering your postcode on the basket page.
Visit our appliance installation page to learn more about pricing and what's included.
**Installation available subject to postcode.
Recycling Services
We can take away your old appliance, unwrap your new one and recycle all that pesky packaging for you.
Just select 'Recycle Old Appliance' and 'Unwrap and Recycle Packaging' on the basket page.
Find out more about our appliance and packaging recycling service.
Product Protection
to complement your guarantee
Your quote
Cover for as long as you need it
£5.59
a month
What's covered
- Repairs for accidental damage - starting today
- A replacement (with same or similar features) if your appliance can't be fixed - we'll cover installation costs up to £50 for white, laundry and TV products
- Call-outs, parts and labour included, with no excess to pay
What's not covered
- Cosmetic and malicious damage
- Costs that you may incur due to your product being unusable
- Installation (other than £50 for white, laundry and TV products) and disposal charges for a replacement product
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.

Loading
You've added an item to your basket.