10
Year Parts
Warranty
+ 1 Year Labour
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Hotpoint HPKH 1261W W4UK
No Frost Fridge Freezer, 50/50, White, E Rated
£379.99
- Product code: 869991702470
- Net Capacity - Fridge 166 Litres/Freezer 102 Litres
- No frost
- Fresh zone
- Water dispenser
- Warranty - 10 years parts and 1 year labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 1824 x 540 x 575
Energy
Rating
| Type | No Frost Fridge Freezer |
| Brand | Hotpoint |
| Model | HPKH 1261W W4UK |
| Also known as: | 869991702470 |
| EAN: | 5054645702473 |
| No frost - ensures a constant air flow inside the freezer to prevent the build up of frost, so you'll never need to manually defrost at home. | |
| Fresh zone - a dedicated drawer that maintains the correct temperature for crisp salad and long lasting vegetables. | |
| Water dispenser - our water dispenser gives you chilled water at the touch of a button, so you can enjoy cool drinks on demand. perfect for a busy summer at home with the ones you love. | |
| Adjustable shelves - give added flexibility to accommodate larger items effortlessly. |
| Appliance placement | Freestanding |
| Product colour | White |
| Door hinge | Right |
| Reversible doors | Yes |
| Control type | Rotary |
| Shelves material | Glass |
| Adjustable shelves | Yes |
| Door balconies material | Plastic |
| Total net capacity | 268 L |
| Climate class | SN-ST |
| Noise emission class | C |
| Noise level | 37 dB |
| Minimum operating temperature | 10 °C |
| Maximum operating temperature | 38 °C |
| Water dispenser | Yes |
| Dispenser placement | Thru the door |
| Adjustable thermostat | Yes |
| Fridge net capacity | 166 L |
| No Frost (fridge) | Yes |
| Fridge number of shelves/baskets | 4 |
| Number of vegetable drawers | 1 |
| Cooling system | Hybrid |
| Fridge interior light | Yes |
| Lamp type | LED |
| Automatic defrost (fridge) | Yes |
| Fridge door balconies | 3 |
| Egg balcony | Yes |
| Number of egg balconies | 1 |
| Door bottle balcony | Yes |
| Freezer position | Bottom-placed |
| Freezer net capacity | 102 L |
| Storage time during power failure | 14 h |
| Star rating | 4* |
| No Frost (freezer) | Yes |
| Automatic defrost (freezer) | Yes |
| Freezer drawers quantity | 4 |
| Ice cube tray | Yes |
| Fresh zone compartment | Yes |
| Adjustable feet | Yes |
| Feet adjustment | 50 mm |
| Cord length | 195 m |
| Energy efficiency class | E |
| Annual energy consumption | 245 kWh |
| Energy efficiency index (EEI) | 100 |
| AC input voltage | 220-240 V |
| AC input frequency | 50 Hz |
| Current | 16 A |
| Width | 540 mm |
| Depth | 575 mm |
| Height | 1824 mm |
| Weight | 57 kg |
| Installation compartment width | 0 mm |
| Installation compartment depth | 0 mm |
| Installation compartment height | 0 mm |
| Hotpoint technologies (food storage) | Fresh Zone, No Frost, Water dispenser |
| Package width | 580 mm |
| Package depth | 630 mm |
| Package height | 1910 mm |
| Package weight | 61 kg |
| No Frost system | Yes |
| Country of origin | Turkey |
| Thermostat | Yes |
Automatic defrosting
Automatic defrosting prevents the formation of ice on the freezers walls and frost inside the fridge, thereby ensuring the proper performance of the appliance and prolonging its durability.
Energy class e
At energy class E this appliance delivers high performance, while always operating in an environmentally-friendly manner.
Led lighting
Brighten up the contents of your fridge. Bright LED lighting illuminates the interior of your fridge so you can see everything clearly.
10 years parts and 1 year labour, subject to registration within 28 days of delivery. To activate your warranty go to www.hotpoint.co.uk.
10
Year Parts
Warranty
+ 1 Year Labour
Compare with similar items
Customers also bought
Customer Reviews
Delivery
We do not have this item in stock at the moment. When you place your order with us, we will order this item from the manufacturer.
It generally takes 6-12 working days for the item to arrive at our warehouse.
We will then contact you to arrange a delivery date.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Installation Service
Let us install your new appliance for you. Our installation service covers most of the UK, but you can check if it's available in your area by entering your postcode on the basket page.
Visit our appliance installation page to learn more about pricing and what's included.
**Installation available subject to postcode.
Recycling Services
We can take away your old appliance, unwrap your new one and recycle all that pesky packaging for you.
Just select 'Recycle Old Appliance' and 'Unwrap and Recycle Packaging' on the basket page.
Find out more about our appliance and packaging recycling service.
Product Protection
to complement your guarantee
Your quote
Cover for as long as you need it
£4.79
a month
What's covered
- Repairs for accidental damage - starting today
- A replacement (with same or similar features) if your appliance can't be fixed - we'll cover installation costs up to £50 for white, laundry and TV products
- Call-outs, parts and labour included, with no excess to pay
What's not covered
- Cosmetic and malicious damage
- Costs that you may incur due to your product being unusable
- Installation (other than £50 for white, laundry and TV products) and disposal charges for a replacement product
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.

Loading
You've added an item to your basket.