10
Year Parts
Warranty
+ 1 Year Labour
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Hotpoint HPKH 1261W S5UK
No Frost Fridge Freezer, 50/50, Silver, D Rated
£419
Free Delivery
- Product code: 869991702560
- Net Capacity - Fridge 168 Litres/Freezer 102 Litres
- No Frost
- Fresh Zone
- Adjustable Shelves
- Warranty - 10 years parts and 1 year labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 1824 x 540 x 575
Energy
Rating
| Type | No Frost Fridge Freezer |
| Brand | Hotpoint |
| Model | HPKH 1261W S5UK |
| Also known as: | 869991702560 |
| EAN: | 5054645702565 |
| No Frost - No Frost ensures a constant air flow inside the freezer to prevent the build up of frost, so you'll never need to manually defrost at home | |
| Fresh Zone - The Fresh Zone is a dedicated drawer that maintains the correct temperature for crisp salad and long lasting vegetables | |
| Adjustable Shelves - Adjustable shelves give added flexibility to accommodate larger items effortlessly | |
| Adjustable Door Storage - Enjoy flexibility when organising your fridge door with adjustable storage that can be easily moved and arranged to fit smaller and taller items | |
| Reversible Door - The reversible door design lets you position the appliance perfectly in your space, enabling you to choose whether it opens to the right or left | |
| LED interior lighting - Bright LED lighting illuminates the interior of your fridge so you can see everything clearly |
| Appliance placement | Freestanding |
| Product colour | Silver |
| Colour name | Silver |
| Door hinge | Right |
| Reversible doors | Yes |
| Door assembly | Door-on-door |
| Control type | Rotary |
| Display type | Analog |
| Display placement | Inside |
| Shelves material | Tempered glass |
| Adjustable shelves | Yes |
| Number of compressors | 1 |
| Total net capacity | 270 L |
| Climate class | SN-ST |
| Noise emission class | C |
| Noise level | 39 dB |
| Total gross capacity | 270 L |
| Minimum operating temperature | 10 °C |
| Maximum operating temperature | 38 °C |
| Water dispenser | Yes |
| Dispenser placement | Thru the door |
| Water supply type | Water tank |
| Adjustable thermostat | Yes |
| Fridge net capacity | 168 L |
| No Frost (fridge) | Yes |
| Fridge number of shelves/baskets | 4 |
| Number of vegetable drawers | 1 |
| Cooling system | Hybrid |
| Fridge interior light | Yes |
| Lamp type | LED |
| Automatic defrost (fridge) | Yes |
| Number of removable shelves | 3 |
| Fridge door balconies | 3 |
| Egg balcony | Yes |
| Number of egg balconies | 1 |
| Door bottle retainer | Yes |
| Bottle rack | Yes |
| Freezer position | Bottom-placed |
| Freezer net capacity | 102 L |
| Freezing capacity | 5.5 kg/24h |
| Storage time during power failure | 14 h |
| Star rating | 4* |
| No Frost (freezer) | Yes |
| Freezer number of shelves/baskets | 4 |
| Fast freeze function | Yes |
| Automatic defrost (freezer) | Yes |
| Freezer drawers quantity | 4 |
| Ice cube tray | Yes |
| Fresh zone compartment | Yes |
| Temperature alarm | Yes |
| Adjustable feet | Yes |
| Energy efficiency class | D |
| Annual energy consumption | 197 kWh |
| Width | 540 mm |
| Depth | 575 mm |
| Height | 1824 mm |
| Weight | 57 g |
| Hotpoint technologies (food storage) | Adjustable Door Storage, Fast Freeze, Fresh Zone, No Frost, Suitable For Outbuildings, Water dispenser |
| Package width | 580 mm |
| Package depth | 630 mm |
| Package height | 1910 mm |
| Package weight | 61 g |
| No Frost system | Yes |
| Country of origin | Turkey |
| Number of drawers | 4 drawer(s) |
| Total capacity | 270 L |
| Gross weight | 6.1 kg |
| Split type | 50/50 |
| Net weight | 5.7 kg |
10 years parts and 1 year labour, subject to registration within 28 days of delivery. To activate your warranty go to www.hotpoint.co.uk.
10
Year Parts
Warranty
+ 1 Year Labour
Compare with similar items
Customers also bought
Customer Reviews
Free or Next Day Delivery
from 20th May
This item is In Stock at our warehouse and ready for immediate delivery.
Free and Next Day Delivery offers are subject to postcode and availability. You can find your earliest delivery date at checkout.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Click & Collect
from LE4 1AU
If you need an item straight away, you can choose the "Click & Collect" option on the basket page and pick the item up yourself direct from our warehouse in Leicester.
Installation services can not be added to your order when choosing Click & Collect. Find out more about Click & Collect.
Installation Service
Let us install your new appliance for you. Our installation service covers most of the UK, but you can check if it's available in your area by entering your postcode on the basket page.
Visit our appliance installation page to learn more about pricing and what's included.
**Installation available subject to postcode.
Recycling Services
We can take away your old appliance, unwrap your new one and recycle all that pesky packaging for you.
Just select 'Recycle Old Appliance' and 'Unwrap and Recycle Packaging' on the basket page.
Find out more about our appliance and packaging recycling service.
Product Protection
to complement your guarantee
Your quote
Cover for as long as you need it
£5.59
a month
What's covered
- Repairs for accidental damage - starting today
- A replacement (with same or similar features) if your appliance can't be fixed - we'll cover installation costs up to £50 for white, laundry and TV products
- Call-outs, parts and labour included, with no excess to pay
What's not covered
- Cosmetic and malicious damage
- Costs that you may incur due to your product being unusable
- Installation (other than £50 for white, laundry and TV products) and disposal charges for a replacement product
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
£0 today, then 3 payments of £139.67 at 0% interest when you choose a 3 month plan. Read More





Loading
You've added an item to your basket.