10
Year Parts
Warranty
+ 1 Year Labour
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Hotpoint HPK 26363 XBR5UK
No Frost Fridge Freezer, 60/40, Grey, D Rated
- Product code: 869991711580
- Net Capacity - Fridge 210 Litres/Freezer 106 Litres
- Dual No Frost
- Even Flow
- Inverter Compressor
- Warranty - 10 years parts and 1 year labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 1865 x 595 x 663
Energy
Rating
| Type | No Frost Fridge Freezer |
| Brand | Hotpoint |
| Model | HPK 26363 XBR5UK |
| Also known as: | 869991711580 |
| EAN: | 5054645711581 |
| Dual No Frost | |
| Even Flow | |
| Inverter Compressor | |
| SmoothFit | |
| Fast Freeze |
| Appliance placement | Freestanding |
| Product colour | Grey |
| Built-in display | Yes |
| Door hinge | Right |
| Reversible doors | Yes |
| Door hinge type | Fixed hinge |
| Control type | Touch |
| Display type | LED |
| Display placement | On door |
| Shelves material | Glass |
| Adjustable shelves | Yes |
| Door balconies material | Plastic |
| Number of compressors | 2 |
| Inverter technology | Yes |
| Total net capacity | 316 L |
| Climate class | SN-T |
| Noise emission class | B |
| Noise level | 35 dB |
| Minimum operating temperature | 10 °C |
| Maximum operating temperature | 43 °C |
| Adjustable thermostat | Yes |
| Fridge net capacity | 210 L |
| No Frost (fridge) | Yes |
| Multi-Airflow system (fridge) | Yes |
| Fridge number of shelves/baskets | 4 |
| Number of vegetable drawers | 1 |
| Super Cool function | Yes |
| Cooling system | Dynamic (fan-assisted) |
| Fridge interior light | Yes |
| Lamp type | LED |
| Automatic defrost (fridge) | Yes |
| Fridge door balconies | 2 |
| Egg balcony | Yes |
| Number of egg balconies | 1 |
| Door bottle balcony | Yes |
| Freezer position | Bottom-placed |
| Freezer net capacity | 106 L |
| Storage time during power failure | 11 h |
| Star rating | 4* |
| No Frost (freezer) | Yes |
| Fast freeze function | Yes |
| Automatic defrost (freezer) | Yes |
| Freezer drawers quantity | 3 |
| Fresh zone compartment | Yes |
| Door open alarm | Yes |
| Temperature alarm | Yes |
| Adjustable feet | Yes |
| Feet adjustment | 50 mm |
| Cord length | 213 m |
| Energy efficiency class | D |
| Annual energy consumption | 198 kWh |
| Energy efficiency index (EEI) | 80 |
| AC input voltage | 220-240 V |
| AC input frequency | 50 Hz |
| Current | 0.6 A |
| Width | 595 mm |
| Depth | 663 mm |
| Height | 1865 mm |
| Weight | 70 kg |
| Installation compartment width | 0 mm |
| Installation compartment depth | 0 mm |
| Installation compartment height | 0 mm |
| Hotpoint technologies (food storage) | 25 Years Compressor Lifetime Tested by VDE, Dual No Frost, Even Flow, Fast Freeze, Fresh Zone, Inverter Compressor, SmoothFit™ |
| Package width | 661 mm |
| Package depth | 762 mm |
| Package height | 1932 mm |
| Package weight | 75 kg |
| No Frost system | Yes |
| Multi-airflow system | Yes |
| Country of origin | Turkey |
| Thermostat | Yes |
10 years parts and 1 year labour, subject to registration within 28 days of delivery. To activate your warranty go to www.hotpoint.co.uk.
10
Year Parts
Warranty
+ 1 Year Labour
Compare with similar items
Customers also bought
Customer Reviews
Delivery
We do not have this item in stock at the moment. When you place your order with us, we will order this item from the manufacturer.
It generally takes 6-12 working days for the item to arrive at our warehouse.
We will then contact you to arrange a delivery date.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Installation Service
Let us install your new appliance for you. Our installation service covers most of the UK, but you can check if it's available in your area by entering your postcode on the basket page.
Visit our appliance installation page to learn more about pricing and what's included.
**Installation available subject to postcode.
Recycling Services
We can take away your old appliance, unwrap your new one and recycle all that pesky packaging for you.
Just select 'Recycle Old Appliance' and 'Unwrap and Recycle Packaging' on the basket page.
Find out more about our appliance and packaging recycling service.
Product Protection
to complement your guarantee
Your quote
Cover for as long as you need it
£5.59
a month
What's covered
- Repairs for accidental damage - starting today
- A replacement (with same or similar features) if your appliance can't be fixed - we'll cover installation costs up to £50 for white, laundry and TV products
- Call-outs, parts and labour included, with no excess to pay
What's not covered
- Cosmetic and malicious damage
- Costs that you may incur due to your product being unusable
- Installation (other than £50 for white, laundry and TV products) and disposal charges for a replacement product
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
Save even more with Marks+
NEW 120 Day Returns
Discover the perks:
Save £47 on this item
Free recycling (worth £25)
Exclusive competitions
Register for only £19.99
- Membership valid for 12 months
- Membership will not automatically renew

Loading
You've added an item to your basket.