10
Year Parts
Warranty
+ 1 Year Labour
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Indesit DUI 10D B
Built-Under Electric Double Oven, Black, A Rated
- Product code: 869991712650
- Capacity (Usable Litres) - 36/48
- Electrical Connection - Hard-wired
- Digital Display
- Programmable Timer
- Warranty - 10 years parts and 1 year labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 715 x 594 x 575
Energy
Rating
| Type | Built-Under Electric Double Oven |
| Brand | Indesit |
| Model | DUI 10D B |
| Also known as: | 869991712650 |
| EAN: | 8050147712658 |
| Digital Display | |
| Programmable Timer | |
| Twin Grill |
| Number of ovens | 2 |
| Oven size | Large |
| Oven type | Electric |
| Total oven(s) interior capacity | 84 L |
| Total oven power | 4100 W |
| Oven net capacity | 48 L |
| Grill | Yes |
| Full surface grill | Yes |
| Convection cooking | Yes |
| Oven cooking method | Fan-assisted |
| Top heating + Grill | Yes |
| Slow cooking | Yes |
| Cooling fan | Yes |
| Fan heating | Yes |
| Number of shelves | 2 shelves |
| Oven 2 size | Small |
| Oven 2 net capacity | 36 L |
| Oven 2 power source | Electric |
| Oven 2 grill | Yes |
| Oven 2 conventional cooking | Yes |
| Oven 2 door material | Glass |
| Oven 2 door opening | Drop down opening |
| Oven 2 internal coating | Enamel |
| Oven 2 full surface grill | Yes |
| Oven 2 interior light | Yes |
| Oven 2 number of glass door panels | 2 |
| Appliance placement | Built-in |
| Product colour | Black |
| Control type | Rotary |
| Built-in display | Yes |
| Control position | Front |
| Handle colour | Black |
| Display type | LED |
| Door hinge | Down |
| Door material | Glass |
| Oven door opening | Drop down opening |
| Number of glass door panels | 2 |
| Number of grids | 2 |
| Timer type | Digital |
| Number of minute minders | 1 |
| Easy to clean | Yes |
| Drip tray | Yes |
| Energy efficiency class | A |
| Energy consumption (forced convection) | 0.72 kWh |
| Oven 2 energy efficiency class | A |
| Connected load | 4100 W |
| AC input voltage | 220-240 V |
| AC input frequency | 50 Hz |
| Current | 20 A |
| Power connection type | Hard-wired |
| Oven 2 energy consumption (conventional) | 0.74 kWh |
| Power plug type | Hard Wired |
| Interior light | Yes |
| Lamp type | Halogen |
| Bulb power | 25 W |
| Indesit technologies (cooking) | Digital Display, Easy Clean, Programmable Timer, Twin Grill |
| Installation compartment width | 560 mm |
| Installation compartment depth | 550 mm |
| Installation compartment height | 720 mm |
| Width | 594 mm |
| Depth | 575 mm |
| Height | 715 mm |
| Weight | 41.9 kg |
| Installation compartment width (min) | 560 mm |
| Installation compartment height (min) | 720 mm |
| Installation compartment height (max) | 720 mm |
| Package width | 670 mm |
| Package depth | 660 mm |
| Package height | 800 mm |
| Package weight | 46 kg |
Important Product Information: This is a built under Double Oven; it needs to be installed underneath a worktop.
10 years parts and 1 year labour, subject to registration within 28 days of delivery. To activate your warranty go to indesit.partners.domesticandgeneral.com/register/appliance-details#1.
10
Year Parts
Warranty
+ 1 Year Labour
Compare with similar items
Customers also bought
Customer Reviews
Delivery
We do not have this item in stock at the moment. When you place your order with us, we will order this item from the manufacturer.
Order now and get this from Fri 22nd May
We will contact you to arrange a delivery date.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Installation Service
Let us install your new appliance for you. Our installation service covers most of the UK, but you can check if it's available in your area by entering your postcode on the basket page.
Visit our appliance installation page to learn more about pricing and what's included.
**Installation available subject to postcode.
Recycling Services
We can take away your old appliance, unwrap your new one and recycle all that pesky packaging for you.
Just select 'Recycle Old Appliance' and 'Unwrap and Recycle Packaging' on the basket page.
Find out more about our appliance and packaging recycling service.
Product Protection
to complement your guarantee
Your quote
Cover for as long as you need it
£4.59
a month
What's covered
- Repairs for accidental damage - starting today
- A replacement (with same or similar features) if your appliance can't be fixed - we'll cover installation costs up to £50 for white, laundry and TV products
- Call-outs, parts and labour included, with no excess to pay
What's not covered
- Cosmetic and malicious damage
- Costs that you may incur due to your product being unusable
- Installation (other than £50 for white, laundry and TV products) and disposal charges for a replacement product
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
Save even more with Marks+
NEW 120 Day Returns
Discover the perks:
Save £10 on this item
Free recycling (worth £25)
Exclusive competitions
Register for only £19.99
- Membership valid for 12 months
- Membership will not automatically renew

Loading
You've added an item to your basket.