10
Year Parts
Warranty
+ 1 Year Labour
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Hotpoint HPKF 6353 XP4UK
Total No Frost Fridge Freezer, 50/50, Silver, E Rated
£419
Save £70.99
Was £489.99
£439 with delivery
- Product code: 869991715600:1/NP
- DAMAGED ITEM - WAS £489.99
- Net Capacity - Fridge 190 Litres/Freezer 127 Litres
- Total No Frost
- Even Flow
- VitalCare
- Warranty - 10 years parts and 1 year labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 1920 x 597 x 663
Energy
Rating
| Type | Total No Frost Fridge Freezer |
| Brand | Hotpoint |
| Model | HPKF 6353 XP4UK |
| Also known as: | 869991715600:1 |
| EAN: | 0200000004136 |
| This item is without its original packaging and has been discounted accordingly to clear. | |
| Please see photographs of the product in above carousel. Damage is identified with a blue arrow. It has been repackaged and comes with its full warranty. |
| Total No Frost - Total No Frost technology consistently circulates air around both the fridge and freezer, so ice and moisture can't build up. It means you won't be left with soggy salads, and you'll never have to defrost your fridge or freezer again | |
| Even Flow - Even Flow technology gently distributes consistent, cool air across every shelf, helping to maintain a stable temperature that preserves the taste and nutrients of your fruit and vegetables while reducing weight loss | |
| VitalCare - VitalCare technology recreates the natural daylight cycle inside your fridge, helping to keep your fruit and vegetables fresh, packed with nutrients, and rich in antioxidants for up to 7 days*. Its a thoughtful way to cut down on waste and keep your food full of life and flavour all week long. *Tested by Intertek for fruits and vegetables (blueberry, yellow pepper, tomato, parsley) directly exposed to the light technology compared to a refrigerator without the same technology installed (and compared to Day 0) over a 7-day period while preserved in the crisper | |
| Inverter Compressor - Our quiet and durable Inverter Compressor immediately reacts to the door being opened, swiftly restoring a stable temperature to keep your food fresh and energy bills lower | |
| Touch Display - Refrigerate your food with precision by controlling your appliance at the touch of your fingertips | |
| Fast Freeze - When you return home with the food shop, you can be sure your freezer will help to preserve the freshness of your food by freezing it in super speedy time | |
| SmoothFit - These handy door hinges open to 90 to fit any kitchen layout. Whether placed against a wall or in a corner, the door will always open fully, helping to maximise the space in your home |
| Appliance placement | Freestanding |
| Product colour | Silver |
| Built-in display | Yes |
| Door hinge | Right |
| Reversible doors | Yes |
| Door assembly | Door-on-door |
| Control type | Touch |
| Display type | LED |
| Display placement | On door |
| Shelves material | Glass/metal |
| Adjustable shelves | Yes |
| Number of compressors | 1 |
| Inverter technology | Yes |
| Total net capacity | 317 L |
| Climate class | SN-T |
| Noise emission class | C |
| Noise level | 37 dB |
| Minimum operating temperature | 10 °C |
| Maximum operating temperature | 43 °C |
| Adjustable thermostat | Yes |
| Fridge net capacity | 190 L |
| No Frost (fridge) | Yes |
| Multi-Airflow system (fridge) | Yes |
| Fridge number of shelves/baskets | 4 |
| Number of vegetable drawers | 1 |
| Fridge interior light | Yes |
| Automatic defrost (fridge) | Yes |
| Number of removable shelves | 3 |
| Fridge door balconies | 3 |
| Egg balcony | Yes |
| Number of egg balconies | 1 |
| Door bottle retainer | Yes |
| Freezer position | Bottom-placed |
| Freezer net capacity | 127 L |
| Freezing capacity | 6 kg/24h |
| Storage time during power failure | 11 h |
| Star rating | 4* |
| No Frost (freezer) | Yes |
| Freezer number of shelves/baskets | 4 |
| Fast freeze function | Yes |
| Automatic defrost (freezer) | Yes |
| Ice cube tray | Yes |
| Fresh zone compartment | Yes |
| HarvestFresh technology | Yes |
| Door open alarm | Yes |
| Adjustable feet | Yes |
| Energy efficiency class | E |
| Annual energy consumption | 258 kWh |
| Width | 597 mm |
| Depth | 663 mm |
| Height | 1920 mm |
| Weight | 72 g |
| Hotpoint technologies (food storage) | Adjustable Door Storage, Even Flow, SmoothFit™, Suitable For Outbuildings, Total No Frost, Touch Control |
| Package width | 661 mm |
| Package depth | 762 mm |
| Package height | 1987 mm |
| Package weight | 77 g |
| No Frost system | Yes |
| Country of origin | Turkey |
| Number of drawers | 5 drawer(s) |
| Total capacity | 317 L |
| Gross weight | 77 g |
| Split type | 50/50 |
| Net weight | 72 g |
10 years parts and 1 year labour, subject to registration within 28 days of delivery. To activate your warranty go to www.hotpoint.co.uk.
10
Year Parts
Warranty
+ 1 Year Labour
Customers also bought
Damaged Item
This item is without its original packaging and has been discounted accordingly to clear.
Please see photographs of the product in the images carousel. Damage is identified with a blue arrow. It has been repackaged and comes with its full warranty.
Free or Next Day Delivery
from 29th May
This item is In Stock at our warehouse and ready for immediate delivery.
Free and Next Day Delivery offers are subject to postcode and availability. You can find your earliest delivery date at checkout.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Click & Collect
from LE4 1AU
If you need an item straight away, you can choose the "Click & Collect" option on the basket page and pick the item up yourself direct from our warehouse in Leicester.
Installation services can not be added to your order when choosing Click & Collect. Find out more about Click & Collect.
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
£0 today, then 3 payments of £139.67 at 0% interest when you choose a 3 month plan. Read More
Loading
You've added an item to your basket.